X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Choroby układu krążenia u osób starszych

dziadek
Opracowanie: Flickr.com, ZeroOne
Jednym z najczęstszych schorzeń osób starszych są dolegliwości układu krążenia. Senior, z problemami sercowymi wymaga systematycznej opieki, która uwzględnia farmakologię, ruch i dietę. O tym na co zwrócić uwagę w pielęgnacji osoby starszej dotkniętej chorobą układu krążenia opowiadają opiekunki z firmy Promedica24.

Serce to jeden z najciężej pracujących narządów w naszych organizmie. Każdego dnia uderza około 100 tys. razy, pompując 7 ton krwi, która z kolei wędrując przez nasze żyły, pokonuje 90 tys. km odległości. Po latach tak intensywnego działania układ krążenia staje się coraz bardziej zawodny. W konsekwencji aż 40 proc. zgonów spowodowana jest problemami z sercem. Najczęstszymi schorzeniami występującymi u osób starszych są nadciśnienie tętnicze i choroba wieńcowa. Opiekunka osób starszych zawsze powinna brać pod uwagę możliwość występowania tych chorób u swoich pacjentów.

Kiedy serce choruje
Pielęgnacja osób dotkniętych chorobą serca to bardzo odpowiedzialne zajęcia dla opiekunek seniorów. Ważnym aspektem jest wykrycie objawów i stała kontrola stanu pacjenta. Nadciśnienie pojawia się u osób, których ciśnienie tętnicze przekracza 140/90 mm Hg.
- Seniorzy z nadciśnieniem często skarżą się na bóle tylnej części głowy i karku. Inne objawy to szum w uszach, uczucie gorąca, zaczerwienienie twarzy, osłabienie wzroku, zawroty głowy, przemęczenie – mówi pani Renata, opiekunka pracująca dla firmy Promedica24.

Sprawdzanie poziomu ciśnienia tętniczego powinno być stałym punktem dnia. Jeśli pomiar jest wysoki i utrzymuje się przez dłuższy czas, chory może być narażony na zawał serca, niewydolność krążenia, a nawet uszkodzenie nerek i udar mózgu. - Ważne, aby dokładnie pilnować dawkowania lekarstw. W tym przypadku pomyłka może mieć bardzo negatywne skutki –dodaje pani Renata.
Ważna jest także zmiana stylu życia. - W zależności od ogólnego stanu zdrowia seniora, można postawić na umiarkowaną aktywność fizyczną. Taki wysiłek ma bardziej wymiar rehabilitacyjny niż sportowy, ale jeśli tylko możliwości osoby starszej na to pozwalają, staram się wprowadzać odrobinę ruchu w codzienny plan dnia – mówi pani Żaneta, opiekunka osób starszych w firmie Promedica24.

Częstą dolegliwością występującą u osób starszych jest także niedokrwienie serca, czyli choroba wieńcowa. Zazwyczaj spowodowana jest przez miażdżycę tętnic prowadzących krew do serca. Miejsca na przepływającą krew jest wówczas znacznie mniej. Utrudniony dostęp mają także substancje odżywcze i tlen. To w prostej linii prowadzi do niedotlenienia, osłabienia i zmniejszenia kurczliwości serca, co w konsekwencji może oznaczać zawał. - Pacjenci często opisują ten ból jako gniecenie, pieczenie czy uczucie ciężaru na piersiach. Mogą temu towarzyszyć nudności, duszności i osłabienie całego ciała. Jeśli stan ten trwa więcej niż kilka minut, należy niezwłocznie wezwać lekarza - radzi opiekunka osób starszych z firmy Promedica24.

Przez żołądek do serca
Niezwykle ważnym elementem prewencji wobec chorób układu krążenia jest prawidłowa dieta. Posiłki powinny być urozmaicone i zawierać wszystkie niezbędne witaminy, sole, białka, tłuszcze i węglowodany. - Staram się wplatać w dietę jak najwięcej mięsa ryb zawierającego kwasy omega 3, ograniczyć stosowanie soli kuchennej, która bardzo sprzyja nadciśnieniu – mówi pani Renata.

Osoby chorujące na schorzenia układu krążenia powinny spożywać pieczywo pełnoziarniste zawierające duże ilości błonnika, który z wpływa na obniżenie poziomu złego cholesterolu i glukozy we krwi. - Moim pacjentom podaję dodatkowo soki z aronii, porzeczek lub grejpfrutów. Zawierają one flawonoidy, które wpływają ochronnie na układ krążenia – dodaje opiekunka – ekspert z firmy Promedica24.

Równie ważnym aspektem profilaktyki przeciw chorobom układu krążenia jest stabilizacja psychiczna. Osoby zagrożone zawałem serca powinny prowadzić spokojny tryb życia, z dala od stresów dnia codziennego i silnych emocji. Dobre samopoczucie i pozytywne nastawienie może mieć zbawienny wpływ na zdrowie i komfort życia osoby starszej.

***
O Promedica24
Firma Promedica24 od 2004 roku świadczy usługi pielęgniarskie i opiekuńcze dla klientów indywidualnych i instytucjonalnych w Niemczech, Austrii i Polsce. Personel Promedica24 opiekuje się osobami chorymi w domach prywatnych, szpitalach, sanatoriach, domach opieki i innych placówkach służby zdrowia.
W skład grupy Promedica24 wchodzi agencja rekrutacyjna Promedica24 Recruitment specjalizująca się w rekrutacji do sektora medycznego i farmaceutycznego w Polsce oraz innych krajach Unii Europejskiej (m.in. Hiszpania, Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy, Belgia, Holandia oraz Portugalia).
Źródło: Promedica24
19-11-09 07:07:47