X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Jarmark Jagielloński

koncert
Opracowanie: Warsztaty Kultury w Lublinie
Źródło: Warsztaty Kultury w Lublinie
Jarmark Jagielloński to twórcze połączenie dawnego Jarmarku Kupieckiego oraz współczesnego Jarmarku Kulturalnego. Unikatowe w skali kraju spotkanie artystów, rzemieślników i rękodzielników oraz miłośników kultury, tradycji i dobrej zabawy.

Trzy dni z muzyką folkową, turniejami rycerskimi, grami tradycyjnymi i teatrem. Na straganach nieprzebrane bogactwo autentycznych, ręcznie wytwarzanych przedmiotów. Warsztaty tańca tradycyjnego, gry na suce biłgorajskiej, basach, wikliniarstwa, garncarstwa, tkactwa, plastyki obrzędowej.

koncert
Opracowanie: Warsztaty Kultury w Lublinie
Źródło: Warsztaty Kultury w Lublinie
Jarmark Jagielloński kontynuuje tradycje jarmarków organizowanych w XV i XVI wieku w Lublinie. To tutaj, w epoce Jagiellońskiego Złotego Wieku spotykali się kupcy i artyści z wielu ziem Rzeczypospolitej, odległych krańców Europy a także Azji. Jeśli mówimy dziś o jednolitym rynku Europy, to jarmarki lubelskie na pewno są jego prawzorem.

Współczesny Jarmark to nie tylko kolorowe stragany i subtelne rękodzieło. To również barwne parady, podczas których dwumetrowa złota kura wędruje między kamienicami Starego Miasta w orszaku mieszczan, rycerzy, kuglarzy, rzemieślników i muzyków. Historia przeplata się ze współczesnością, wiedza spotyka się z zabawą, tradycja z awangardą, gwara z językami obcymi.

Duma z mądrych tradycji, które w minionych wiekach przyczyniły się do bogactwa Miasta, świadomość spuścizny, mimo wiraży historii, pozostawionej przez pokolenia pozwala nam dziś cieszyć się pięknem i niepowtarzalnym klimatem Lublina i głęboko wierzyć w potencjał nadal tkwiący w mieście i jego mieszkańcach.

Wybrane atrakcje Jarmarku Jagiellońskiego 2011:

Jarmark Kupiecki
– 250 wystawców z Ukrainy, Białorusi, Litwy i Polski
– na straganach m. in. gliniane dzbany, donice, durszlaki, rzeźba ludowa, malarstwo ludowe, ikony, wyroby kowali, bednarzy, plecionkarzy, koronka klockowa, haft łowicki, ludowe zabawki, swojskie jadło
– warsztaty i pokazy rzemiosła: malowania na szkle, garncarskie, tkackie, wycinanki, wyplatania ze słomy, wikliny, rogożyny, robienie lalek motanek.

Jarmark Kulturalny
– 400 artystów - od ludowych do współczesnych i awangardowych
– koncerty - m. in.: „Weselne szaleństwo”, Kapela ze Wsi Warszawa, Transkapela, Bubliczki Kashubian Band, Mosaic, R.U.T.A, Kwartet Wiejski, Kapele: Butrynów, Niwińskich, Leona Krzosa, Braci Tarnowskich
– wieczorne potańcówki jarmarkowe
– warsztaty muzyczne i taneczne
– 200 rycerzy z Polski i Ukrainy toczących boje podczas dwudniowego turnieju
– Kino Jarmarkowe
– wystawy
– spektakle

Jarmark dla Dzieci
– ludowe gry i zabawy z muzyką i tańcem na żywo
– Magiczny Port Teatru Wagabunda
– park gier i zabaw tradycyjnych
– muzyczny plac zabaw
– warsztaty rękodzieła
– spektakle „Jajunciek”, „Kusy Janek”

Zapraszamy też do zwiedzania Starego Miasta i Jarmarku z lubelskimi przewodnikami.

Wszystkie atrakcje Jarmarku Jagiellońskiego są bezpłatne.

Więcej na temat Jarmarku Jagiellońskiego:

JARMARK RĘKODZIELNICZY, WARSZTATY I POKAZY

Jarmark rękodzielniczy

Twórcy ludowi zaprezentują rzemiosło poprzez ekspozycję wyrobów rękodzielniczych na straganach rozstawionych na terenie Starego Miasta. W Jarmarku weźmie udział blisko 250 twórców z Polski, Ukrainy, Białorusi i Litwy, sprzedających swoje wyroby przez trzy dni.
Jarmark to nie tylko handel, ale przede wszystkim prezentacja tradycji rękodzieła i sztuki ludowej. Na straganach można będzie znaleźć m. in. rzeźbę z drewna i gliny, malarstwo ludowe, ikony, wyroby kowali, kosze z wikliny, rogożyny, ozdoby wyplatane ze słomy, koronkę klockową, haft łowicki, także zabawkę ludową, kapelusze słomiane, wyroby garncarzy z Huculszczyzny, Połtawy, Litwy i wiele innych wyrobów. Nie zabraknie również wiejskiego jadła, miodów, kaszaków, kindziuków, etc. Bogactwo wyrobów pozwala dostrzec różnice i podobieństwa pomiędzy poszczególnymi regionami etnograficznymi Polski, Litwy, Ukrainy, Białorusi. Będziemy mogli również zapoznać się z pracą bednarza, techniką tłoczenia oleju oraz wykonywania pieczęci, a także przypatrzyć się pracy kowali z Polski i Ukrainy.

