X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Drewno w łazience – modne ale i praktyczne

Drewno w łazience
Opracowanie: Kopp
Źródło: Kopp
Drewno jest coraz częściej stosowane w łazienkach, jako materiał, z którego wykonuje się podłogę i dekoracje. Co do tego, że prezentuje się bardzo stylowo nie ma wątpliwości, pojawia się jednak pytanie czy jest to praktyczne rozwiązanie.

Łazienka jest pomieszczeniem o dużej wilgotności, wymagającym odpowiedniego urządzenia. Różnice temperatur, częste zachlapywanie wodą i detergentami, mają bezpośredni wpływ na wygląd mebli oraz podłogi. Zatem o ich wyborze przede wszystkim powinna decydować odporność na działanie wody, grzybów oraz destrukcję biologiczną.

Dlaczego drewno?
Moda na zastosowanie elementów drewnianych w podłożu pojawiła się parę lat temu. Specjaliści od dekoracji wnętrz oceniają, że popularność drewna wynika z pozytywnego wpływu tego materiału na wygląd łazienki.

Drewno w łazience
Opracowanie: Kopp
Źródło: Kopp
- Drewno przede wszystkim ociepla chłód urządzeń ceramicznych swoim niepowtarzalnym kolorem oraz naturalnym wyglądem – wyjaśnia Katarzyna Wątor, przedstawicielka Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe.

Teak - odpowiedni surowiec w odpowiednim miejscu
Drewno przeznaczone do pomieszczeń o dużej wilgotności musi być odporne na wilgoć i wahania temperatury, aby nie pęczniało i nie rozsychało się. Powinno być też odporne na zagrzybienie. W łazience kluczowym parametrem dla drewna, który należy brać pod uwagę, jest stabilność. Stabilność drewna określa w jakim stopniu dany gatunek zmienia wymiary pod wpływem wahań wilgotności, czyli jak szybko na nie reaguje, w efekcie czego pęcznieje lub kurczy się.

- W łazience doskonale sprawdzają się deski teakowe. Teak jest drewnem bardzo stabilnym, co w przypadku pomieszczenia, jakim jest łazienka, sprawdza się w praktyce. Należy pamiętać, że deski do łazienki muszą być zaolejowane. Surowe deski muszą być pokryte olejem tuż po zamontowaniu – mówi przedstawicielka Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe.

Co prócz desek?
Drewno w łazience
Opracowanie: Kopp
Źródło: Kopp
Samo zastosowanie odpowiedniego drewna nie wystarczy, jeśli nie zadbamy o pozostałe elementy podłogi, jak fuga czy klej.

- Na obrzeżach podłogi, a także pomiędzy deskami, jeżeli deski - deska jesionowa - posiadają specjalne wgłębienia, należy zastosować elastyczną fugę przeznaczoną specjalnie do podłóg drewnianych stosowanych w miejscach narażonych na działanie wilgoci. Deski podłogowe w łazience należy przykleić specjalnym elastycznym klejem poliuretanowym, również przeznaczonym do podłóg drewnianych narażonych na działanie wilgoci – tłumaczy Katarzyna Wątor

Impregnacja i pielęgnacja
W pomieszczeniach, gdzie drewno ma częsty kontakt z wodą, należy zwrócić szczególną uwagę na stosowane materiały i sposób pielęgnacji. Podłogę należy pokrywać nową warstwą oleju nawet kilka razy w roku.

- Podłogę z drewna teakowego trzeba przecierać lekko wilgotnym, ale nie mokrym, mopem. Można wykorzystywać preparaty przeznaczone do mycia podłóg olejowanych. Podłogę należy wycierać do sucha, żeby woda nie zalegała. Co jakiś czas w zależności od stopnia użytkowania, w praktyce co kilka miesięcy, drewniane deski należy pokryć nową warstwą oleju impregnującego. Wtedy będziemy mieć pewność, że podłoga nie ulegnie zniszczeniu i jest odpowiednio pielęgnowana – podsumowuje specjalistka Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe

Piękno na lata
Drewniana podłoga w łazience nadaje pomieszczeniu ciepły i intrygujący wygląd, co więcej mimo niesprzyjających warunków, może zachować swoje właściwości na lata, jeśli jest właściwie dobrana i pielęgnowana.
Opracowanie: Patryk Gut
22-05-27 11:09:25