X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

18. edycja MFF Etiuda&Anima

Dziś rozpoczyna się 18. edycja MFF Etiuda&Anima. Już w sam dzień inauguracji festiwalowi goście będą mogli liczyć na wiele wrażeń.

18. edycja MFF Etiuda&Anima
Opracowanie: MFF Etiuda&Anima
Źródło: MFF Etiuda&Anima

Oficjalne rozpoczęcie festiwalu odbędzie się o godz. 19.00 w krakowskim Centrum Kultury Rotunda. Najważniejszym punktem otwarcia będzie polska prapremiera „Kota Rabina” Joanna Sfara i Antoine`a Delesvaux oraz projekcja odrestaurowanej wersji „Podróży na Księżyc” Georges'a Mélièsa ze nową ścieżką dźwiękową skomponowaną przez francuski duet Air. Między filmami zostanie wyświetlony „Pierwszy wywiad” Dennisa Tupicoffa – krótkometrażowa próba rekonstrukcji pierwszego medialnego wywiadu zarejestrowanego w Paryżu w 1886r.

O 17.00 rozpocznie się pierwsza z sześciu projekcji filmów szkolnych i dyplomowych zakwalifikowanych do konkursu „Etiuda”, a już po kilku godzinach, o 21.30, druga. Łącznie tego dnia zostanie wyświetlonych 11 z 34 prezentowanych konkursowych filmów, z czego dwa polskie: „Urodziny” Macieja Sobieszczańskiego z Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy oraz „Pussycat” Aleksandry Jankowskiej z PWSFTViT w Łodzi. Uczestnicy zawalczą o statuetkę Brązowego, Srebrnego i Złotego Dinozaura. Dodatkowo, szkoły filmowe prezentujące przynajmniej trzy etiudy będą rywalizować o Specjalnego Złotego Dinozaura dla najlepszej szkoły filmowej. Cykl potrwa od piątku do niedzieli, a nagrody zostaną wręczona podczas gali zamykającej festiwal.

W sobotę do Rotundy dołączą również inne obiekty festiwalowe. W Muzeum Narodowym odbędą się pierwsze pokazy z audiodeskrypcją, a Kino Paradox będzie miejscem przeglądu hiszpańskich krótkometrażówek, pt. „Krótko po hiszpańsku”. Powitamy w Rotundzie także naszych pierwszych gości specjalnych: Leszka Dawida – laureata Złotego Dinozaura z 2005 roku oraz Raimunda Krumme – klasyka niemieckiej animacji.
Opracowanie: Bolesław Racięski
19-12-18 07:10:01