12-14 sierpnia (piątek-niedziela), Stare Miasto
12 sierpnia (piątek), godz. 11.00-18.00
13-14 sierpnia (sobota-niedziela), godz. 10.00-18.00

Letnia Szkoła Tkactwa Ludowego
Warsztaty adresowane do uczniów szkół plastycznych, studentów kierunków artystycznych, osób amatorsko zajmujących się tkactwem oraz instruktorów z całej Polski. Zakres warsztatów obejmować będzie zarówno teoretyczne podstawy dotyczące technik, narzędzi i tradycyjnych wzorów regionalnych, jak również praktyczną naukę tkania na krosnach, ramach tkackich, przygotowania osnowy oraz pracy przy kołowrotku. Warsztaty poprowadzą twórczynie ludowe z Polski i Białorusi, m.in.: Alicja Kochanowska, Józefa Furtak, Zofia Trzcionkowska, Krystyna Nakonieczna, Nadzieja Grycuk

11-14 sierpnia (czwartek-niedziela), Dziedziniec Archiwum Państwowego, ul. Jezuicka 13
11 sierpnia (czwartek), godz. 12.00-18.00
12-14 sierpnia (piątek-niedziela), godz. 10.00-16.00

Otwarte warsztaty rzemiosła
Wśród bogatej oferty znajdą się m. in.: warsztaty malowania na szkle, garncarskie, tkackie, wycinanki, robienia kwiatów z bibuły, lalek motanek czy warsztaty plecionkarskie – wyplatania ze słomy, wikliny i rogożyny.

13-14 sierpnia (sobota-niedziela), godz. 10.00-18.00, Stare Miasto

Warsztaty gry na suce biłgorajskiej
Suka biłgorajska to jeden z najbardziej tajemniczych polskich instrumentów ludowych. Na instrumencie gra się techniką paznokciowo-kolanową. Dźwięk na instrumencie trzymanym pionowo wydobywa się przez skracanie, dotykanie strun paznokciami (nie przyciskamy palcami tak jak np. skrzypce, gitara).
Dodatkowo sekcja rytmiczna – możliwość gry na bębenku obręczowym i basach. Zapewniamy instrumenty. Wiek: od 15 lat
Prowadzenie: Zbigniew Butryn, Krzysztof Butryn

12-13 sierpnia (piątek-sobota), godz. 11.00-13.00; 14 sierpnia (niedziela), godz. 15.00-17.00, Klasztor oo. Dominikanów, ul. Złota 9
Zapisy u organizatora, ilość miejsc ograniczona: tel. (81) 533 08 18

Warsztaty robienia pająka
Pająk ludowy - ludowa ozdoba wnętrz chałup wiejskich wieszana na środku sufitu lub w świętym kącie na święta Bożego Narodzenia. Stanowiły symbol urodzaju i szczęścia w nowym roku. Wykonywane z łatwo dostępnych surowców: słomy, fasoli, grochu, piór, włóczki, postrzępionego płótna oraz kolorowych bibułek i papierów.
Prowadzenie: Agnieszka Niwińska
12-13 sierpnia (piątek-sobota)
Piątek: godz. 12.00-14.00; Sobota: godz. 11.00-13.00, Yurta Nomadów Kultury na Błoniach pod Zamkiem
Zapisy u organizatora, ilość miejsc ograniczona: tel. (81) 533 08 18

Warsztaty tańca z Kwartetem Wiejskim
Kwartet Wiejski opiera się przede wszystkim na tańcach korowodowych i uczeniu kroków na gorąco, w trakcie zabawy. Te najbardziej archaiczne formy taneczne bazują na łatwych, powtarzalnych sekwencjach kroków i rosnącej stopniowo dynamice. Okraszone pięknymi melodiami szybko budują w grupie osób – nawet nieznających się wcześniej – poczucie wspólnoty.
Skład: Jacek Hałas (śpiew, akordeon, lira korbowa, prowadzenie tańców), Alicja Hałas (bęben, gordon), Robert Wasilewski (cymbały, altówka, flety pasterskie), Ewa Wasilewska (skrzypce)

13 sierpnia (sobota), godz. 15.00-17.00, Yurta Nomadów Kultury na Błoniach pod Zamkiem, bez zapisów

Warsztaty robienia lalek motanek
Warsztaty prowadzi Tsvitana Mezheva (Cwitana Meżewa) - młoda lwowska artystka, która kontynuuje dawną ukraińską tradycję. Do tworzenia lalek wykorzystuje materiały i elementy z jakich były one tradycyjnie wykonywane – siano, kawałki tkanin, kolorowe nitki.

12-13 sierpnia, Rynek Starego Miasta, bez zapisów
14 sierpnia (niedziela), godz. 13.00-15.00, Yurta na Błoniach pod Zamkiem

Warsztaty wycinankarskie
Warsztaty poprowadzi Nina Michajlowa, mistrzyni wycinanki z Białorusi. Jej prace wygrywały wiele konkursów i były prezentowane na kilkunastu wystawach.
Prowadzenie: Nina Michajlowa
14 sierpnia (niedziela), godz. 15.00-17.00, Yurta Nomadów Kultury na Błoniach pod Zamkiem,
Zapisy u organizatora, ilość miejsc ograniczona: tel. (81) 533 08 18

Warsztaty kołysanek
Kołysanki były moim pierwszym doświadczeniem z muzyką dla dzieci. Krótkie melodyjne teksty, dźwiękonaśladowcze sylaby, słowne rekwizyty, jak księży, okienko, ptak czy chmurka, szybko i prosto działają na wyobraźnię słuchacza. Zatrzymują cudowną chwilę między dniem, a snem, kiedy można bezkarnie zanurzyć się w świat wyobraźni. Ania Broda
Prowadzenie: Ania Broda
13 sierpnia (sobota), godz. 13.00-16.00; 14 sierpnia (niedziela), godz. 11.00-14.00, Klasztor oo. Dominikanów, ul. Złota 9
Zapisy u organizatora, ilość miejsc ograniczona: tel. (81) 533 08 18


KINO JARMARKOWE

13 sierpnia (sobota), godz. 20.00-22.00, Dziedziniec Archiwum Państwowego, ul. Jezuicka 13
Dokumenty zanikającej kultury ludowej
Spotkanie z reżyserem, Andrzejem Różyckim i jego filmami
Andrzej Różycki – fotograf, filmowiec, kurator i teoretyk fotografii; autor kilkudziesięciu filmów poruszających tematykę etnologii, sztuki i obrzędów ludowych, dokumentów biograficznych. W latach 60-tych współtworzył legendarną grupę 0-61, jego dokonania z tego okresu są ciągle inspirujące dla licznych młodych artystów, którzy zadają niebłahe pytania o ideowy sens sztuki i jej rangę. Przez kilka następnych lat Różycki (wspólnie z J. Robakowskim i W. Bruszewskim) działał w Warsztacie Formy Filmowej, najważniejszej formacji lat 70-tych, rozpoznającej miejsce fotografii w obszarze konceptualno-medialnym. Konsekwencją tych artystycznych działań była późniejsza, kilkunastoletnia filmowa działalność Różyckiego, w którego twórczości pojawiają i rozwijają się wątki o charakterze egzystencjalnym i religijno-mistycznym.

