X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Moda na aparat

W ostatnich latach robienie zdjęć podbija serca coraz większych zastępów ludzi. Każdy sklep fotograficzny przepełniają tłumy. Dzieła fotografów amatorów można podziwiać na wielu portalach tematycznych, internetowych galeriach obrazów czy swoich blogach. Na ogół nie są to zdjęcia na poziomie National Geographic niemniej doświadczenie i zacięcie najbardziej zdeterminowanych od czasu do czasu przynosi oczekiwane wyniki.
Opracowanie: Warszawska Szkoła Fotografii
Rozpoczynając przygodę z fotografią podstawową sprawą jaką musimy rozważyć jest bez wątpienia odpowiedni sprzęt. Na początek można przyjąć, że tradycyjne aparaty będą wymagały zbyt dużej wiedzy od amatora i zwrócić większą uwagę na łatwiejsze w obsłudze aparaty cyfrowe. Obecnie w sklepach oferowane jest parę głównych typów cyfrowych aparatów fotograficznych: kompaktowe, bezlusterkowe i lustrzanki. Różnią się one przede wszystkim możliwościami jakie oferują, co jest skutkiem różnych parametrów oraz gabarytami, na które największy wpływ oprócz samego aparatu ma bardzo mocny obiektyw.

Najmocniejszym sprzętem, po który chętnie sięgają osoby zdecydowane dłużej kontynuować swoją pasję są lustrzanki cyfrowe. Lustrzanki pozwalają uzyskać wspaniałą jakość obrazu (zazwyczaj lepszą niż pozostałe opisane rodzaje aparatów), lepszą ostrość. Minusem będą bezsprzecznie ich duże wymiary i waga, wysoka cena oraz trudna obsługa, głównie dla początkującego. Jeżeli jednak poważnie planujemy chce się profesjonalnie rozwijać w branży fotograficznej lustrzanka będzie odpowiednim zakupem.

Próbą wyeliminowania niektórych minusów lustrzanki cyfrowej przy zachowaniu dobrych parametrów są niedawno wprowadzone na rynek aparaty bezlusterkowe. Są to aparaty kompaktowe ze zmiennymi obiektywami. Są one lżejsze niż lustrzanki i umożliwiają otrzymywanie zdjęć lepszej klasy niż kompakty. Stanowią one atrakcyjną alternatywę dla lustrzanek chociaż wciąż musimy pamiętać o potrzebie dźwigania ze sobą dodatkowych obiektywów co może okazać się trudne podczas np. letnich wycieczek.

Polecamy też

Wybór aparatu fotograficznego

Opracowanie: Panasonic
A może czas sprawić sobie aparat fotograficzny? Cykanie ładnych fotek to znakomite zajęcie, niezwykle popularne ostatnimi czasy. Dzięki temu krótkiemu artykułowi dowiesz się, który aparat kupić. Bo sprawa taka prosta nie jest, o ile nie masz pojęcia, co odróżnia lustrzanki od kompaktów i gdzie się przydadzą.


Warto rozważyć również proste w obsłudze i najlżejsze cyfrowe aparaty kompaktowe. Jeśli nie będziemy wykorzystywać zdjęć do dużych wydruków lub bardzo ich kadrować zdecydowanie powinny być wystarczającą i praktyczną opcją.

Nie wahaj się, tylko poczytaj więcej producent kabli i przewodów na ten temat - informacje okażą się z pewnością bardzo interesujące, więc kliknij tu i zobacz więcej.

Jakość zdjęcia 10x15 cm będzie jednakowa jak w wymienionych wyżej modelach aparatów, za to bez porównania wygodniej będzie nam z niego korzystać. Ponadto cena nie zrujnuje naszego budżetu.

Niezależnie od tego na jaki aparat się zdecydujemy, czy wybierzemy zwykły obiektyw czy teleobiektyw podstawą jest radość robienia zdjęć. Nawet najmocniejszy sprzęt bez zacięcia i wiedzy nie zagwarantuje dobrych ujęć.
23-03-05 07:02:35