X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Tradycje weselne

Tradycje weselne
Opracowanie: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Polska kultura bogata jest w różnego rodzaju obyczaje i tradycje weselne, które w zależności od regionu kraju, przybierają różnorodne formy. Wszystkie te obrzędy i przesądy mają na celu przynieść Parze Młodej szczęście, zdrowie i dostatek. Dlatego przygotowując się do tego wyjątkowego wydarzenia w życiu, warto zapoznać się z niektórymi tradycjami, które często w zmienionej formie, są ciągle obecne na polskich weselach.

Przed ślubem
Pan młody wraz ze swoimi rodzicami przybywa do domu narzeczonej. Rodzice Pary Młodej udzielają przyszłemu małżeństwu błogosławieństwa na nową drogę życia. Następnie z domu wyrusza orszak ślubny, który w drodze do kościoła może być zatrzymywany przez tzw."bramy". Są to organizowane przez sąsiadów lub znajomych blokady, które można przejechać tylko po wykupieniu się alkoholem, słodyczami lub innymi fantami. Bramki największą popularnością cieszą się na wsiach.

Ceremonia
W wielu kościołach Para Młoda w akompaniamencie organów wchodzi razem do kościoła. Innym zwyczajem jest witanie narzeczonych w progu kościoła przez księdza, który następnie prowadzi ich do ołtarza. Tuż za parą podążają świadkowie. Można spotkać się także ze zwyczajem kiedy to Pan Młody czeka pod ołtarzem, a Pannę Młodą wprowadza ojciec, a następnie oddaje ją przyszłemu mężowi.

Wesele
Tradycje weselne
Opracowanie: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
W momencie przyjazdu Pary Młodej na salę weselną, goście przeważnie już czekają. Przed wejściem młode małżeństwo witane jest przez rodziców staropolskim zwyczajem - chlebem i solą. Wznoszony jest także przez wszystkich weselników toast szampanem, a Para Młoda po wypiciu trunku wyrzuca kieliszki za siebie, tak aby się potłukły. Bardzo często podczas wchodzenia młodego małżeństwa na salę puszczany jest przez zespół muzyczny lub DJ'a marsz powitalny. Nierzadko Pan Młody przenosi swoją żonę przez próg na rękach.

Kolejnym etapem przyjęcia weselnego jest obiad, po którym przeważnie odbywa się tradycyjny pierwszy taniec Pary Młodej. Odbywa się on przeważnie do ustalonego wcześniej utworu tanecznego. Dopiero teraz do wspólnej zabawy dołączają wszyscy goście. Takie tańce i zabawy są nieodłącznym elementem każdego wesela, który potrafi trwać nawet to wczesnych godzin porannych. Tańce przeplatane są przerwami na chwilę odpoczynku, a także nowo serwowane ciepłe posiłki. Niejednokrotnie lider zespołu, DJ bądź wodzirej organizuje różnego rodzaju śmieszne konkursy i zabawy. Dzięki temu na długo wesele zapada w pamięć gości.

Ważną osobą na przyjęciu jest także starosta weselny, który sprawia pieczę nad alkoholem, dogląda by kieliszki przygotowane do toastu były pełne. Dba również o dobry nastrój weselników oraz o to by niczego nie brakowało. Starosta na weselu pomaga podczas składania życzeń, oczepin, a także nierzadko wygłasza krótką mowę skierowaną do Panny Młodej, rodziców i zaproszonych gości.

Miłą weselną tradycją są podziękowania dla rodziców. Młodzi małżonkowie w podzięce za trud włożony w ich wychowanie i pomoc przy organizacji wesela, wręczają im bukiety, prezenty, a także dedykują im specjalną piosenkę.

Oczepiny
Odbywają się o północy i są symbolem przejścia Panny Młodej ze stanu panieńskiego w zamężny. W tym czasie Panna Młoda rzuca welonem bądź bukietem, które łapią panny obecne na weselu. Tradycja głosi, że ta, której się poszczęści wyjdzie pierwsza za mąż. Natomiast Pan Młody rzuca krawatem, muszką bądź musznikiem. Kawaler, który je złapie ożeni się jako pierwszy. Nowi właściciele welonu i krawatu przeważnie tańczą ze sobą jeden taniec.

Przedstawione tradycje weselne to tylko wybrane przykłady. Każde wesele wygląda inaczej. Jednak najważniejsze jest to aby wszyscy dobrze się bawili, a następnego dnia miło wspominali ten wyjątkowy dzień.
Opracowanie: A.D.
18-08-03 10:10:03