Świątynie pod otwartym niebem – 25 min
Film o pierwszym w Polsce plenerze poświęconym rzeźbie sakralnej. Ramy filmu stanowi refleksyjno-filozoficzna wypowiedź prof. Andrzeja Strumiłły o funkcji kapliczek, nazywanych czasem „świątyniami pod otwartym niebem”, o tradycji i kulturze pogranicza polsko-litewskiego. (źródło: )

Kalwaria Marii Wnęk – 18 min
Sylwetka Marii Wnęk, ludowej malarki z Oszanki. Realizatorzy filmują ją podczas pracy, przy modlitwie i na tle pielgrzymki do Kalwarii Zebrzydowskiej. (źródło: )

Beskidzkie palmy wielkanocne – 15 min
Tradycyjnym elementem wielkanocnych uroczystości na Podbeskidziu są wspaniałe, imponujące swoimi rozmiarami palmy. Ludowa tradycja przypisuje palmom moc zwiększania plonów. Film zrealizowano w okresie świąt wielkanocnych 1983 r. w miejscowościach Lipnica Murowana, Tokarnia, Rabka i Paszyn. (źródło: )

Z szopką w Szczawej – 15 min

Maska, czyli świat od początku – 24 min

Rejestracja tradycyjnych obrzędów ludowych kultywowanych w południowych regionach Polski w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku. (źródło: )

Niesiemy wam wianek ze samego złota – 16 min
Film etnograficzny poświęcony uroczystościom dożynkowym. Film zrealizowano podczas dożynek w 1984 r. w miejscowościach: Udrycze, Krasnobród, Telstyn (woj. zamojskie), Krasnowola i Wąwolnica. (źródło: )

Drzewa – 26 min
Film dokumentuje rolę drzew w obrzędowości, określonych formach kultu i w świadomości ludzi wsi. (źródło: )

14 sierpnia (niedziela), godz. 20.00-22.00, Dziedziniec Archiwum Państwowego, ul. Jezuicka 13
Dziewce z Ciortem, reż. Piotr Szulkin (1975), 14 min
Reżyser dokonał filmowej transpozycji ludowej ballady „A w niedzielę z porania...” Treścią ballady są losy dziewczyny wiejskiej Kasi, która zbyt często uczęszczała do karczmy, prowadziła rozwiązły tryb życia, zamordowała troje nieślubnych dzieci. Pewnej niedzieli z rana, po wyjściu z kościoła, spotyka młodzieńca, który okazuje się diabłem. Porywa Kasię do piekła, aby tam pokutowała za grzechy. Inscenizacja, scenografia i koncepcja obrazu są wierne folklorystycznej koncepcji teatru jasełek, zabarwionego atmosferą moralitetu. „Kanwę filmu stanowi jeden z najstarszych zabytków kultury ludowej – ballada A w niedzielę z porania. Strofy ballady zostały zilustrowane scenkami aktorskimi”. Muzykę w filmie wykonuje Jan Trzpil, Stefan Trzpil, Kapela Stanisława Klejnesa. (źródło z diabłem, Jan Drda, reż. Tadeusz Lis (1979), 90 min
Jedno z najzabawniejszych przedstawień w całej historii Teatru TV, zrealizowane pomysłowo, w świetnej obsadzie, perfekcyjnie wykorzystujące wszelkie dostępne wówczas telewizyjne środki techniczne. „Igraszki z diabłem” przyniosły czeskiemu beletryście i dramaturgowi największą popularność. Prapremiera odbyła się w Pradze w 1945 r., a słynną polską premierę przygotował Leon Schiller w Teatrze Wojska Polskiego w Łodzi w 1948 r. Z długiej wojaczki powraca w rodzinne strony nieustraszony żołnierz, Marcin Kabat. Wędruje borem, lasem, aż do Czarciego Młyna, gdzie mieszkają diabły czyhające na ludzkie dusze. Wojak zatrzymuje się koło chaty Sarki-Farki, rozbójnika napadającego na podróżnych. Dzielny weteran i opryszek przypadają sobie do serca i postanawiają ramię w ramię zmierzyć się z piekielnymi mocami. (źródło
WYSTAWY
„Między wątkiem a osnową. Tkactwo tradycyjne”

Na wystawie zaprezentują swoje prace twórczynie ludowe z Polski i Białorusi: Krystyna Nakonieczna, Janina Furtak, Alicja Kochanowska, Zofia Trzcionkowska, Józefa Furtak, Maria Krawczyńska i Nadzieja Grycuk.
Są to jedne z najbardziej uznawanych twórczyń ludowych zajmujących się tkactwem ręcznym, laureatki wielu nagród i wyróżnień, których prace znajdują się w muzeach, galeriach i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Wystawa ma na celu prezentację różnorodności tkanin wykonywanych tradycyjnymi metodami, bogactwa wzorów, kolorystki, technik wykonania, a także ukazania różnic i podobieństw prac pochodzących z różnych regionów Polski i Białorusi.
12-14 sierpnia (piątek-niedziela), godz. 13.00-19.00
wernisaż 12 sierpnia (piątek), godz. 17.00, Stowarzyszenie Twórców Ludowych, ul. Grodzka 14

