X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Oświetlenie akwarium

Akwarium
Opracowanie: sxc.hu
Źródło: sxc.hu
Akwarium jest swoistą miniaturą środowiska naturalnego ryb i roślin tropikalnych. Jeśli chcemy aby zarówno nasze ryby jak i rośliny były zdrowe i ładnie rosły, musimy zapewnić im warunki możliwie zbliżone do tych które występują w przyrodzie. Odpowiednia dawka światła jest więc niezbędna zarówno dla roślin jak i pozostałych mieszkańców akwarium.

Dobre oświetlenie akwarium sprawia, że rośliny wodne mogą w ciągu dnia wykorzystywać promienie do fotosyntezy. Dzięki temu przetwarzają dwutlenek węgla na tlen, jednocześnie rosnąc pobierają z wody związki azotu i fosforu które są służą im za nawóz. Odpowiednie oświetlenie sprawia więc , że rośliny nie tylko pięknie się prezentują i szybko rosną ale umożliwia bezpieczne zagospodarowanie toksycznych dla ryb związków.

Oświetlenie akwarium pozwala również na zachowanie w akwarium naturalnego cyklu dnia i nocy, jest to istotne zarówno dla ryb jak i roślin, a nam umożliwia obserwację naszych podopiecznych.

Naturalne światło jest często postrzegane jako niekorzystne dla flory i fauny akwariowej, gdyż jest zbyt intensywne przez co może dojść do niekontrolowanego rozwoju glonów, oraz nie daje możliwości kontrolowania długości czasu oświetlenia zbiornika. Problem ten rozwiązuje zastosowanie sztucznego oświetlenia. Zastosowanie świetlówek zamontowanych w belce oświetleniowej lub specjalnej pokrywie jest bez wątpienia najwygodniejszym rozwiązaniem. Zyskujemy w ten sposób pełną kontrolę nad ilością światła, która trafia do roślin.

Optymalny czas kiedy powinny pracować świetlówki w ciągu dnia to 12 do 16 godzin na dobę. Jest to w dużej mierze uzależnione od rodzaju roślin, które pragniemy mieć w akwarium, przyjmuje się jednak, że nawet w biotopach w których nie występują, żadne rośliny czas naświetlania nie powinien być krótszy niż 10 godzin dziennie. Dla prawidłowego wzrostu roślin istotne jest nie tylko jak długo docierają do nich promienie świetlne, ale również ile ich jest. Przyjmuje się, że na każde 30cm akwarium powinno przypadać około 10 W mocy świetlówki, lub według innego przelicznika na każdy litr wody około 0.4-0.5 W mocy. Zachowanie tych proporcji w połączeniu z odpowiednim czasem naświetlania sprawi, że większość roślin o niskich oraz średnich wymaganiach będzie ładnie rosnąć, w przypadku roślin bardziej wymagających można stosować specjalne świetlówki, które stymulują wzrost pionowy lub poziomy rośliny.
Źródło: publikuj.org
18-02-27 10:05:03