X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Na co zwrócić uwagę wybierając okulary?

Na co zwrócić uwagę wybierając okulary?
Opracowanie: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Wybór okularów powinien być dobrze przemyślany, ponieważ nieodpowiednio dobrane mogą nie tylko powodować dyskomfort użytkowania, ale i pogorszenie wzroku… Czym więc powinniśmy się kierować, aby najlepiej odpowiadały one naszej indywidualnej korekcji i potrzebom?

U optyka
Każdy, kto decyduje się na okularową korekcję wzroku, powinien w salonie optycznym powiedzieć, czym się zajmuje zawodowo, jakie ma hobby, jaki typ oprawy preferuje oraz jak lubi nosić okulary. Tylko wtedy specjalista będzie mógł dobrać okulary właśnie dla niego.

- Dzisiaj już nie tylko wielkość wad wzroku decyduje o wyborze okularów. Inne szkła zaproponujemy do okularów dla dzieci, czy osób w średnim wieku, inne dla kierowców, a jeszcze inne np. dla narciarzy lub tych, którzy dużo czasu spędzają przed komputerem. Teraz szkła są naprawdę zindywidualizowane – mówi optyk Anita Krawaritis.- Każde z nich jednak polecamy z antyrefleksem bo zwiększa on ilość światła docierającego do oczu przez co widzimy lepiej.

Dla dzieci najodpowiedniejsze będą szkła plastikowe, bo ich okulary muszą być przede wszystkim lekkie i nietłukące. Natomiast osoba w średnim wieku będzie prawdopodobnie potrzebowała okularów gwarantujących dobre widzenie na każdą odległość, bo albo do wady wzroku, którą ma, dołączyły problemy z widzeniem blisko, albo problemy te pojawiły się, mimo że do tej pory osoba nie miała żadnej wady wzroku.

Przy wysokich wadach wzroku najlepiej wybrać szkła o współczynniku załamania światła, większym niż 1,5, popularnie nazywanymi szkłami pocienionymi, o większym indeksie (wysokoindeksowe). Co to oznacza?

- Światło padając na soczewkę okularową załamuje się. O wielkości tego załamania decyduje między innymi tzw. indeks materiału, z którego wykonana jest soczewka. W optyce okularowej najczęściej do produkcji soczewek używa się materiałów o indeksie 1,5. Jednak w przypadku wysokich wad wzroku zaleca się soczewki o indeksach wyższych - 1,6, 1,7, 1,8 i 1,9 - mówi Marta Karnicka specjalista technologfizykz JZO.

- Dzięki zastosowaniu materiałów o wyższym indeksie szkła mogą być lżejsze, cieńsze na krawędziach (co jest istotne w minusach) albo w środku soczewki (ważne w plusach). Są to szkła znacznie bardziej estetyczne od tradycyjnych. Dzisiaj „denka" to już przeszłość – dodaje.

Nie tylko oprawa
Wielu osobom wydaje się, że wszystkie szkła są takie same, koncentrują się więc na wyborze modnych opraw, w których wyglądają jak najlepiej. Choć to istotne kryterium - warto pamiętać, że w okularach równie ważne (albo nawet ważniejsze) dla ładnego wyglądu - są szkła. Żeby całe okulary były estetyczne, optyk zamówi u producenta szkła specjalnie pod naszą oprawę. Będą one tak dobrane (zoptymalizowane), by np. nie wystawały poza nią, by atrakcyjnie wyglądały także wtedy, gdy zdecydujemy się na tzw. oprawy bezramkowe – gdzie to właśnie szkła stanowią o estetyce okularów. Ładnie też wyglądają okulary, w których szkła i oprawy są zgrane kolorystycznie.

- Oferujemy szkła plastikowe właściwie w nieograniczonej gamie kolorystycznej - mówi Danuta Bernady specjalista ds. uszlachetniania chemicznego z firmy JZO. - Szkła barwione nie tylko wspomagają i chronią wzrok, ale po prostu są ładne. Zauważyły to już dawno gwiazdy światowego show-biznesu, np. Bono.

Wygoda użytkowania
Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając okulary? Oczywiście na wygodę ich użytkowania. Współczesne szkła to nie tylko „środki pomocnicze w korekcji wzroku”, ale wyroby medyczne mające nam gwarantować komfort w codziennym użytkowaniu, zarówno podczas pracy, jak i podczas odpoczynku.

- Soczewki progresywne, zapewniające dobre widzenie na każdą odległość, docenią osoby w średnim wieku, mające problemy z dobrym widzeniem bliży. Będą z nich zadowoleni zarówno nauczyciele, stomatolodzy, pracownicy biurowi, jak i gospodynie domowe, które podczas zakupów przeczytają to, co jest napisane drobnym drukiem na etykiecie, np. proszku do prania, ale i zobaczą to, co znajduje się na pólkach w oddali – mówi Renata Makuc, okulista.

Jeżeli chcemy mieć jedną parę okularów w różnych warunkach oświetlenia, możemy wybrać soczewki fotochromowe, które zaciemniają się i rozjaśniają w zależności od tego gdzie przebywamy. Są one tak zróżnicowane, że intensywność ich zabarwienia zależy od tego czy przebywamy na wolnym powietrzu (np. pracując na budowie, uprawiając sporty) czy w pomieszczeniach. Najnowsze konstrukcje XTRActive lub Drivewear zaciemniają się także za szybą samochodu, co wydaje się być szczególnie ważne w przypadku kierowców zawodowych z wadami wzroku.

Nawet sportowcy z wadami wzroku, już nie muszą być skazani na posiadanie oddzielnych okularów przeciwsłonecznych lub jak narciarze- na noszenie okularów korekcyjnych pod goglami. Teraz mogą zdecydować się na okulary Relax z barwionymi lub fotochromowymi soczewkami, specjalnie skonstruowanymi do okularów sportowych.
Żeby więc wybrać dla siebie jak najlepsze okulary, podajmy optykowi jak najwięcej informacji, otrzymamy wtedy produkt w pełni dopasowany do naszych potrzeb i oczekiwań.
Źródło: Inplus PR
Opracowanie: Ewelina Czyż
20-01-13 10:09:25