„Folklove” Joanna Zemanek
Wystawa współczesnej tkaniny artystycznej inspirowanej sztuką ludową. Na wystawie zaprezentowane zostaną trzy projekty artystki: Folklove - od którego nazwę bierze wystawa, Łemkowskie Jeruzalem oraz najnowszy cykl – Gdyby Marilyn Monroe była Polką. Artystka nawiązuje do wzorów kultury tradycyjnej, źródłem inspiracji są hafty ludowych strojów, wzory pater, nadruków, bogata kolorystyka. W swoich pracach stosuje bawełniany materiał zwany „Tybetem”, półfabrykaty rękawic robotniczych, pastele czy wielkoformatowe wydruki.
12-18 sierpnia 2011, godz. 13.00-19.00
wernisaż 12 sierpnia (piątek), godz. 19.00, Galeria Gardzienice, ul. Grodzka 5A

Migawki z wesela. Zdjęcia wiejskich fotografów
Wystawa fotografii ze zbiorów Muzyki Odnalezionej
Zdjęcia pokazywane na wystawie pochodzą z wielu regionów: Lubelskiego, Krakowskiego, Radomskiego, Opoczyńskiego, Rawskiego, Łowickiego. Zobaczymy, jak wyglądały kapele weselne, na jakich instrumentach grano, jak zmieniało się to z latami. Jedno z najstarszych zdjęć pochodzi z około 1930 roku z Lubelskiego. Na weselu grała 10-osobowa orkiestra dęta. Najmłodsze zdjęcie jest z Radomskiego, przedstawia scenę z końca wesela, kiedy muzykanci w składzie: skrzypce saksofon i akordeon odprowadzają z muzyką gościa weselnego.
12-14 sierpnia (piątek- niedziela), Plac po Farze

MUZYKA
Jarmark Jagielloński to muzyka tradycyjna i wyrosła z niej muzyka folkowa i etno; to okazja poznania i posłuchania ostatnich autentycznych wiejskich śpiewaków i muzykantów. W trakcie Jarmarku kapele ludowe grają zarówno na scenie, jak i przygrywają na ulicach Starego Miasta, tworząc niepowtarzalny klimat.

Hollòènek Hungarica (Węgry)
Hollòènek Hungarica – Zespół został założony w 2002 roku, w Debreczynie (Węgry), z inicjatywy Lajosa Bálinta. Średniowieczne ballady miłosne i pieśni ze zbioru „Carmina Burana” to pierwszy repertuar zespołu. Obecnie Hollòènek Hungarica stał się rozpoznawalny dzięki brzmieniu dud, a repertuar wzbogacono o węgierskie tańce ludowe, a także pieśni rycerskie. Skład instrumentalny to dudy, buzuki, flety, szałamaje, skrzypce i bębny tureckie.
12 sierpnia (piątek), godz. 16.00-16.30, Plac Po Farze
14 sierpnia (niedziela), godz. 17.00-17.30, Plac Po Farze

Real Tunel Academico (Portugalia)
Grupa powstała w 1991 r. w jednej z najsłynniejszych knajpek mieszczących się przy malowniczej Rua Escura w Viseu. Utworzona przez 5 Wspaniałych (Viegas, Nandy, Pierre, Almas i Paulo Perreira) – studentów tutejszych uczelni, była na początku przyjacielską grupą muzyczną, gdzie fado szło w parze z sangrią, Dziś skład osobowy zespołu liczy 35-40 osób.
12 sierpnia (piątek), godz. 16.30-17.00, Plac Po Farze
14 sierpnia (niedziela), godz. 15.30-16.00, Plac Po Farze

Odgłos Karpat z Huculszczyzny (Ukraina)
Kapela wykonuje autentyczną huculską muzykę i śpiewy, tak zwane kołomyjki, a także ludową poślubną muzykę i śpiewy. Muzycy grają na takich instrumentach jak – skrzypce, cymbały, akordeon, bębenek, sopiłka.
12 sierpnia (piątek), godz. 17.00-17.30, Plac Po Farze
13 sierpnia (sobota), godz. 22.00-01.00 – Potańcówka Jarmarkowa, Yurta Nomadów Kultury na Błoniach pod Zamkiem

Kapela Leona Krzosa (Polska)
Kapela istnieje od 1975 roku; występuje w strojach krzczonowskich, w repertuarze posiada oryginalne utwory z okolic Zdziłowic, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Zespół za całokształt działalności został uhonorowany Nagrodą im. Oskara Kolberga.
Skład kapeli: Leon Krzos – I skrzypce; Jan Jaworski – II skrzypce, Zbigniew Michalczyk – kontrabas, Bronisław Skrzypek – bębenek
12 sierpnia (piątek), godz. 17.30-18.00, Plac Po Farze
13 sierpnia (sobota), godz. 16.30-17.00, Plac Po Farze

Mosaic (Polska)
Mosaic funkcjonuje na pograniczu muzyki dawnej i tradycyjnej. W repertuarze grupy znajdują się barwne autorskie aranżacje utworów z różnych tradycji i czasów, szczególnie chętnie MOSAIC sięga po archaiczne motywy z tradycji polskiej. Muzycy grają na zrekonstruowanych instrumentach dawnych oraz instrumentach tradycyjnych.
12 sierpnia (piątek), godz. 19.00-20.30, Plac Po Farze

Koncert „Weselne szaleństwo”
Koncert Weselne szaleństwo to wydarzenie prezentujące poszczególne etapy tradycyjnego wesela, w którym niezwykłą rolę odgrywa muzyka, teatr obrzędowy i śpiew. Przedstawione zostaną poszczególne etapy wesela błogosławieństwo rodziców, droga do kościoła, powrót, oczepiny, a także poznamy dziada weselnego. Wodzirejem, który wprowadzi nas w wir weselnego szaleństwa będzie Andrzej Bieńkowski, a wystąpią m.in: Kapela Braci Tarnowskich, Kapela Leona Krzosa, Zespół Śpiewaczy „Jarzębina” z Kocudzy, Jacek Hałas, Kapela Zdrowie Pięknych Pań, Zespół Śpiewaczy z Gałek Rusinowskich, Kapela Gacoki z Gaci Przeworskiej.
12 sierpnia (piątek), godz. 20.30-22.30, Plac Po Farze

