X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Nie wstydź się! O chorobach kobiet

Kobieta, choroby kobiece
Opracowanie: www. urokobiecesprawy.pl
Źródło: www. urokobiecesprawy.pl
Co łączy bóle w podbrzuszu, dyskomfort podczas współżycia czy konieczność częstego oddawania moczu? Są to schorzenia dotykające w głównej mierze kobiety, bez względu na wiek i miejsce zamieszkania. Wielu z nich z łatwością można się wystrzec, jeśli odpowiednio wcześniej zdiagnozujemy objawy i rozpoczniemy stosowne leczenie.

choroby kobiece, zwłaszcza te związane z układem płciowym, w wielu środowiskach nadal pozostają tematem tabu. Kobiety wstydzą się wizyty u lekarza, często bagatelizują objawy i czekają aż problem minie. W wielu jednak przypadkach nieleczona infekcja może powodować poważne schorzenia wymagające długotrwałego leczenia(1), którego z łatwością można uniknąć poprzez szybką reakcję i wizytę u lekarza rodzinnego, czy ginekologa. Jakie zatem powszechne objawy są lekceważone i bagatelizowane przez kobiety?

Swędzenie i pieczenie okolic intymnych, upławy oraz ból po współżyciu to najbardziej charakterystyczne objawy grzybiczego i bakteryjnego zapalenia pochwy(2). Czynnikami sprzyjającymi rozwój choroby są: młody wiek kobiety, zaburzenia miesiączkowania, stosowanie tamponów, płukanie pochwy (np. po stosunku) preparatami do higieny intymnej oraz częste zmiany partnerów seksualnych.(3). Wiele kobiet myśli, że objawy można przeczekać lub z powodu wstydu ratuje się wyłącznie domowymi metodami, mając nadzieję, że po kilku dniach problem sam minie. Jedynym jednak wyjściem z sytuacji jest wizyta u ginekologa, który zaleci stosowanie, w zależności od źródła zapalenia, środków bakteriobójczych, grzybobójczych, odkażających lub przeciwzapalnych(4).

Innym często występującym schorzeniem dotykającym aż 10-15% populacji są migrenowe bóle głowy. Cztery razy częściej cierpią na nie kobiety, u których pierwsze objawy, takie jak uporczywy, jednostronny ból głowy, nadwrażliwość na światło, hałas i zapachy, nudności oraz wymioty, są dostrzegalne zazwyczaj przed 30. rokiem życia(5). Czynnikami mogącymi nasilać objawy są: nieprawidłowa dieta, spożywanie kofeiny i alkoholu w nadmiernych ilościach, zaburzenia gospodarki hormonalnej, wahania temperatury i ciśnienia, a także bierne i czynne palenie tytoniu(6). Odpowiednio zdiagnozowane, przewlekłe postaci choroby można z powodzeniem leczyć środkami farmakologicznymi i odpowiednimi technikami relaksacyjnymi. Ważna jest też dokładna obserwacja organizmu, gdyż w wielu przypadkach można przewidzieć atak migreny i zapobiec lub złagodzić jego objawy(7).

Równie dokuczliwe, dotykające w przeważającej części kobiety, są objawy zakażenia układu moczowego. Charakterystyczne objawy to: częste i nagłe parcie na pęcherz, ból w okolicy podbrzusza, pieczenie i ból podczas oddawania moczu, krwiomocz(8). W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów, należy jak najszybciej udać się do urologa lub lekarza pierwszego kontaktu, gdyż nieleczone zakażenie może doprowadzić do odmiedniczkowego zapalenia nerek, którego głównym objawem jest wysoka gorączka i ból w okolicach nerek(9). Leczenie polega najczęściej na zastosowaniu odpowiednich antybiotyków, które przynoszą ulgę już po kilku godzinach. By zapobiec nawrotom choroby, warto zadbać o poziom higieny intymnej, pić dziennie minimum 1.5 litra wody, najlepiej z dodatkiem cytryny oraz unikać wychłodzenia okolic intymnych. Badania wskazują też na korzystne działanie preparatów zawierających substancję czynną - liofilizowany ekstrakt wybranych szczepów E. Coli, zmniejszających ryzyko nawrotu zakażeń dolnego odcinka układu moczowego(10).

W dobie szybkiego postępu medycyny i ułatwionego dostępu do odpowiednich placówek medycznych, lekceważenie wszelkich objawów wskazujących na nieprawidłowości w organizmie jest niezwykle ryzykowne. Musimy pamiętać, że większość chorób kobiecych zdiagnozowanych we wczesnej fazie jest w pełni wyleczalnych, a pozbycie się wstydu i wizyta u lekarza może uchronić nas przed przykrymi objawami i ewentualnymi powikłaniami.

Więcej na: – Dołącz do nas!

***
(1) Źródło: ; Źródło:
(3) Źródło:
(4) Źródło:
(5) Źródło: Magdalena Zabłocka, Migrenowe bóle głowy,
(6) ibidem
(7) Źródło: &
(8) Źródło: lek. med. Andrzej Kupilas, Zakażenie układu moczowego,
(9) ibidem
(10) Źródło: Borkowski A., Borkowski T., „Przegląd piśmiennictwa urologicznego”, , 2.06.2007.

Źródło: PR Solution
Opracowanie: Joanna Janczy
19-12-09 07:11:14