X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Cykl spotkań z Ryszardem Markiem Grońskim w Teatrze Żydowskim

Chanukija
Opracowanie: Magda Koralewska
Źródło: Magda Koralewska
Teatr Żydowski serdecznie zaprasza na cykl spotkań z Ryszardem Markiem Grońskim. Na każde ze spotkań wstęp jest wolny, a dyskusje będą poświęcone przeróżnym tematom. Najbliższe i ostatnie w tym roku spotkanie poświęcone będzie tradycjom świątecznym.

14.12.2011 r., godz. 19.00 (środa)
WSTĘP WOLNY!
tematem będą tradycje bożonarodzeniowe i chanukowe*
Miejsce: Mała imprezy (zobacz odwieź www) Teatru Żydowskiego w Warszawie
Serdecznie zapraszamy!

(w celu rezerwacji miejsca prosimy o kontakt: tel. (22) 850 64 50)

*Chanuka nazywana jest inaczej "Świętem świateł". W tym roku przypada pomiędzy 20 a 28 grudnia. Upamiętnia cudowne wydarzenie po poświęceniu świątyni, gdy niewielka ilość czystej rytualnie oliwy po otwarciu świątyni jerozolimskiej paliła się przez osiem dni. Najważniejszym rytuałem święta jest zapalanie świateł: jednego pierwszego dnia święta, dwóch - drugiego itd. aż do ósmego, kiedy to zapalane jest osiem świateł (świec). Używany jest do tego charakterystyczny świecznik zwany chanukiją z dziewięcioma ramionami. Aby rozgłosić wieść o cudzie, chanukiję należy postawić w drzwiach lub na oknie. Religia nie nakazuje spożywania określonych posiłków, choć powstała tradycja osnuta wokół naleśników z serem, placków ziemniaczanych i pączków nadziewanych konfiturami, dżemem lub marmoladą i posypanych cukrem pudrem, przygotowywanych na oliwie. Dla niereligijnych Żydów Chanuka przybrała formę świeckiego święta, w którym na wzór Bożego Narodzenia (zazwyczaj przypadającego mniej więcej w tym samym czasie), dzieciom daje się prezenty, w tym także gotówkę i słodycze. Ponadto podczas święta popularne są gry hazardowe - dorośli grają w karty, a dzieci w grę, gdzie stawką są np. czekoladki lub cukierki.*

Więcej o chanukowych zwyczajach opowie Ryszard Marek Groński podczas spotkania, na które jeszcze raz serdecznie zapraszamy.

RYSZARD MAREK GROŃSKI

Pisarz, poeta, satyryk, publicysta, znawca dziejów kabaretu.

Współpracował z warszawskimi kabaretami literackimi: „Szpak”, Wagabunda", „Dudek", „Pod Egidą". Jest autorem tomów wierszy satyrycznych: Kołysanka na bębnie, Tak swojo mi, Bal wampirów, Satyra kłamie, Kabareciarz; książek dla dzieci: Po co właściwie trzymać psa, Tych kilka bajek, które znam, Kim są dorośli. Współautor kilku spektakli dla teatrów muzycznych, m.in. musicalu Machiavelli oraz autor sztuk: Party, Won!, Śniadanie, Papkin. Publikował też na łamach Sceny, Dialogu, Wprost. Stały felietonista tygodnika „Polityka”.

W Teatrze Żydowskim wystawiono sztukę jego autorstwa PLANETA RO. Przetłumaczył CUD PURYMOWY. Współtwórca scenariusza do: ŻYĆ, NIE UMIERAĆ!, PUBLICZNOŚĆ TO LUBI, KAMIENICA NA NALEWKACH.

Oficjalna strona Teatru żydowskiego:


Fanpage na Facebooku:

Źródło: Kostrzewa PR
Opracowanie: Joanna Bieguńska
19-10-22 14:09:18