X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Jak pokonać ból w czasie ciąży?

Jak pokonać ból w czasie ciąży?
Opracowanie: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Ciąża< jest specyficznym stanem organizmu, podczas którego dochodzi do wielu istotnych zmian, indukowanych przez hormony i substancje wydzielane przez rozwijający się zarodek. Odrębny organizm, z którym dzielimy wspólną przestrzeń naszego organizmu, rośnie i przybiera na wadze. Dodatkowe kilogramy malca obciążają kręgosłup przyszłej mamy, powodując wystąpienie uporczywych bólów pleców i kolan. Ponadto często odczuwamy bóle głowy, chociaż bóle migrenowe są rzadsze i mniej nasilone na skutek działania hormonów.

Piekący ból przy oddawaniu moczu może świadczyć o powszechnym w tym okresie zapaleniu pęcherza, a bóle łydek o utrudnionym przepływie krwi żylnej.

Ból w ciąży - lepiej zapobiegać niż leczyć
To znane powiedzenie nabiera szczególnego znaczenia w ciąży. Ból może być efektem naszego zaniedbania, dlatego warto zastanowić się jak zapobiegać dolegliwościom bólowym.

Ból pleców w ciąży
Ból pleców w ciąży jest chyba najbardziej dokuczliwym objawem bólowym, dlatego też poświęcimy mu najwięcej uwagi.

Na ból pleców w czasie ciąży - ruch
ciąża nie zwalnia nas od aktywności ruchowej. Warto przespacerować się na świeżym powietrzu i skorzystać z zajęć na basenie, przeznaczonych dla ciężarnych (ćwiczenia w wodzie znacznie odciążają kręgosłup). Podczas chodzenia powinnaś unikać niewygodnych butów na wysokim obcasie, a przy podnoszeniu cięższych rzeczy poprosić kogoś o pomoc. Istnieją także proste ćwiczenia, pomagające zapobiegać bólom kręgosłupa. Uklęknij, podpierając się na rękach, tak aby dłonie i kolana oraz głowa i linia kręgosłupa były w jednej linii. Napnij mięśnie brzucha i pleców, wykonując "koci grzbiet". Rozluźnij mięśnie i powtórz ćwiczenie kilka razy.

A podczas bezruchu..
Wyprostuj plecy i staraj się utrzymywać prawidłową pozycję ciała. Często zmieniaj pozycję, unikając długiego stania bądź siedzenia. Jeżeli już jesteś zmuszona do dłuższego siedzenia, umieść wałek lub niewielką poduszkę z tyłu, na wysokości lędźwi. Podczas długiego stania często przenoś ciężar ciała z jednej nogi na drugą.
Do spania wybierz twardszy materac. Staraj się spać na boku (najlepiej na lewym boku, aby nie uciskać żył), a pomiędzy zgiętymi kolanami umieść dużą poduszkę.

Ból pleców - akupunktura i masaże
Masaż ciążowy, wykonany przez wykwalifikowanego rehabilitanta, może okazać się bardzo pomocny przy uciążliwych bólach pleców. Podobnie akupunktura, a więc technika polegająca na nakłuwaniu ciała cienkimi igłami w odpowiednich miejscach, odpowiedzialnych za największą aktywność narządów wewnętrznych. Ważne, aby zabieg wykonywał specjalista, posiadający odpowiednie uprawnienia.

Ból pleców: Ciepło - zimno
Przy bólach pleców i karku w ciąży można zastosować ciepłe bądź zimne okłady. Stosowanie maści chłodzących bądź rozgrzewających jest niewskazane, gdyż mogą zawierać niebezpieczne dla dziecka składniki, takie jak kamfora wzór (polecamy nasza strona) mentol. Można zastosować owinięte w gazę kostki lodu lub plastry rozgrzewające, w składzie których występuje węgiel drzewny.

Ból głowy w ciąży
Ból głowy w ciąży może mieć różne przyczyny (stres, zmęczenie, niedotlenienie, zbyt krótki lub zbyt długi sen, hormony). Często występujący ból napięciowy może być spowodowany silnym napięciem mięśni karku i promieniować od kręgosłupa. Bóle te możesz łagodzić poprzez odpoczynek w dobrze wywietrzonym i przyciemnionym pomieszczeniu, rozmasowując skronie opuszkami palców lub przykładając chłodne kompresy. Unikaj gwałtownych zmian pozycji.

