X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Płytki wielkoformatowe

Płytki wielkoformatowe Terra del Fuoco firmy Tubądzin
Opracowanie: Tubądzin Management Group Sp. z
Źródło: Tubądzin Management Group Sp. z o.o.
Płytki ceramiczne to nadal jeden z najbardziej popularnych sposobów na wykończenie ściany wnętrz (więcej szczegółów) podłogi. Niektóre z nich można także stosować poza budynkiem - na tarasach wnętrz (pozostałe wiadomości) schodach. Formaty płytek są różne, jednak w ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszą się płytki wielkoformatowe, zwane także megapłytkami.

Dzięki nim możemy uzyskać oryginalną aranżację wnętrza, która nie jest ograniczona ani rozmiarem płytki, ani jej kolorem. Niewielka liczba łączeń sprawia, że powierzchnia pokryta płytkami wygląda jednolicie. Płytki wielkoformatowe doskonale nadają się nie tylko do nowoczesnych wnętrz, ale także do tych klasycznych.

Płytki wielkoformatowe Opirus firmy Opoczno
Opracowanie: Opoczno Trade Sp. z o. o.
Źródło: Opoczno Trade Sp. z o. o.


Płytki o dużych rozmiarach mają niewielką nasiąkliwość oraz są łatwe w myciu. Dzięki temu doskonale nadają się do kuchni, łazienki czy przedpokoju. Ich wykończenie może być matowe lub połyskliwe. Dzięki dość dużej odporności na mróz i wodę oraz dodatkowo zastosowanej siatki z włókna szklanego, można je stosować na zewnątrz budynku.

Podczas układania płytek, należy zwrócić uwagę na podłoże, a także wybrać odpowiednią technologie ich montażu. Podłoże pod płytki powinno być płaskie, odkurzone i odtłuszczone oraz mieć odpowiednią wilgotność. Istotne jest także obciążenie, jakie jest przewidziane w projekcie domu.

Płytki wielkoformatowe Calle Mini firmy Tubądzin
Opracowanie: Tubądzin Management Group Sp. z
Źródło: Tubądzin Management Group Sp. z o.o.

Płytki wielkoformatowe Lazio firmy Opoczno
Opracowanie: Opoczno Trade Sp. z o. o.
Źródło: Opoczno Trade Sp. z o. o.


Biorąc pod uwagę miejsce układania wielkoformatowych płytek oraz powierzchnię podłoża, mamy do wyboru kilka metod ich montażu:
- montaż na klej - jest to najbardziej znany sposób montażu płytek, szczególnie w pomieszczeniach. Należy jednak zwrócić uwagę na wypełnienie zaprawą klejową całej powierzchni między płytką, a podłożem. Nie należy układać zaprawy tylko na narożnikach płytki, ponieważ może ona popękać pod wpływem nacisku;
- metoda wibracyjna - polega ona na użyciu zaprawy cementowej pod płytki, a następnie wibrowaniu za pomocą odpowiednich urządzeń. Dzięki temu płytka będzie równomiernie połączona z podłożem. Takie wibrowanie przyspiesza montaż płytek. Jest to metoda, która doskonale nadaje się na duże powierzchnie, dlatego bardzo często wykonywana jest w pomieszczeniach użyteczności publicznej;
- mocowanie mechaniczne - metoda ta umożliwia montaż płytek wielkoformatowych na elewacji. Płytki mocowane są za pomocą kotew, które w zależności od technologii mogą być widoczne lub niewidoczne.
Opracowanie: Anna Dębiec
22-03-17 13:04:59