Kapela Braci Tarnowskich z Domaniowa (Polska)
Kapela powstała w 1967 r. i tworzą ją: Adam Tarnowski – skrzypce, Stanisław Tarnowski – harmonia, Józef Tarnowski – bęben. Pochodząca z Domaniowa na Mazowszu jedna z najlepszych kapel weselnych gra oberki, mazurki, a także tanga, fokstroty, walce, polki, a także rumby. Kapela jest Laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” 2011
13 sierpnia (sobota), godz. 15.00-15.30, Plac Po Farze
14 sierpnia (niedziela), godz. 16.30-17.00, Plac Po Farze

Kapela Zdrowie Pięknych Pań (Polska)
Kapela z Wrocławia wykonująca tradycyjną muzykę Radomszczyzny, a także z Lubelszczyzny. W 2011 roku zajęła III miejsce w konkursie „Stara Tradycja” w ramach festiwalu Wszystkie Mazurki Świata oraz II miejsce w kategorii folklor rekonstruowany na 45 Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.
Skład: Katarzyna Zedel, Anna Michalczuk i Joanna Kasper
13 sierpnia (sobota), godz. 15.30-16.00, Plac Po Farze

Kapela Gacoki z Gaci Przeworskiej (Polska)
Kapela Ludowa „Gacoki” jest wiernym spadkobiercą tradycji folklorystycznych wsi Gać, pielęgnującym starodawne muzykowanie. Członkowie Kapeli to muzykanci, którzy dawniej grywali na wiejskich weselach, zabawach i innych uroczystościach obrzędowych.
Skład: Stanisław Tuleja – kontrabas, Stanisław Jakielaszek – akordeon, śpiew, Józef Piątek – klarnet, Ryszard Hanejko – klarnet, Lucyna Skawina – śpiew, Magdalena Tejchman – skrzypce, Hubert Tejchman – skrzypce, Stanisław Tadla – cymbały.
13 sierpnia (sobota), godz. 16.00-16.30, Plac Po Farze
14 sierpnia (niedziela), godz. 15.00-15.30, Plac Po Farze

Bubliczki (Polska)
W lipcu 2007 roku z inicjatywy Mateusza Czarnowskiego sześciu przyjaciół z Brus postanowiło połączyć swoje pasje muzyczne. Kaszubskie korzenie zyskały trochę cygańskiej bezpretensjonalności, żywiołowości bałkańskiej oraz żydowskiej melodyki. Nazwę zespół zawdzięcza rosyjskiej nazwie obwarzanek.
Skład: Mateusz Czarnowski – akordeon, śpiew, Michał Czarnowski – skrzypce, śpiew; Paweł Ringwelski – puzon; Piotr Ringwelski – trąbka; Krzysztof Kowalczyk – saksofon altowy, klarnet; Artur Pacak – kontrabas; Piotr Bruski – tapan, cajon, darabuka, perkusjonalia; Mateusz „Uobuz” Klepacki – soundmaster
13 sierpnia (sobota), godz. 19.00-20.30, Plac Po Farze

Kapela ze Wsi Warszawa (Polska)
Grupa istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, szeroko pojętego terenu Mazowsza. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco awangardowo i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Choć w instrumentarium kapeli słyszymy tradycyjne instrumenty – skrzypce, cymbały, barabany – brzmią one wyjątkowo nowocześnie a muzycy nie boją się zestawiać ich choćby z dj'ami.
Kapela zdobyła wiele nagród na polskich i zagranicznych festiwalach folkowych. Zespół wydał 5 albumów Hop sa sa, Wiosna Ludu, Wykorzenienie, Wymiksowanie, Inifity. Siłą kapeli są koncerty, których zespół zagrał setki, głównie poza swoim rodzinnym krajem... ponad 30 krajów, 4 kontynenty.
Skład: Magdalena Sobczak – cymbały, śpiew; Sylwia Świątkowska – skrzypce, fidel płocka, suka biłgorajska, śpiew; Ewa Wałecka – skrzypce, śpiew; Piotr Gliński – baraban, perkusjonalia; Paweł Mazurczak – kontrabas; Maciej Szajkowski – bębny obręczowe, perkusjonalia; Mario Activator – soundmaster.
13 sierpnia (sobota), godz. 21.00-22.30, Plac Po Farze

Zespół Śpiewaczy Zawica z Rozdziałowicz (Białoruś)
Zespół tworzy grupa kobiet kontynuujących dawne zwyczaje i wykonujących tradycyjne pieśni regionu wsi Rozdziałowicze, gdzie mieszkają od urodzenia. Zespół poprzez swoje pieśni prezentuje nam obrzędy według kalendarza (kolęda, Wielkanoc, „Siomuszny wianek”/Trojca, dożynki, Spass) oraz obrzędy i zwyczaje rodzinne (wesele, chrzciny, „rekruty”)
Skład zespołu: Sofia Rabcewicz, Hanna Rabcewicz, Sofia Rabcewicz, Tatiana Rabcewicz, Ludmiła Rabcewicz
13 sierpnia (sobota), godz. 20.00-21.30, Yurta Nomadów Kultury na Błoniach pod Zamkiem
14 sierpnia (niedziela), godz. 16.00-16. 30, Plac po Farze

Kapela Niwińskich (Polska)
Kapela z Otwocka, wykonująca muzykę tradycyjną z Powiśla Maciejowickiego. Zajęli drugie miejsce w konkursie „Stara Tradycja” w ramach Festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata” w 2011 r. oraz nagrodę w kategorii folkloru rekonstruowanego na 45. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w 2011 r. w Kazimierzu Dolnym. Należą do Stowarzyszenia Dom Tańca w Warszawie, poprzez organizowane warsztaty i spotkania podtrzymują tradycję gier i zabaw ludowych, muzyki, tańca i tradycyjnego rękodzieła.

