X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

24 października - Światowy Dzień Walki z Otyłością

Szarlotka z bitą śmietaną
Opracowanie: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
WHO mówi o epidemii otyłości - na świecie co roku z powodów powiązanych z nią i nadwagą umiera 2,6 miliona ludzi. Otyłość w szybkim tempie stała się jednym z głównych zagrożeń zdrowotnych we współczesnym świecie.

To już nie problem estetyczny lecz poważny problemem medyczny. W Polsce aż 46% społeczeństwa ma problem z prawidłową wagą ciała. Czy zatem problem nadwagi i otyłości można zlekceważyć? Można, lecz czy warto? Konsekwencje nieprawidłowej wagi ciała są poważne: zawał serca, udar mózgu, cukrzyca, choroby zwyrodnieniowe stawów etc. Żadna grupa społeczna nie jest wolna od otyłości, lecz co gorsze problem otyłości coraz częściej dotyczy dzieci i młodzieży.

Statystyki Światowej Organizacji Zdrowia są zatrważające - na świecie ok. 2 mld osób ma nadwagę, a 500 milionów cierpi na otyłość. Problemy z prawidłową wagą mogą wiązać się ze zmianami zachodzącymi w naszym organizmie wraz z wiekiem. Tylko 2% z nas ocenia siebie jako otyłych, tymczasem w Polsce blisko 60% osób powyżej 50. roku życia cierpi na nadwagę, a i tak zaliczani jesteśmy do szczuplejszych narodów europejskich. Paradoksalnie liczne dane wielu przeprowadzanych statystyk rosną, pomimo tego, że miliony ludzi na świecie walczy z otyłością.

Według badań większość dorosłych otyłych w Polsce to mężczyźni. W przedziale wiekowym od 15 do 49 lat aż o 10% więcej jest otyłych mężczyzn niż kobiet. Zaczynają on przybierać na wadze już po trzydziestce: wśród nich ponad połowa mężczyzn ma jeszcze prawidłową wagę, niemniej z czasem tyją i oni. Wśród kobiet odsetek otyłych rośnie po 40 roku życia, ale wciąż 66% w tym wieku utrzymuje wagę w normie.

W Polsce 29% kobiet i tylko 6% mężczyzn próbuje walczyć z nadwagą i otyłością. A trzeba pamiętać, że każdy zrzucony kilogram odciąża serce!

Niestety sytuacja związana z problemem nadwagi, otyłości w lawinowym tempie narasta wśród dzieci i młodzieży. Ponieważ, my Polacy niechętnie poddajemy się restrykcjom żywieniowym, a odsetek osób deklarujących stałą aktywność fizyczną wciąż utrzymuje się na przerażająco niskim poziomie, dlatego przyszłość zdrowotna naszego społeczeństwa rysuje się w ciemnych kolorach i powinna skłaniać gremia odpowiedzialne za zdrowie społeczeństwa do skutecznych i długoterminowych działań profilaktycznych i świadomościowych.

Na początek przyjrzyjmy się jednak istocie problemu. O otyłości można mówić, kiedy w organizmie dochodzi do gromadzenia się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej, co niekorzystnie wpływa na stan zdrowia i zwiększa ryzyko śmiertelności.

Otyłość można zdiagnozować za pomocą kilku wskaźników tj.: obwodu talii (OT), wskaźnika masy ciała (BMI – Body Mass Index, BMI > 30), wskaźnika talia-biodra (WHR – Waist to hip ratio).
Wysokokaloryczna dieta, przetworzona żywność bogata w tłuszcz (którego nota bene nie widzimy), słodycze, którymi lubimy „zajadać” stres i nudę, siedzący tryb życia sprawiają, że liczba osób z nadwagą i otyłością z dnia na dzień rośnie. Wśród jej przyczyn możemy wymienić czynniki:
- dziedziczne ( genetyczne),
- fizjologiczne,
- psychologiczne,
- oraz związane z prowadzonym trybem życia.

Otyłość dzielimy na postać pierwotną i wtórną. Ta pierwsza wynika z zachwiania bilansu kalorycznego (energetycznego) czyli energii wydatkowanej i dostarczanej wraz z pożywieniem. Mamy w tym przypadku do czynienia z tzw. dodatnim bilansem energetycznym. Otyłość wtórna zaś jest następstwem chorób powodujących zaburzenie równowagi metabolicznej organizmu.

Mając na uwadze stale zwiększającą się częstotliwość przypadków otyłości oraz jej groźne i namacalne konsekwencje zdrowotne, konieczne wręcz jest abyśmy wszyscy stanęli twarzą w twarz ze skalą problemu i podjęli aktywne działania profilaktyczne.
Między innymi ze względu na skalę problemu na stałe do kalendarza został wpisany Światowy Dzień Walki z Otyłością, który przypada 24 października.

Z otyłością ściśle związany jest także zaburzony prawidłowy poziom cholesterolu we krwi czyli mamy do czynienia z hipercholesterolemią. Za wysokie stężenie cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu w linii prostej prowadzą do wystąpienia poważnych chorób serca i układu krążenia (zawał, udar mózgu, nadciśnienie tętnicze etc).
Udowodniono, że „za wysoki poziom cholesterolu” we krwi wiąże się z wysokim ryzykiem wystąpienia ataku serca.

W walce z nadwagą i w utrzymaniu zdrowej sylwetki może nam pomóc bezpieczny, zażywany systematycznie preparat apteczny. Dla tych spośród nas, którzy nie pozostają bierni wobec problemu nadwagi, otyłości, oraz hipercholesterolemii i wysoko cenią sobie dobrą kondycję kardiologiczną firma ASA opracowała preparat Sterolea - dedykowany walce z podwyższonym poziomem cholesterolu.
Jest to naturalny, bezpieczny preparat zawierający m in. sterole roślinne o udowodnionej naukowo skuteczności. Naukowcy, ponad wszelką wątpliwość dowiedli, że sterole roślinne w dawce 1.5 – 3g na dzień skutecznie obniżają poziom cholesterolu całkowitego i LDL cholesterolu, dzięki temu znalazły poparcie wielu medycznych towarzystw naukowych jako terapia wspomagająca leczenie hipercholesterolemii.

Truizmem niech będzie przypomnienie oczywistej rzeczy jaką jest to, że prawidłowa waga ciała ma podstawowe znaczenie dla naszego zdrowia, a otyłość to nie tylko mankament natury estetycznej lecz choroba.
Pragnąc zachować zdrowie i szczupłą sylwetkę należy zacząć od właściwego sposobu żywienia. Przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, by dobrać odpowiednio do zapotrzebowań organizmu dietę, która poprawi naszą kondycję kardiologiczną, a w tym profil lipidowy krwi.

Aktywny tryb życia dodatkowo przynosi wymierne korzyści. Poranna gimnastyka, długie spacery, ćwiczenia aerobowe podnoszą wydolność serca i ogólną sprawność ruchową. Ponadto osoby, które marzą o zgrabnej sylwetce i zdrowym sercu i prawidłowym poziomie cholesterolu, w codziennym menu powinny ograniczyć do minimum produkty z wysoką zawartością tłuszczu i cholesterolu oraz systematycznie przyjmować sprawdzone preparaty zawierające skuteczną dawkę steroli roślinnych (np. Sterolea).
Źródło: Kostrzewa PR
Opracowanie: Katarzyna Siedlik
17-09-18 06:39:08