Odrobina orientalnej egzotyki stanowi doskonałe antidotum na nudę. Japońska harmonia, chiński przepych oraz - poznaj naszą firmę - indyjska baśniowość – to 3 główne nurty stylu orientalnego. Odkryj je razem z marką Dekoral.
Opracowanie: Dekoral
Źródło: Dekoral
Azja najczęściej kojarzy nam się mieszanką barwnych kultur, różnorodnością i... nieodgadnioną tajemnicą. Zarazem coraz modniejsze staje się wprowadzanie tej egzotyki do naszych domów oraz mieszkań. Wbrew pozorom styl orientalny nie jest jednak konkretnym, jasno określonym sposobem aranżacji wnętrz – pod tą nazwą kryje się raczej bogata paleta nurtów czerpiących z rozmaitych kultur. Pośród nich najpopularniejsze to: styl japoński, chiński oraz indyjski. Marka Dekoral pomoże nam odkryć ich prawdziwy charakter oraz typowe dla nich barwy.
Opracowanie: Dekoral
Źródło: Dekoral
Japońskie poszukiwanie harmonii
Zdecydowana prostota, perfekcjonizm tkwiący w każdym detalu oraz aura wyciszenia – to najczęściej zaskakuje Europejczyków podziwiających wnętrza rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni. Styl japoński – czepiący z filozofii zen – odznacza się bowiem dążeniem do pełnej harmonii wszystkich elementów pomieszczenia. Dlatego na ścianach pojawiają się przede wszystkim barwy neutralne, takie jak beż, biel, brąz oraz zieleń (np. „pachnąca orchidea”, „czysta forma” lub „harmonijna zieleń” z palety
farb Dekoral Fashion Colour & Style). Mieszkańcy Japonii cenią ich wyciszające działanie oraz atmosferę refleksji, jaką wprowadzają do wnętrza. Co ciekawe Japończycy nie unikają także wyraźnych kontrastowych połączeń i tworzą kompozycje czerni z bielą lub czerwienią, które symbolizują energię oraz żywioły. W zestawieniach tych zawsze jednak bardzo ważna jest harmonia przeciwieństw – żadna z barw nie może zdominować wnętrza. Obok nich w stylu japońskim wykorzystuje się również fiolet oraz róż, które uważane są za pobudzające.
Chińskie dążenie do przepychu
W Chinach japońska asceza wyraźnie ustępuje paletom wyrazistych barw, którymi rządzi sztuka feng shui oraz (
poprzednia strona) wiara, że każdy kolor powiązany jest z jednym z żywiołów. Jednym z nich jest ogień, będący według Chińczyków to symbol pasji oraz energii – przynosi sukcesy, bogactwo, szczęście oraz sławę. Podporządkowane są mu takie barwy, jak intensywna czerwień, czerń, pomarańcz, róż oraz złoto (odnajdziemy je w palecie kolorów farb Polinak marki Dekoral – np. „dojrzała wiśnia”, „bursztynowy” lub „złoty kłos”). To właśnie te barwy najczęściej można spotkać w chińskich domach, gdyż ich zadaniem jest zapewnienie mieszkańcom pomyślności i dostatku. Ponadto można je łączyć z efektami dekoracyjnymi, inspirowanymi naturą. Warto jednak pamiętać, że nadmiar ognistych odcieni staje się destrukcyjny. Dlatego w Państwie Środka dla równowagi sięga się najczęściej po barwy ziemi: beże oraz brązy, które zapewniają bezpieczeństwo i stabilność. Obok nich Chińczycy sięgają także – choć rzadziej – po
kolory metalu (szarości, przeganiające troski), drzewa (zielenie i brązy, oznaczające siły witalne), a także wody (niebieski i granatowy, symbolizujące porozumienie a ponadto odstraszające złe moce). Co ciekawe, w Chinach bardzo rzadko stosuje się biel, gdyż jest to kolor żałoby.
Baśniowe Indie
Trzeci najpopularniejszy nurt orientalny to styl indyjski. W przeciwieństwie do pozostałych nie kieruje się ani ascezą filozofii zen, ani też skomplikowaną symboliką barw feng shui. Zamiast nich mamy mnóstwo swobody, improwizacji oraz radości. Hindusi najczęściej sięgają bowiem po pogodne i intensywne kolory: żywe żółcie, pomarańcze i czerwienie (nieograniczony wybór radosnych barw znajdziemy w systemie farb z mieszalnika Dekoral Color System). Nie unikają też jaskrawych róży i zieleni. Co ważne, w Indiach ta intensywność dotyczy nie tylko ścian, lecz wszystkich elementów: tkanin, mebli, dodatków a nawet podłóg. Można wręcz powiedzieć, że radosne barwy są wszędzie. Często też towarzyszą im misterne ornamenty, nawiązujące do przyrody oraz mitologii hinduskiej. Mieszkańca Europy może czasem przerażać ten natłok barw, ale to właśnie bogactwo i rozmaitość stanowią znaki firmowe stylu indyjskiego. Mieszkańcy Indii wierzą bowiem, że barwy otoczenia wpływają na człowieka – stąd sięganie po kolory jaskrawe ma przynieść radość oraz szczęście.