Skład: Agnieszka Niwińska – basy, bębenek, Mateusz Niwiński – skrzypce
12, 14 sierpnia (piątek, niedziela), godz. 22.00-01.00 – Potańcówka Jarmarkowa, Yurta Nomadów Kultury na Błoniach pod Zamkiem

Kapela Wojciechowska
Kapela Wojciechowska została założona w 1926 roku, jest najstarszym zespołem folklorystycznym działającym na terenie gminy Wojciechów. Do największych sukcesów Kapeli Wojciechowskiej należy zdobycie Złotej, Srebrnej i Brązowej Baszty na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym oraz nagrody im. Oskara Kolberga. Kapela grywa do dziś wiele polek, oberków, walców, podróżniaków z Ziemi Wojciechowskiej.
14 sierpnia (niedziela), godz. 11.00-18.00, Stare Miasto; godz. 22.00-01.00 – Potańcówka Jarmarkowa, Yurta Nomadów Kultury na Błoniach pod Zamkiem

Koncert Pieśni Maryjnych
Pieśni maryjne Kapeli Brodów należą do najstarszych, sięgających XVI wieku przekazów nutowych. Teksty pełne są poetyckich metafor i przekazują głębie teologicznej myśli, wyrażoną pięknem barkowej staropolskiej liryki. Melodie, poprzez „szlachetność” rysunku linii melodycznej, czerpią wątki i motywy ze spuścizny chorałowej, która przez wieki kształtowała porządek stylistyczny kościelnej muzyki.
Pieśniom towarzyszy dźwięk tradycyjnych instrumentów muzycznych jak lira korbowa, skrzypce, cymbały, co nadaje im szczególnego uroku poprzez osobliwy klimat brzmienia.
Skład zespołu: Ania Broda – śpiew, cymbały, bęben; Witek Broda – skrzypce, lira korbowa; Iwona Sojka -skrzypce
14 sierpnia (niedziela), godz. 17.00-18.00, Bazylika oo. Dominikanów, ul. Złota 9

Kapela Brodów (Polska)
Miłośnicy polskiej muzyki tradycyjnej, grają wspólnie od 1992 roku. Na repertuar kapeli składają się utwory świeckie i religijne z obszaru Pierwszej Rzeczypospolitej, starodawne polonezy, finezyjne mazurki, dzikie obery. Dominują tu rytmy trójkowe - w średniowieczu uznane za doskonałe - oraz charakterystyczne dla muzyki polskiej rubato. W repertuarze ponadto: huculskie kołomyjki i arkany, ukraińskie kozaki i żydowskie frejleksy – muzyka narodów dawnej Rzeczpospolitej. Techniki gry członkowie kapeli uczyli się u wiejskich mistrzów.
Skład: Ania Broda, Witek Broda
12 sierpnia (piątek), godz. 22.00-01.00 – Potańcówka Jarmarkowa, Yurta Nomadów Kultury na Błoniach pod Zamkiem

Jacek Hałas (Polska)

Pieśni dziadowskie

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych, muzykant, śpiewak, tancerz, niespokojny duch. Razem z żoną Alicją (ludowe instrumenty perkusyjne) jako „Nomadzi Kultury” od 2005 podróżują po Europie z tradycyjną Jurtą, gdzie prezentują efekty swych wieloletnich poszukiwań oraz przedsięwzięcia realizowane wspólnie z artystami z całego świata. Jacek Hałas od lat poszukuje śladów pieśni dziadowskich w żywej tradycji, zapisach etnografów, domowych archiwach i praktykuje grę na tradycyjnym instrumencie wędrownych śpiewaków - lirze korbowej.

12- sierpnia (piątek), godz. godz. 14.00; 13 sierpnia (sobota), godz. 13.00; 14 sierpnia (niedziela), godz. 13.00; godz. 16.00, Na zbiegu ul. Złotej i Archidiakońskiej

Transkapela (Polska)
Transkapela to spotkanie czterech różnych osobowości, odmiennych doświadczeń, dróg życiowych i artystycznych, ale jednej fascynacji. Grali i wciąż grają w różnych formacjach, zajmując się różnorodną muzyką, od tradycyjnej, ludowej po etno-jazz.
Od stuleci, na styku karpackich kultur rozbrzmiewa wyjątkowa muzyka. Surowa, a zarazem ulotna. Łącząca w uniwersalną całość wiele obcych sobie znaczeń, słów i prawd. W tej jednej muzyce cała energia i dziedzictwo Karpat dotyka największej tajemnicy życia. Może dlatego posiada ona tak wielką siłę ekspresji, a przez to witalność i ponadczasowość. Pewnie też dlatego od wieków aż po dziś dzień, całe pokolenia z natury romantycznych muzykantów zanurzają się w jej bezmiarze i dają się ponieść. Wśród tych muzykanckich wagabundów jest także Transkapela, wsłuchana w sekretną „Prawdę Starowieku”
14 sierpnia (niedziela), godz. 19.30-21.00, Plac Po Farze

R.U.T.A. (Polska)
Projekt powstał z inicjatywy Maćka Szajkowskiego – założyciela i muzyka Kapeli ze Wsi Warszawa. Opiera się na archaicznych tekstach piosenek buntu chłopów przeciw feudalnemu systemowi wyzysku. Do ich wykonania zaproszona została czołówka wokalistów polskiego zaangażowanego rocka: Paweł „Guma” Gumola (Moskwa), Robert „Robal” Matera (Dezerter), Nika (Post Regiment) oraz Hubert „Spięty” Dobaczewski (Lao Che). Muzyka wykonywana jest na instrumentach akustycznych: lirze korbowej, fidelach płockich, suce biłgorajskiej, sazach, tradycyjnych barabanach, bębnach obręczowych, kontrabasie i pile przez plejadę osobistości muzyki folk.
R.U.T.A. – Ruch Utopii, Transcendencji, Anarchii / Reakcyjna Unia Terrorystyczno Artystowska. Radykalny klan muzyczny. Heretycka koalicja banitów, renegatów, kulturowych infamisów. Krzyk buntu z czeluści świata feudalnego, który przeminął, zmienił oblicze, ale się nie skończył. Sprzeciw wobec kasty panów i społeczeństwa niewolników.

