X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Insektom wstęp wzbroniony

okno
Opracowanie: MS więcej niż OKNA
Źródło: MS więcej niż OKNA
Sprzyjająca pogoda i rosnące temperatury na zewnątrz sprawiają, że coraz częściej otwieramy okna, by móc nacieszyć się w domu świeżym powietrzem. Niestety wraz z nim do wnętrza dostają się insekty, które bywają dość uciążliwe. Jak temu zapobiec?

Problemy z owadami są najbardziej odczuwalne w sezonie letnim. Część z nich jest zupełnie nieszkodliwa, jednak pewne gatunki, takie jak osy czy komary, w skrajnych przypadkach mogą przysporzyć nam kłopotów. Szczególną ochroną powinny zostać objęte pomieszczenia, w których przebywają dzieci oraz te, gdzie magazynowana jest żywność. Skutecznym rozwiązaniem jest montaż moskitiery zapewniającej bezpieczeństwo nawet przy oknach otwartych na oścież.

Z czego zbudowana jest moskitiera?
moskitiera
Opracowanie: MS więcej niż OKNA
Źródło: MS więcej niż OKNA
Do najbardziej powszechnych należą tzw. moskitiery ramkowe. Siatki stanowiące ich główną cześć, produkowane są z włókna szklanego. Materiał ten jest odporny na działanie wilgoci i doskonale przepuszcza światło, przez co jest niemal niewidoczny. Ramy wykonywane są z lekkiego aluminium, dzięki czemu całość można z łatwością zdjąć w dowolnym momencie. Dodatkowym atutem tego materiału jest możliwość pomalowania go lub pokrycia okleiną, co sprawia, że doskonale komponuje się ze stolarką.

Wybierając moskitierę warto zwrócić uwagę na jej budowę. Materiał, z którego wykonana jest ramka wpływa na trwałość całej konstrukcji. Ważny jest też kształt oraz wielkość powierzchni, które z kolei decydują o sprężystości siatki. Estetykę zapewnia wykonanie narożników pod kątem 45° i uszczelka licująca się z profilem ramki – mówi Sławomir Dubiela z MS więcej niż Okna.
Takie zabezpieczenie przed insektami można zakładać zarówno na oknach, jak i na drzwiach balkonowych czy tarasowych. Moskitiery (zobacz moskitiery łódź) drzwiowe różnią się nieco konstrukcją od tych okiennych, ponieważ stanowią odrębne skrzydło mocowane na zawiasach.

Montaż i konserwacja
Moskitierę ramkową można przymocować na dowolne okno. Montuje się ją po zewnętrznej stronie za pomocą obrotowych zaczepów, które przykręca się śrubami do ramki. Aby ją zdjąć, wystarczy przekręcić uchwyty o 90 stopni.
Alternatywę stanowią moskitiery zintegrowane z roletami zewnętrznymi, które mają osobne prowadnice dla każdej z osłon. Ich montaż uzależniony jest od typu rolety, na który się zdecydujemy.

Roletę kompaktową instaluje się wyłącznie na etapie budowy ponieważ wstawia się ją razem z oknem. W zależności od sposobu zabudowy skrzynka rolety nie jest widoczna na zewnątrz budynku. Oprócz tego są też dostępne tzw. rolety naelewacyjne, które montuje się na osadzonych wcześniej oknach lub murze a ich skrzynki są widoczne od strony elewacji. Dużym zainteresowaniem cieszą się te z możliwością zabudowy i po wykonaniu elewacji są niewidoczne – dodaje Sławomir Dubiela.

Moskitiery ramkowe należy co jakiś czas zdjąć i umyć wodą połączoną z detergentem. Czyścić powinniśmy zarówno siatkę, jak i ramę. Aby wydłużyć czas eksploatacji, moskitiery trzeba demontować na okres zimowy i zakładać ponownie dopiero wiosną. W wersji zintegrowanej z roletami ich konserwacja sprowadza się do sporadycznego mycia siatki.
Źródło: Inplus PR
Opracowanie: Szymon Janiak
18-11-11 07:14:02