X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Chroń siebie przed rakiem szyjki macicy

Nie mogłam zwolnić się z pracy. Musiałam zrobić zakupy. Zapomniałam. Dobrze się czułam i nie sądziłam, że dzieje się coś złego. Bałam się, że będzie nieprzyjemnie. Czy faktycznie to są powody, dla których powinno się narażać swoje życie i zdrowie? Okazuje się, że często niestety tak.

Kobiety nie stosują się do podstawowych zasad profilaktyki i każdego dnia 4-5 Polek umiera z powodu raka szyjki macicy. Rocznie choroba dotyka ok. 4.000 kobiet, a blisko połowa z nich przegrywa swoją walkę o życie. Czy musi tak być?

Szczepionki HPV
Opracowanie: Medicover
Źródło: Medicover

Rak szyjki macicy jest jedną z tych chorób, które wykryte we wczesnym stadium są wyleczalne w blisko 90% przypadków. Schorzenie rozwija się około 10- 13 lat, więc jest sporo czasu na reakcję nim będzie zbyt późno na leczenie. Właśnie dlatego regularne przesiewowe badania profilaktyczne są tak istotne. Specjaliści zalecają rozpoczęcie badań cytologicznych po ukończeniu przez kobietę 21 roku życia, a jak pokazują doświadczenia współczesnej medycyny efektywne programy profilaktyczne pozwalają na obniżenie wskaźnika umieralności z powodu raka szyjki macicy o kilkadziesiąt procent. Niestety w Polsce przybiera on jedną z najwyższych wartości w Europie i wynosi: 9,4/100 000.
Jak pokazują wyniki Badania Zdrowia Europejczyków dotyczącego Polityki zdrowotnej wśród kobiet - zaledwie 10% Polek korzysta z akcji edukacyjnych i ogólnokrajowych programów cytologicznych badań profilaktycznych organizowanych przez Państwo, jak na przykład Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.

Czemu w takim razie kobiety się nie badają, choć może to uratować ich życie? Panie często skarżą się na słabą dostępność lekarzy w publicznej służbie zdrowia lub zbyt długi czas oczekiwania na wizytę. Barierą jest również brak możliwości porozmawiania z bliskimi kobietami o profilaktyce raka szyjki macicy, inne „ważniejsze” sprawy, brak czasu, dyskomfort w czasie rozmów na temat raka, czy poczucie skrępowania. Bardzo istotne dla płci pięknej jest poczucie bezpieczeństwa i pragnienie posiadania kontroli nad własnym losem. Najczęściej na zrobienie cytologii decydują się kobiety pomiędzy 31 a 50 rokiem życia, z wyższym wykształceniem i statusem społeczno-ekonomicznym, które pochodzą z miast powyżej 500 tys. mieszkańców. Często pracują na pełen etat i żyją w związkach, zarówno tych formalnych, jak i nieformalnych.

Dlaczego cytologia jest tak ważna? Badanie pozwala wykryć zakażenie wirusem HPV, który jest jednym z głównych czynników wywołujących raka szyjki macicy. Choć u większości kobiet, bo aż 80-90%, infekcja mija samoistnie zwalczona siłami organizmu, to u części, która ma mniej szczęścia, przejdzie w postać przewlekłą, znacznie potęgującą ryzyko zmian nowotworowych. W związku z tym warto korzystać z takich akcji profilaktycznych, jak szczepienia przeciw wirusowi HPV, odbywające się w Centrach Medicover w różnych miastach pod wspólnym hasłem „Chroń siebie przed rakiem szyjki macicy”.

„Wirus HPV jest czynnikiem ryzyka wystąpienia raka szyjki macicy. Najlepszym sposobem zabezpieczenia przed zakażeniem tym wirusem jest podanie szczepionki przed inicjacją seksualną. Zaszczepienie dziewczynek tą szczepionką powoduje wyzwolenie odporności w organizmie i w momencie dostania się wirusa HPV do organizmu zostanie on zniszczony. Zabezpieczamy w ten sposób osoby zaszczepione w 70%. Ten system szczepień zabezpieczy dziewczynki nawet przez 50 lat.” – mówi dr Jacek Walewski, lekarz Medicover.

Oczywiście szczepionka nie jest skuteczna tylko dla nastolatek i młodych kobiet. Choć zapewnia ona dodatkową ochronę to nie zwalnia z obowiązku przeprowadzania regularnych badań cytologicznych. Szczepienie odbywa się w trzech etapach, a zainteresowane panie muszą być przygotowane na ukłucia w przedramię. Pierwszą dawkę podaje się w wybranym dniu, drugą po miesiącu, a trzecią w okresie 3 miesięcy po drugim zastrzyku.

W USA szczepionka przeciwko wirusowi HPV jest tak bardzo popularna, że uświadomieni o jej pozytywnym wpływie na zdrowie, rodzice i dziadkowe kupują ją młodym dziewczynom w ramach prezentu urodzinowego lub z innej okazji. W Polsce niestety wciąż wypadamy na tym tle dość blado. Drogie panie – chrońmy siebie przed rakiem szyjki macicy!
Źródło: FuturePR
Opracowanie: Anna Wroniszewska
17-09-18 06:39:45