Pamiętaj też o zbilansowanej diecie, przyjmowaniu właściwej ilości płynów i kontroli ciśnienia tętniczego (ból wywołany nadciśnieniem jest lokalizowany z tyłu głowy). Sięgnij także po specjalnie skomponowane witaminy dla kobiet w ciąży które pomogą uzupełnić niedobory mające wpływ na samopoczucie.

Zapobieganie bólom nóg w ciąży:
Oprócz kręgosłupa, wskutek nadmiernego obciążenia, rozrostu macicy oraz aktywności hormonów, cierpią także nasze nogi. Charakterystycznym objawem są obrzęki, mrowienie, skurcze łydek oraz bóle kolan, występujące najczęściej w trzecim trymestrze ciąży. W tym wypadku możesz położyć się, podkładając pod nogi wałek lub poduszkę, by ułatwić krwi żylnej powrót do serca. Możesz też zapytać o żele i maści na zmęczone nogi, przeznaczone specjalnie dla kobiet w ciąży (np. żele Matern Program, Mustela). Przyrost wagi w ciąży jest głównym sprawcą bólu kolan. W przypadku tych dolegliwości staraj się nie wykonywać ćwiczeń, które obciążają kolana (np. przysiady), ale zapytaj lekarza prowadzącego o odpowiednie dla ciebie ćwiczenia.

Ból brzucha w ciąży
Bóle brzucha w ciąży mogą mieć różne przyczyny i być zlokalizowane w różnych częściach jamy brzusznej (począwszy od górnego odcinka przewodu pokarmowego, aż po bóle podbrzusza).

Pamiętaj, aby się nie objadać, ale przyjmować pokarmy w małych porcjach i regularnie (ból może być spowodowany np. zgagą). Wzbogać dietę o błonnik (owoce, warzywa, płatki owsiane) i unikaj tłustych potraw. Bóle brzucha w ciąży mogą towarzyszyć nudnościom. Pomóż sobie, układając się w takiej pozycji, aby głowa była wyżej niż nogi. Przy mdłościach możesz pić herbatę ze startym korzeniem imbiru, a gdy odczuwasz nieprzyjemne skurcze - napar z rumianku. Możesz też wziąć ciepły prysznic lub kąpiel, które działają kojąco i relaksująco. Gdy bólowi brzucha towarzyszy biegunka, możesz zastosować węgiel leczniczy (jednorazowo do 5 tabletek). Piekący ból w przełyku wskazuje na zgagę, która często występuje w ciąży na skutek przesunięcia żołądka i działania hormonów. W takim wypadku możesz wypić szklankę mleka lub zastosować doraźnie leki zobojętniające (Rennie, Maalox).

Które leki przeciwbólowe można stosować w czasie ciąży?
W momencie gdy wszystkie inne sposoby zawiodą, możesz wspomóc się tabletką przeciwbólową. W tym wypadku dobór preparatu zależy od trymestru ciąży, w którym się obecnie znajdujesz. W I i II trymestrze ciąży paracetamol uważany jest za lek bezpieczny. Poza działaniem przeciwbólowym wykazuje działanie przeciwgorączkowe. Nie należy jednak stosować więcej niż 2 tabletki dziennie (maksymalnie 1000 mg), przez okres nie dłuższy niż trzy dni. Jako lek drugiego rzutu można stosować również ibuprofen w dawce dobowej 600 mg. Przyjmowanie leków przeciwbólowych w trzecim trymestrze ciąży niesie ze sobą największe ryzyko, gdyż preparaty te mogą przyspieszać zamykanie się połączenia naczyniowego w układzie krwionośnym dziecka (ibuprofen, aspiryna). Jego obecność sprawia, że krew omija niewykorzystywane w okresie płodowym płuca. W trzecim trymestrze ciąży lekiem z wyboru będzie paracetamol, ibuprofen zaś jest niewskazany. Stosowanie aspiryny w ciąży nie jest zalecane, chyba że lekarz zdecyduje inaczej.

W czasie ciąży nie lekceważ bólu!
W momencie gdy ból utrzymuje się przez kilka dni, jest nietypowy oraz towarzyszą mu dodatkowe objawy, koniecznie poinformuj o nim swojego lekarza. Dolegliwości bólowe mogą być symptomem poważniejszych schorzeń, wymagających wdrożenia dodatkowego leczenia.
Źródło: Domzdrowia.pl
Opracowanie: Paulina Oszajca
19-01-29 14:19:02