X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Witamina B17 na raka

Brzoskwinie
Opracowanie: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Lecznicze działanie witaminy B17 opisano już w egipskich papirusach sprzed 5000 lat, proponując jej użycie do leczenia raka skóry. Podobne zapiski pochodzą z Chin sprzed 4500 lat. W nowożytnej medycynie pierwsze informacje o tym, że witamina B17 skutecznie leczy raka, pojawiły się ponad 50 lat temu. Jej gorącym propagatorem był biochemik dr Ernest Krebs.

Skuteczne działanie witaminy B17 udowodniono w niezależnych badaniach w ponad 20 krajach, zarówno w przypadku ludzi, jak i zwierząt.

Czym jest witamina B17?
Witamina B17, amigdalina albo letril - to trzy różne nazwy tej samej substancji pochodzenia naturalnego. Najpierw znaleziono ją w jądrach pestek moreli, następnie stwierdzono jej obecność w 1200 gatunkach różnych roślin. Najwięcej jednak w pestkach popularnych owoców, takich jak: morele, brzoskwinie, nektaryny, śliwki, jabłka, gruszki, wiśnie czy czereśnie.

Amigdalinę po raz pierwszy wyodrębniono z gorzkich migdałów w 1830 roku. W niektórych źródłach określana jest jako witamina B17, nie jest jednak powszechnie klasyfikowana jako witamina.

Jak amigdalina zwalcza komórki nowotworowe?
Wprowadzona do organizmu ulega rozkładowi, który przebiega na dwóch różnych drogach, w zależności od tego czy mamy do czynienia z komórką nowotworową, czy zdrową komórką naszego organizmu. Jest to uwarunkowane różnicami w obecności pewnych enzymów.

Komórki nowotworowe posiadają enzym o nazwie betaglukozydaza, jego rola opiera się na tym, że "ułatwia" on wejście witaminy B17 do komórki nowotworowej oraz indukuje jej rozkład do trzech substancji: glukozy, aldehydu benzoesowego oraz cyjanowodoru. Dwie ostatnie substancje doprowadzają do zniszczenia komórek nowotworowych.
Natomiast komórki zdrowe nie posiadają betaglukozydazy, zatem amigdalina nie wniknie tak łatwo do jej wnętrza, jak w przypadku komórki nowotworowej. Ponadto zdrowe komórki zaopatrzone są w rodanazę - enzym blokujący uwalnianie z cząsteczki witaminy B17 cyjanowodoru oraz aldehydu benzoesowego. Jedyną substancją pojawiającą się w zdrowych komórkach, po wniknięciu do ich wnętrza amigdaliny jest glukoza.

Czy witaminę B17 należy traktować jako lekarstwo na raka?
Opinie na temat amigdaliny w środowisku farmakologów i lekarzy są podzielone. Systematyczne badania naukowe dowiodły, że witaminę B17 należy traktować jako substancję, zapobiegającą rozwojowi chorób nowotworowych.

Z badań wywnioskowano, że amigdalina hamuje tzw. procesy transformujące (procesy nowotworzenia), prowadzące do przekształcenia się zdrowych komórek naszego organizmu w komórki nowotworowe oraz niszczy komórki, w których procesy te zostały zapoczątkowane.

Większość specjalistów w dziedzinie onkologii uważa, że witamina B17 nie może być stosowana samodzielnie w chemioterapii (leczeniu nowotworów), może stanowić ona jedynie uzupełnienie leczenia przeciwnowotworowego.

Witamina B17 jako suplement diety
Amigdalina nie jest dostępna w Polsce w postaci tabletek czy kapsułek. W niektórych krajach np. Meksyku, w obrocie znajduje się preparat Letril. Są to tabletki po 500 mg amigdaliny. W Polsce stosowanie witaminy B17 jako naturalnej chemioterapii nie jest tak popularne jak w innych częściach świata.

Najskuteczniej możemy suplementować naszą codzienną dietę poprzez jedzenie: moreli, brzoskwini, nektarynek, śliwek, wiśni czy czereśni. Wymienione owoce zawierają amigdalinę nie tylko w pestkach, ale również w swoim miąższu, ze względu na to, że podczas dojrzewania owocu przenika ona z pestek do miąższu. Jeżeli chcielibyśmy zwiększyć dawkę tej witaminy musimy dostać się do środka pestki i spożyć jej miękką zawartość tzw. jądro pestki.
Wekując powyżej wymienione owoce nie ma konieczności usuwania pestek. Sprawi to, że będą one bogate w witaminę B17, a my zyskamy dobre źródło B17 poza sezonem, kiedy nie dostaniemy w sklepach świeżych owoców.

Natomiast jabłka i gruszki zawierają amigdalinę głównie w pestkach (znikomą ilość w miąższu), dlatego podczas ich jedzenia należy spożyć również pestki, chcąc uzupełnić dietę w witaminę B17.
Należy pamiętać, że stosowanie amigdaliny w nadmiernej ilości, w postaci pestek owoców może prowadzić do poważnych zatruć cyjanowodorem!

Dlatego też, najlepiej jest spożywać jeden owoc (łącznie z pestkami) na dzień.

W latach 20. XX wieku Ernst T. Krebs ogłosił, że odkryta przez niego witamina B17, sprzedawana pod nazwą handlową Laetrile, jest skutecznym lekiem na raka.

W źródłach niemedycznych preparaty amigdaliny w dalszym ciągu opisywane są jako skuteczne środki przeciwrakowe.
Wśród środowisk naukowych, krążą zarówno opinie pozytywne jak i negatywne na temat witaminy B17.

Może za kilka lat, właściwości tej witaminy zostaną lepiej wykorzystane w walce z chorobami nowotworowymi. Do tego czasu możemy uzupełniać naszą dietę o wskazane owoce i warzywa oraz przyjmować tabletki z witaminami.
Źródło: Domzdrowia.pl
Opracowanie: Anna Machura
17-09-18 06:39:07