Cztery wieki niedoli, biedy i niewolnictwa zaklęte w pandemonicznych kompozycjach. Dźwięki proste i szczere aż do krwi. Dawne instrumenty, ludowa liryka i uniwersalne przesłanie. Wiecznie aktualne. Wedle druidzkiej zasady – Prawda przeciw światu.
W trakcie Jarmarku Jagiellońskiego R.U.T.A. wystąpi wspólnie z Nastią Niakrasavą z Białorusi oraz z zespołem Gulyaygorod z Ukrainy, prezentując projekt „R.U.T.A. na Uschod”. Nastia Niakrasava to wybitna wokalistka białoruska młodego pokolenia. Obdarzona niezwykłym głosem i wielką charyzmą, brawurowo interpretuje prastare białoruskie pieśni, wykorzystując zarówno biały śpiew jak i rozmaite techniki około-jazzowe. Gulyaygorod - rezydujący w Kijowie kwartet, wykonujący tradycyjną ukraińską muzykę, śpiewy i tańce. Odważni eksperymentatorzy – w 2005 roku nagrali kooperacyjną płytę „Hulajhorod” z ukraińską formacją „Tartak”, na której wykonywane przez nich w technikach archaicznego śpiewu, tradycyjne pieśni połączono w brawurowy sposób z rapem oraz hardcore-punkiem, tworząc jedną z najoryginalniejszych i najciekawszych płyt w historii muzyki ukraińskiej.
14 sierpnia (niedziela), godz. 21.00-22.30, Plac Po Farze

Potańcówka Jarmarkowa – oberki, mazurki, podróżniaki…
12-14 sierpnia (piątek-niedziela), godz. 22.00-01.00, Yurta Nomadów Kultury na Błoniach pod Zamkiem,

Prowadzenie:
Piątek – Kapela Brodów, Kapela Niwińskich
Sobota – Kwartet Wiejski, Odgłos Karpat z Huculszczyzny
Niedziela – Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej, Kapela Niwińskich, Kapela Wojciechowska

TURNIEJ RYCERSKI O LIŚĆ ZE SREBRNEGO DRZEWA W LUBLINIE

13-14 sierpnia (sobota-niedziela), Błonia pod Zamkiem


Tłem historycznym Turnieju jest nadanie Lubelszczyźnie statusu województwa i mianowanie pierwszego wojewody, stronnika Kazimierza Jagiellończyka – Dobiesława Kmity z Wiślicza w 1474 roku. Widzowie mają szansę zapoznać się z obrazem i kształtem rycerskiego turnieju z II połowy XV wieku, a przez to poznać nieco obyczajowość i kulturę okresu schyłku średniowiecza. Rycerze z Polski, Ukrainy i Austrii potykają się w dyscyplinach drużynowych i indywidualnych.

13 sierpnia (sobota)

godz. 11.00-12.00 – Przemarsz orszaku królewskiego z Placu Litewskiego na pole turniejowe na Błoniach pod Zamkiem

godz. 12.00-15.30 – Pas d’Armes Srebrnego Drzewa.
Na ogrodzeniu pola turniejowego zawieszone zostają tarcze przybyłych zbrojnych. Walczący wybierają przeciwników stukając mieczem w tarcze wiszące na szrankach. Walka odbywa się w systemie pucharowym (półfinał, finał). Para finałowa odbywa serię walk z przeciwnikami wytypowanymi z pozostałych zawodników.

godz. 12.00-15.00 – Zwiedzanie obozu rycerskiego, prezentacja sprzętu i życia obozowego oraz rzemiosła

godz. 15.00-15.30 – Prezentacja wczesnośredniowiecznego szyku bojowego piechoty. Koncepcje taktyczne oraz pokaz skuteczności falangi złożonej z dużych tarcz

godz. 15.30-16.30 – Turniej łuczniczy

godz. 16.30-17.30 – Walki drużynowe „samoczwór” - Obrona mostu
Pięcioosobowe drużyny mają za zadanie zdobycie flagi przeciwnika i umieszczenie jej po swojej stronie mostu, na którym rozgrywa się starcie.

godz. 18.00-18.45 – Inscenizacja bitwy i zdobywanie fortu z udziałem wszystkich zbrojnych

godz. 18.45-19.30 – Melee

Dziesięcioosobowe drużyny mają za zadanie wyeliminowanie kapitana drużyny przeciwnej.

14 sierpnia (niedziela)

godz. 10.00-11.00 – Turniej długiego miecza czyli harnischfechten

Walka długim mieczem europejskim w zbroi. W przeciwieństwie do Pas d’Armes Srebrnego Drzewa pojedynki rozgrywają się przy użyciu broni dwuręcznej, bez tarcz.

godz. 11.15-12.00 – Pokaz tresury ptaków drapieżnych
Każdy uczestnik będzie mógł z bliska przyjrzeć się bohaterom pokazu, zrobić zdjęcie i wziąć na rękawice wybrane ptaki.

godz. 12.00-15.00 – Zwiedzanie obozu rycerskiego, prezentacja sprzętu i życia obozowego oraz rzemiosła

godz. 12.15-12.45 – Finały Pas d’Armes Srebrnego Drzewa

godz. 12.45-14.00 – Turniej walki bez zbroi – blossfechten

Wbrew powszechnie panującym opiniom walka długim mieczem europejskim to głównie walka bez opancerzenia. Żeby móc zaprezentować widzom jak mogły wyglądać takie starcia używa się masek szermierczych i ochraniaczy, ale miecze są wiernymi replikami mieczy fechtunkowych używanych do sparringów w szkołach szermierczych.

