X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Sypialnia oazą spokoju

Odprężyć się na łonie natury, wsłuchać się w śpiew ptaków, poczuć zapach lasu… To marzenia wielu z nas po dniu spędzonym w czterech ścianach dusznego biura, jednak na co dzień raczej niemożliwe do spełnienia. Może więc stworzyć taką oazę spokoju we własnym domu?

Naturalny klimat w sypialni
Aranżując "spokojną Przystań" nie bez powodu wybór najczęściej pada na sypialnię. To w końcu tutaj najlepiej się relaksujemy – nie tylko podczas snu, ale również np. przy dobrej książce czy w czasie słuchania odprężającej muzyki.

Podróż w głąb natury zacznijmy od wyboru kolorystyki. Szukając inspiracji w tym co za oknem - wbrew pozorom mamy szeroki wachlarz możliwości. Typowe barwy kojarzące się z tym trendem to kolory ziemi – różne odcienie brązów, beże. Ale można także podnieść głowę nieco wyżej i skupić się na błękicie nieba, przełamanego bielą delikatnych obłoczków. Uzupełnieniem każdej ze wskazanych wersji będzie świeża, soczysta zieleń, przywodząca na myśl budzącą się do życia przyrodę. Niezależnie od tego, w którą stronę uda się nasza wyobraźnia, warto zadbać o to, by każdy szczegół pasował do wybranej konwencji.

Łóżko w centrum uwag
Punktem centralnym sypialni jest bez dwóch zdań łóżko. Zadbajmy więc przede wszystkim o dobry materac, w drugiej kolejności – o pościel. Oczywiście kolorystykę i wzory poszewek dopasowujemy do całości. Ciekawie prezentują się np. pościele dwustronne. Zwracajmy uwagę na rodzaj materiału, z którego wykonane są produkty – bądźmy bliżej natury także pod tym względem. Nie zapominajmy również o niezwykle praktycznej narzucie, która z jednej strony ochroni pościel przed zbyt szybkim zabrudzeniem, z drugiej zaś – może stać się ciekawym elementem dekoracyjnym.

Odgrodzić się od świata
W oknach zamontujmy rolety, które w razie potrzeby oddzielą nas od świata zewnętrznego, zapewnią potrzebną intymność, uchronią przed słońcem w leniwy, niedzielny poranek. Kolor rolet dopasujmy do reszty wnętrza. – W sypialni najlepiej zamontować rolety z tkanin co najmniej śreniozaciemniających – doradza Kamila Prałat z firmy Franc Gardiner, producenta rolet. – Transparentne mogą bowiem nie spełnić swojego praktycznego zadania ochrony przed światłem.

sypialnia aranżacje
Opracowanie: Franc Gardiner


W przypadku pokoju urządzonego w brązach dobrze prezentują się modele wykonane z tkaniny przypominającej zamsz. Ciekawie wyglądają także rolety bambusowe – trudno znaleźć bardziej "naturalne" osłony okienne. Jeżeli natomiast w innych elementach nie zastosowaliśmy żadnych wzorów – możemy ubrać w ornament właśnie okno. Przy "niebiańskiej" aranżacji materiał powinien być nieco delikatniejszy, a dodatki eteryczne. W tym wypadku dobrze będą wyglądać błękitne rolety połączone z białymi zasłonami sznurkowymi. Aby jeszcze bardziej podkreślić zasłony można wybrać model ozdobiony przezroczystymi koralikami, które przywiodą na myśl świeżą, poranną rosę.

I na koniec – drobne, ale bardzo istotne – dodatki. To dopiero one zbudują pożądany klimat. W naturalnym trendzie, szczególnie w brązowej kolorystyce, prym wiodą wszelkie elementy drewniane, bambusowe, słomkowe itp. Z takich materiałów wykonane mogą być np. ramki na zdjęcia lub rama lustra, świeczniki, czy nawet żyrandol. Do tego zapachowe świece, kadzidełka, przytłumione światło i relaksacyjna muzyka… spokój ducha gwarantowany!

Telewizor niech zostanie w salonie – cuda techniki raczej nie idą w parze z naturalnym odprężeniem na łonie natury. Na ich miejscu lepiej postawić piękne kwiaty w doniczkach.
19-12-09 07:09:17