X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Aparat kompaktowy czy lustrzanka cyfrowa?

Dla wielu z nas fotografia staje się prawdziwą pasją. Rozwijając swoje zainteresowania z coraz większą uwagą dobieramy sprzęt, z którego będziemy korzystać. Dobre zdjęcie nie zawsze jest dziełem talentu fotografa, często to zasługa odpowiednio dobranego aparatu fotograficznego.

Zanim zdecydujemy się na jego zakup, warto dokładnie przemyśleć, jaki wybrać i czy ma to być zwykły aparat kompaktowy, czy może profesjonalna lustrzanka cyfrowa?

W góry czy nad morze?
aparat cyfrowy
Przed decyzją o zakupie aparatu przede wszystkim należy postawić pytanie, do jakiego celu i w jakich warunkach będzie nam służył? Pewne modele doskonale sprawdzą się w warunkach ekstremalnych (góry, woda, aktywne podróże), a inne w bardziej stabilnych. Dodatkowo, jeśli myślimy o dalekich podróżach warto pamiętać, że np. lustrzanki cyfrowe ważą zdecydowanie więcej i są delikatniejsze niż kompakty. W związku z tym są bardziej narażone na zatarcie piaskiem, a po upadku nawet z małej wysokości mogą stać się bezużyteczne. W podróży lepiej sprawdzi się dobrej jakości aparat kompaktowy – zasadniczo jest mały, lżejszy, a stylistka zazwyczaj tylko dodaje mu uroku.

Aparat Fuji J 30 – ma jedynie 20 mm grubości w najcieńszym punkcie, dlatego możemy go zabrać praktycznie w każdą podróż i schować do kieszeni.

Mit megapikseli
Wiele osób przy wyborze aparatu kieruje się przede wszystkim ilością pikseli. Wykorzystują to producenci, którzy reklamując aparaty prześcigają się w podawaniu coraz bardziej ekstremalnych danych. Jak mówi Karol Darski, ekspert w sklepie internetowym "Przy wyborze aparatu nie warto sugerować się jedynie ilością pikseli. Jeśli odpowiemy sobie na pytanie, jakiej jakości zdjęcia chcemy robić, to ważniejszy jest na przykład odpowiedni dobór obiektywu i sprawdzenie jego czułości ISO, która określa, w jakim stopniu element światłoczuły jest wrażliwy na światło".

Aparat dla laika
aparat cufrowy
W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywają lustrzanki cyfrowe. Jednak nie zawsze tak było. Ilość różnych funkcji i skomplikowane menu odstraszało wielu amatorów fotografowania. Aktualnie producenci lustrzanek coraz bardziej starają się uprościć ich obsługę, żeby były dostępne dla każdego, a kompakty posiadają coraz więcej zastosowań, aby odróżniać się od aparatów, które aktualnie dostępne są nawet w komórkach. Niezależnie od zachodzących zmian warto pamiętać, że jeśli naszym pierwszym aparatem będzie lustrzanka, jej obsługa nie będzie należała do najłatwiejszej. Tu zdecydowaną przewagę mają kompakty - mają mniej funkcji, prostsze menu i mniej przycisków.

Canon EOS 50D wyposażony w najnowszej generacji matrycę CMOS o rekordowej wśród przetworników APS-C rozdzielczości 15.1 MP, która pozwala zapisywać zdjęcia w maksymalnej rozdzielczości 4752 x 3168 pikseli.

Możliwość rozbudowy
Korzystając z aparatu na pewno będziemy rozwijać swoje umiejętności. A inwestując w drogi aparat planujemy, że będziemy używali go przez dłuższy czas. Dlatego przed jego zakupem warto sprawdzić, czy nasz model posiada możliwość rozbudowy na przykład o nowe modele obiektywów, a także czy będziemy musieli kupować obiektywy tylko jednego producenta, czy też może będziemy mogli zaopatrzyć się w tańsze zamienniki. Ważne jest także to, żeby do wybranego przez nas modelu aparatu pasowały różnego typu akcesoria – unikniemy wtedy problemów z dokupieniem torby, większego akumulatora czy kabla, jeśli na przykład zgubimy ten, który otrzymaliśmy w zestawie.

Porady sklepu internetowego lidera sprzedaży RTV/AGD przez internet.
20-07-16 07:16:07