X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Wiosna w dobrym klimacie

Klimatyzator z funkcją grzania
Opracowanie: LARS FUJIAIRE
Źródło: LARS FUJIAIRE
Gdy po sezonie zimowym ogrzewanie przestaje już pracować, a chłody wiosennych wieczorów i poranków wciąż dają się we znaki, warto skorzystać z pomocy klimatyzatora z funkcją grzania.

Dziś niemal w każdym biurze i coraz częściej również w prywatnych mieszkaniach oraz domach można spotkać instalację klimatyzacyjną. Choć większość z nas używa jej głównie podczas upalnych, letnich dni, z klimatyzacji można skorzystać również wczesną wiosną oraz jesienią, kiedy temperatura za oknem oraz we wnętrzach spada poniżej poziomu naszego komfortu cieplnego.

Na chłodne wieczory i poranki
Nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne, oprócz funkcji chłodzenia powietrza, mogą również spełniać rolę alternatywnego źródła ciepła. Klimatyzatory wyposażone w funkcję grzania posiadają dodatkowo pompę ciepła (powietrze-powietrze), za pomocą której uzyskuje się efekt odwrotny do chłodzenia, a pomieszczenia ogrzewane są ciepłym powietrzem. – Układ pracy czynnika chłodzącego w klimatyzatorze z funkcją grzania posiada specjalny zawór czterodrożny, który umożliwia odwrócenie transportu energii cieplnej. Pobrana z otoczenia poprzez jednostkę zewnętrzną energia cieplna transferowana jest więc do jednostki wewnętrznej, która następnie ogrzewa pomieszczenie – tłumaczy Agnieszka Fabiś, specjalista ds. klimatyzacji w firmie LARS, producenta klimatyzatorów FUJIAIRE. Dlatego w okresach przejściowych, gdy ogrzewanie centralne już przestało, albo jeszcze nie zaczęło pracować, funkcja grzewcza klimatyzatorów bywa szczególnie przydatna.

klimatyzator
Opracowanie: FUJIAIRE
Źródło: FUJIAIRE
Ciepło, zdrowo i oszczędnie
Istotnym czynnikiem, z powodu którego warto zdecydować się na takie rozwiązanie, jest przede wszystkim oszczędność. - Ciepło wytwarzane przez klimatyzator z funkcją grzania jest bowiem znacznie tańsze niż ciepło uzyskane przez działanie np. grzejników elektrycznych, akumulacyjnych czy popularnych farelek, które często stosuje się do dogrzewania pomieszczeń – wyjaśnia Agnieszka Fabiś. Dzięki filtrom, w jakie wyposażony jest każdy nowoczesny klimatyzator, ogrzewane wnętrza wypełniają się ponadto oczyszczonym i świeżym powietrzem, pozbawionym kurzu i niebezpiecznych dla zdrowia alergenów.

Warto wiedzieć!
Wydajność klimatyzatorów z funkcją grzania zależy od temperatury powietrza na zewnątrz. W praktyce oznacza to, że im ta temperatura jest niższa, tym klimatyzatory słabiej grzeją. Należy zatem pamiętać, że urządzenia te pracują najefektywniej zazwyczaj do 0°C lub -5°C. Jeśli temperatura za oknem spadnie poniżej tego poziomu, wówczas część zewnętrzna klimatyzatora może ulec oblodzeniu i w rezultacie cały system przestanie właściwie spełniać swoją rolę. Dlatego warto pamiętać o tym, że klimatyzator (inne wątki tutaj) wyposażony w funkcję grzania nie jest w stanie w pełni zastąpić typowego ogrzewania. Może natomiast stanowić doskonałą alternatywę dla wszelkich dodatkowych źródeł ciepła, które wykorzystujemy w naszych domach i mieszkaniach w okresach przejściowych.
Opracowanie: Joanna Jabłońska
21-09-27 16:01:26