X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Inwestycja, która zdrowo się opłaca

Energooszczędny projekt LUMINA HOUSE
Opracowanie: ARCHIPELAG
Źródło: ARCHIPELAG
Dla inwestorów, którzy cenią nowoczesne i energooszczędne rozwiązania wentylacja mechaniczna z rekuperacją jest bezcennym rozwiązaniem – pozwala na obniżenie strat energii, odzyskuje już wyprodukowane ciepło, a ponadto zapewnia pełną kontrolę ilości świeżego powietrza w budynku.

Co to jest rekuperator?
Centralną częścią rekuperatora jest wymiennik ciepła. Jego działanie polega na przekazywaniu energii z jednego medium do innego. W przypadku rekuperatora dochodzi do przekazania energii cieplnej z powietrza wywiewanego z budynku do powietrza świeżego, nawiewanego do pomieszczeń – informują eksperci z firmy mechaniczna z rekuperacją jest jednym z innowacyjnych rozwiązań, które zastosowano w wysoko energooszczędnym projekcie LUMINA HOUSE, Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. System wentylacji w LUMINIE (projekt i montaż) przygotowała firma partner nowoczesności. Wykorzystano w nim centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła AERIS 550 LUXE VV, która nie dopuszcza do strat energii i utrzymuje optymalny mikroklimat wnętrza w całym domu.

Jak działa rekuperacja?
Energooszczędny projekt LUMINA HOUSE
Opracowanie: ARCHIPELAG
Źródło: ARCHIPELAG
Świeże, chłodne powietrze zasysane jest poprzez czerpnię, następnie przechodzi przez wymiennik ciepła centrali wentylacyjnej, ogrzewając się w jego kanalikach od powietrza usuwanego z wnętrza budynku, a następnie nawiewane jest do pomieszczeń takich jak salon, sypialnia, czy gabinet. Identyczna ilość ciepłego, wilgotnego zużytego powietrza usuwana jest z łazienek i kuchni. Powietrze zużyte, przechodząc przez wymiennik, oddaje swoje ciepło do świeżego powietrza wchodzącego z zewnątrz nie mieszając się z nim. Cały proces przebiega praktycznie bezgłośnie (poziom głośności rekuperatora AERIS 550 LUXE VV wynosi od 39 dB (A) i z minimalnym zużyciem energii (od 13 W) – informują inżynierowie z firmyZalety rekuperacji w domu jednorodzinnym:
- niższe koszty ogrzewania domu
- optymalny komfort klimatyczny w całym domu przez cały rok
- likwidacja nadmiernej wilgoci, eliminacja zaparowanych szyb w oknach
- filtracja pyłów i alergenów
- ograniczenie hałasu z zewnątrz
- zapobieganie powstawaniu grzybów i pleśni
- możliwość obniżenia temperatury powietrza nawiewanego w lecie (by-pass, wymiennik gruntowy)
- szybkie usuwanie przykrych zapachów (dym z papierosów, gotowanie)
- latem – brak owadów latających w domu
- brak przeciągów

Kiedy i dlaczego warto wybrać rekuperację?
Rekuperator
Opracowanie: ARCHIPELAG
Źródło: ARCHIPELAG
Eksperci zalecają zaprojektowanie systemu rekuperacji (lub systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła) już na etapie projektowania domu – jeszcze na długo przed rozpoczęciem prac budowlanych: im szybciej, tym lepiej. Pozwoli to na znaczne oszczędności (rezygnacja np. z kominów do wentylacji grawitacyjnej, mniejsze koszty związane np.
z przekuwaniem lub wierceniem otworów wiertnicą), a dzięki temu na znaczne obniżenie realnych kosztów inwestycji – radzi mgr inż. Mateusz Marciniak z firmy
Jak zgodnie twierdzą specjaliści – bez systemu wentylacyjnego opartego na rekuperatorze, budynku nie można nazwać energooszczędnym.
Jest to najbardziej efektywny i ekonomiczny rodzaj wentylacji.

Gdzie uzyskać więcej informacji?
System wentylacji mechanicznej z rekuperacją jest dostępny do wszystkich projektów z oferty Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. Każdy inwestor, który ceni nowoczesne rozwiązania, będzie usatysfakcjonowany wyborem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Źródło: ARCHIPELAG
Opracowanie: Archipelag
20-02-04 07:11:11