X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Pluszowy miś – najlepszy przyjaciel na każdą okazję

Pluszowy miś
Opracowanie: Boska’s Teddies
Źródło: Boska’s Teddies
Boska’s Teddies, to polska, niewielka firma, która tworzy przeróżne misie, wszystkie są ręcznie robione i jedyne w swoim rodzaju. Każdy znajdzie misia dla siebie: jest Boidudek, dodający dzieciom odwagi, miś Śpioch, którego ciężko jest zerwać rano z łóżka, miś Zmarźluch, którego trzeba mocno przytulać, żeby było mu ciepło, miś EKO o zapachu mamy, miś Smokowy, który osuszy łzy po rozstaniu ze smoczkiem, a także Pan Szczęściarz i po prostu Miś Nr 1. Dla dorosłych, jest też Pan Miś Niegrzeczny, wspierający walczących z nałogiem palenia tytoniu. Prawdziwym hitem wśród dzieci i rodziców, którzy wiedzą, że nawet najdroższa zabawka nie zastąpi dziecku czasu spędzonego na wspólnej zabawie z mamą lub tatą jest zestaw „Wykończ misia” – miś do własnoręcznego uszycia razem z dzieckiem.

Sezon na misia
Dla dziecka ważniejsze niż nawet najpiękniejsza zabawka, są chwile wspólnie spędzone na zabawie z mamą. Zabawa z dorosłym, który potrafi się w nią zaangażować jest czymś nieocenionym dla malucha. Dlatego zszywanie misia wspólnie z dzieckiem, kiedy to maluch decyduje, w którym miejscu przyszyć misiowi łapki, czy ma mieć buzię wesołą, czy smutną, jakie oczka, jest niezwykle istotne. Z różnych powodów: dziecko doświadcza tego, że wszystko (nawet misia) można zrobić samemu, co pobudza ciekawość świata i zachęca do myślenia o jego współtworzeniu. Maluch uczy się, że trzeba włożyć trochę serca w to, żeby powstał piękny miś – przyjaciel na być może wiele lat i nie rzuci go tak szybko w kąt, jak kupioną w sklepie gotową zabawkę. Miś zrobiony razem z rodzicami to najpiękniejszy prezent dla dziecka i wspaniała pamiątka z dzieciństwa, której symbolem jest nie tylko gotowa zabawka, ale też bezcenne wspomnienia spędzonych wspólnie chwil.

Skąd się biorą misie?
Misie, czy też może raczej niedźwiedzie pojawiają się w mitach greckich, w opowiadaniach Indian, w baśniach, w historiach ludów pierwotnych. Podziwiane były zawsze za niesamowitą siłę, odwagę, inteligencję i instynkt opiekuńczy jakim obdarzają swoje małe, a te z kolei budzą nasz instynkt opiekuńczy. I tak właśnie mały miś stał się wzorcową zabawką i ulubieńcem dzieci i dorosłych.
Pluszowe misie
Opracowanie: Boska’s Teddies
Źródło: Boska’s Teddies


„Miś łagodzi obyczaje i sprawia, że świat dziecka jest ciepły, łagodny a nie kiczowaty i agresywny, bardzo chciałabym, aby misie otaczały wszystkie dzieci i niektórych dorosłych i przypominały o tym co dobre i miłe.” – mówi największa ekspertka od misiów- Magda Jakubowska-Miąsek, założycielka firmy Boska’a Teddies.

W jaki sposób niedźwiadek stał się pluszowym misiem?
Aż trudno uwierzyć, że pluszowy miś w tym roku skończył 109 lat. Równolegle w Ameryce i w Niemczech w roku 1903 powstały pierwsze miśki-zabawki. W Ameryce, w listopadzie 1902 roku na cześć prezydenta Theodora Roosvelta (do którego przyjaciele zwracali sięi Teddy) zostało zorganizowane polowanie na niedźwiedzie. Niestety tym razem nie udało mu się niczego upolować, więc schwytano małego niedźwiadka, przywiązano go do drzewa i zaproponowano Teddiemu, żeby go zastrzelił. Oczywiście i na szczęście pomysł nie przypadł prezydentowi do gustu. 16 listopada 1902 r. w "Washington Post" pojawiła się karykatura Roosvelta mierzącego do niedźwiadka. Właśnie ona przyczyniła się do narodzin pluszowego Teddybear'a. W tym czasie Pani Rose Michtom, która prowadziła mały sklepik na Brooklynie, uszyła z materiału podobiznę misia ze szkicu z gazety. A Jej mąż wysłał list do prezydenta Roosvelta z zapytaniem, czy mogą nazwać swojego misia "Teddy's Bear". W krótkim czasie sklepik państwa Michtom zamienił się w prawdziwą fabrykę pluszowych misiów.

