X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Moje hobby - akwarystyka

Guarami
Opracowanie: sxc.hu
Źródło: sxc.hu
Akwarystyka słodkowodna nie była by możliwa gdyby nie zachowanie równowagi w procesach oczyszczania wody. Odpowiednie wkłady w filtrze akwarystycznym w znaczący sposób wspomagają naturalne procesy. Akwaryści oczywiście mogą polegać na nowoczesnej technice, chemii akwarystycznej i chemiczne filtracji, jednak jest to bardzo kosztowne i w braw pozorom pracochłonne. Akwarium w którym jedynie naturalne procesy byłyby odpowiedzialne za filtracje jest możliwe ale byłoby mało efektowne. Najlepszym rozwiązaniem jest wspomaganie natury za pomocą odpowiednich wkładów i urządzeń.

Stosując zeolit usuwamy z wody związki amoniaku. Warto wiedzieć, że to samo robią rośliny. W procesie fotosyntezy rośliny pobierają dwutlenek węgla i oddają tlen, ale również pobierają związki azotu i fosforu które są im potrzebne jako budulec przy wzroście. Obsadzenie akwarium dużą ilością roślin przy jednocześnie stosunkowo małej obsadzie ryb sprawi, że woda będzie miała lepsze właściwości a my nie będziemy musieli stosować chemii w celu zapanowania nad parametrami. Rośliny konkurują o światło i nawozy z glonami. Duża obsada roślin sprawia, że w wodzie jest bardzo mało azotanów i fosforanów, więc glony nie mają pożywki aby się rozwijać. Akwarystyka? Nie, chemia (kliknij w link).

Innym naturalnym sposobem dbania o wodę, a co za tym idzie również o ryby jest dostarczenie naturalnych substancji bakteriobójczych i grzybobójczych. W akwarystyce często stosuje się torf, który umieszcza się w komorze filtra. Torf zawiera związki humusowe i garbniki, które w pewnym stopniu niszczą drobnoustroje, a także wspomagają leczenie ryb.

Stosując torf nie uchronimy się w stu procentach przed chorobą w akwarium, ale możemy dzięki niemu zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia tego typu problemów, a w ostateczności torf w znaczącym stopniu wspomaga działanie podanych leków. Podobne działanie jak w przypadku torfu mają korzenie niektórych drzew. Po poddaniu odpowiednim procesom preparowania, oddają cenne garbniki i jednocześnie nie gniją w wodzie. Korzenie poza korzystnym wpływem na parametry wody, stanowią piękną ozdobę akwarium.
Źródło: Airstar.pl
Opracowanie: Marcin Wilczyński
18-05-14 07:07:06