X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Pełnej deski szlachetne oblicza – cz. II

Elite Line Boutique Collection Dąb Rustic w szarym oleju ECO
Opracowanie: Baltic Wood S.A.
Źródło: Baltic Wood S.A.
Olej naturalny czy UV? A może powierzchnia woskowana? Decyzja o wyborze wykończenia, najmodniejszej w tym sezonie podłogi we wzorze pełnej deski, wcale nie jest prosta. Prezentujemy drugą część poradnika, w którym podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i czym charakteryzują się najpopularniejsze i najciekawsze rodzaje uszlachetnień.

OBLICZE III: OLEJ
Oprócz podłóg wykończonych lakierem, dużą popularnością cieszą się także te, których powierzchnia uszlachetniona została olejem. Mało kto wie, że pod tą ogólną nazwą może kryć się mieszanina np. olejów: lnianego, słonecznikowego, osetowego, sojowego, a dodatkowo wosków z różnych drzew (np. Carnauba czy Candelilla).

Elite Line Nature Collection Dąb Rustic w oleju transparentnym ECO
Opracowanie: Baltic Wood S.A.
Źródło: Baltic Wood S.A.
Ten sposób uszlachetniania powierzchni, znany już od wielu wieków, posiada całą gamę zalet. podłogi (dalsze informacje) olejowane są przyjazne, łatwe w utrzymaniu czystości i pielęgnacji. Środek wynika bowiem w głąb drewna, bardzo dobrze go impregnując i konserwując. Co ważne, ewentualne zadrapania czy ubytki powstałe nawet na dużym elemencie, można samodzielnie poprawić poprzez zeszlifowanie papierem ściernym obszaru uszkodzenia i ponowne nałożenie w tym miejscu oleju.

Uszlachetnienie olejem sprzyja również alergikom. Dzięki niemu powierzchnia jest antystatyczna – nie elektryzuje się, nie absorbuje kurzu. Ponadto jest mniej śliska i ciepła w dotyku. Podłogi powlekane olejami charakteryzują się także dobrą zdolnością swobodnego „oddychania” – drewno łatwo odparowuje nadmiar wilgoci.

W zgodzie z naturą
Warto dodać, że w ofertach producentów znajdują się także drewniane podłogi pokryte ekologicznym olejem naturalnym. – W przypadku uszlachetnienia powierzchni olejem naturalnym ECO, jego utwardzanie zachodzi w drodze oksydacji, a nie – dzięki promieniowaniu UV – tłumaczy Seweryn Miazga, Product Manager firmy Baltic Wood - Ze względu na tradycyjny sposób schnięcia oleju, proces ten jest czasochłonny. Po 12 godzinach powierzchnia podłogi jest sucha, ale całkowite utwardzenie następuje dopiero po 2 tygodniach.

Style Line Natire Collection Dąb Elegance w białym oleju UV
Opracowanie: Baltic Wood S.A.
Źródło: Baltic Wood S.A.
Postaw na kolor
Pamiętajmy też, że olej, którym uszlachetniamy powierzchnię drewnianej podłogi, niekoniecznie musi być transparentny. Producenci, oprócz bezbarwnego środka podkreślającego naturalny kolor drewna, proponują również oleje w kolorach, np.: białym, szarym czy antycznym. Ten ostatni świetnie sprawdzi się na pełnej desce, nadając drewnu rustykalny charakter, poprzez uzyskanie głębokiej brązowej barwy i wydobycie w sposób szczególny struktury i układu słoi.

OBLICZE IV: WOSK
Największą zaletą wosku jest piękny aksamitny połysk, który nadaje on drewnu. Jednak, aby efekt zachwycał także po kilku latach, trzeba odpowiednio dbać o tak uszlachetnioną podłogę. Niestety woskowanie nie jest zbyt trwałe, dlatego tego typu powierzchnie poleca się do pomieszczeń o małym natężeniu ruchu. Należy pamiętać, że wprawdzie wosk chroni podłogę przed wodą, ale każdy kontakt z płynem może powodować powstawanie jasnych plam.

Wosk tworzy na powierzchni drewna cienką powłokę, która jednak zamyka jego pory i ulega dość szybkiemu starciu. Przynajmniej raz w roku należy więc dokonać odnowy warstwy wosku, a co kilka lat najlepiej usunąć całą powłokę z podłogi, nakładając ją na nowo na czystą powierzchnię. Pamiętajmy też, że wosk jest śliski, dlatego nie jest polecany do pokojów dla dzieci, czy w przypadku pomieszczeń użytkowanych też przez zwierzęta domowe.
Źródło: Baltic Wood S.A.
Opracowanie: Marta Grabiec
18-08-03 07:10:10