W Niemczech sytuacja wyglądała inaczej. W roku 1880 Margarete Steiff otworzyła firmę Margarete Steiff GmbH, zajmującą się produkcją pluszowych zwierzaków. 22 lata później, w 1902, jej siostrzeniec Richard Steiff zaprojektował pierwszego misia. Na targach w Lipsku, na których wystawiała się firma Steiff miś początkowo nie zdobył uznania. Jednak pod koniec dnia pewien Amerykanin, wiedząc jaką karierę misie robią na jego kontynencie, zamówił 3 000 sztuk. W roku 1907 firma Steiff produkowała już 974 000 misiów. Konkurencja nie pozwoliła długo na siebie czekać i produkty firmy Steiff zaczęły być masowo kopiowane. W Niemczech, Wielkiej Brytanii i Ameryce, później także we Francji powstawało coraz więcej firm.

"Wykańczanie misia"
Opracowanie: Boska’s Teddies
Źródło: Boska’s Teddies
Dziś na świecie organizuje się targi misiów ręcznie robionych, prezentowane są piękne, niepowtarzalne okazy, których jeszcze tak mało oglądać możemy w Polsce. Największe na świecie targi ręcznie robionych misiów, akcesoriów misiowych, materiałów to Internationale Teddybären und Steifftiermesse i Euro Teddy Messe Essen , gdzie ponad 150 wystawców z ponad 13 krajów świata prezentuje swoje zabawki. A najpopularniejsze magazyny o misiach w Niemczech to "Teddybär und seine Freunde", w którym można znaleźć informacje na temat misiów kolekcjonerskich oraz ciekawe wykroje a także najczęściej kupowany magazyn „Teddy & Co” i bardzo popularny „Baer Report”.

Misie to dobra inwestycja!
Kolekcjonerskie egzemplarze misiów osiągają na aukcjach zawrotne kwoty. Ostatnio sprzedany za 156200 EUR miś miał 75 lat a najdroższy na świecie miś znajduje się w Teddy Bear Museum w Jeju w Korei, jego wartość wynosi już 2,1 miliona dolarów.
"Wykańczanie misia"
Opracowanie: Boska’s Teddies
Źródło: Boska’s Teddies

Można powiedzieć, że w Polsce Teddybear jest gatunkiem nadal rzadkim i oczywiście chronionym. Mimo to, misie powoli zaczynają się u nas zadamawiać. Między innymi dzięki firmie Boska’s Teddies, tworzącej przeróżne, ręcznie wykańczane misie a także misie do samodzielnego wykonania z serii „Wykończ Misia”, gwarantujące rodzicom i dzieciom wspaniale spędzony czas przy projektowaniu własnego, niepowtarzalnego miśka.

Część z nich można kupić w sklepie internetowym i wybranych punktach sprzedaży, a część – prototypowych egzemplarzy obejrzeć w galerii na stronie internetowej i

„Tworzenie miśków, nadawanie im kształtu i wskrzeszanie w nich życia jest czymś fascynującym. W Boska’ Teddies powstają różne misie-smutne, szczęśliwe, mądre i głupiutkie, misie dla dzieci i dla młodych duchem dorosłych. Każdy jest oryginalny, niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju.” – podsumowuje Magda Jakubowska-Miąsek.

W ofercie Boska’s Teddies znajdują się też inne przytulanki, termoforki, akcesoria dla najmłodszych, zestawy dla świeżo upieczonych rodziców a także cały wybór dziecięcych ubranek – wygodnych, designerskich i przystępnych cenowo.
Źródło: Agencja Infinity
Opracowanie: Aleksandra Ladachowska
18-06-22 15:20:50