godz. 14.00-15.00 – Pokaz tresury ptaków drapieżnych

Ptaki można oglądać w locie, przylatujące na rękawicę oraz atakujące wabidło. W pokazach wezmą udział: jastrząb gołębiarz, Harris Hawk, pustułki, płomykówki, puchacz, pójdźka oraz rarogi górskie.

godz. 14.00-15.00 – Turniej „piłki szkockiej”
Jest to pierwotna forma rugby z tą różnicą, że gra się kamienną kulą, co uniemożliwia kopanie piłki oraz dalekie podania.

godz. 15.30-16.00 – Pokaz artylerii czarnoprochowej XV i XVII wiecznej

Pokaz dział oraz ręcznej broni palnej jaka była używana pod koniec średniowiecza oraz w wieku XVII, prezentacja rozwoju broni palnej na przestrzeni 200 lat.

godz. 16.00-17.00 – Pokaz grupy gladiatorów „Familia Arma Decretoria”

Pokaz walk zapaśniczych, pokaz treningu gladiatorów i ich uzbrojenia, walka Secutor kontra Retarius, walka Murilo kontra Hoplomachus, walka Murilo i Secutor kontra Retarius i Hoplomachus.

godz. 17.00 – Wręczenie nagród zwycięzcom poszczególnych konkurencji

JARMARK JAGIELLOŃSKI DLA DZIECI
To przygoda dla młodego odbiorcy tradycji - dzieci brudzą się gliną w trakcie warsztatów garncarskich, malują farbami podczas warsztatów malowania na szkle, uczą się robić pisanki, wycinanki, ozdoby z bibuły, tkać chodniki i wyplatać z wikliny kosze.

Samograjka
Gry i zabawy ludowe przy udziale instrumentów na żywo skrzypce i bębenek. Sarna, Pan Zelman, Kajduk, Zając to radosne tańce, piosenki i wyliczanki, w które bawili się nasi dziadkowie.

12 sierpnia (piątek), godz. 14.00-16.00; 14 sierpnia (niedziela), godz. 11.00-13.00, 17.00-19.00, Yurta Nomadów Kultury na Błoniach pod Zamkiem

Magiczny Port Teatru Wagabunda
Magiczny Port to niezwykły plac zabaw, gry takie jak miskówka, mysz i koty, dźwig, kółko krzyżyk czy labirynt to łamigłówki dla małego i dużego, zabawy z klaunem, gigantomania – wielka skakanka, wielkie bańki mydlane, wielkie szczudła i wieka zabawa!
12-14 sierpnia (piątek-niedziela), godz. 11.00-18.00, Błonia pod Zamkiem

Park Gier i Zabaw Tradycyjnych
Ta przez lata zaniedbywana część kultury tradycyjnej charakteryzuje się niesamowitym bogactwem i kolorytem, o której wiedza odchodzi szybko w niepamięć. Nie pozwólmy na to, zagrajmy wspólnie i odkryjmy Palanta, Kiczke, Kulotka, Ducze, Dołek, Krukwie i wiele innych gier i zabaw na nowo.
Prowadzenie: Stowarzyszenie Sztuczne
12-14 sierpnia (piątek-niedziela), godz. 11.00-18.00, Błonia pod Zamkiem

Muzyczny plac zabaw dla dzieci
Projekt Pawła Pękalskiego to zestaw steeldrum'ów – instrumentów wykonanych z metalowych beczek różnego kształtu, nastrojonych poprzez odpowiednie nacięcia. Wydają dźwięki, z których każdy będzie mógł tworzyć własną muzykę. Pobudzają wyobraźnię, rozwijają i zachęcają do zabawy!
12-14 sierpnia (piątek-niedziela), godz. 11.00-18.00, Błonia pod Zamkiem

Pokazy i warsztaty kuglarskie
grupy „Spatial Awareness” z Anglii
Artyści specjalizują się w pokazach cyrkowych, w szczególności pokazach ogni i pokazach z poiami LED. Warsztaty dla różnych grup wiekowych w zakresie pokazu świateł sztucznych oraz żonglerki od podstaw do technik bardzo zaawansowanych. Grupa oferuje pokazy obracania diabolo, kijami tzw. devil sticks czy też hula hoops.
12-14 sierpnia (piątek-niedziela), godz. 14.00-17.00, Błonia pod Zamkiem

Spektakl „Kusy Janek”
Bohaterem opowieści jest postać znana w dawnej Polsce z licznych tekstów nawiązujących do sowizdrzalskiej poetyki absurdu. Kusy Janek mieszka w domku z lodu, do ptaszków strzela z piasku, a całe jego obejście jest równie niezwykłe jak on. Przychodzi jednak pora, że musi dorosnąć. Co zrobić, żeby z Janka wyrósł Jan, tak jak Janek niezwykły i ucieszny, a jednak odpowiedzialny i mądry?
Dzieci i dorosłych zapraszamy do wspólnej zabawy (miotlarz, czarny baran), śpiewu i tańca (oberek, chodzony, wiwat)!
Występują:
Piotr Piszczatowski – (taniec, śpiew, perkusjonalia) jako Kusy Janek
Kaja Prusinowska – (śpiew, taniec, bębenek, drumla) jako Mama Bredzia
Janusz Prusinowski – (śpiew, skrzypce, lira korbowa, taniec, perkusjonalia) jako Łojciec
Michał Żak – (flet drewniany, szałamaja, okaryna) jako Starszy Brat

12 sierpnia (piątek), godz. 16.30-17.30, Yurta Nomadów Kultury na Błoniach pod Zamkiem

Spektakl „Jajunciek”
Przedstawienie plenerowe i wędrownicze według książki Pawła Pawlaka pod tym samym tytułem (wydawnictwo Muchomor, 2005). Zapraszamy na przygody z Młodymi Zajączkami – Jajunciek, Zbębyszek, Akordeoniusz i Wiolinek, które napotkają po drodze wielkie wyzwania i niezwykłe przeciwności, ale dzięki odwadze zawędrują do szczęśliwego i radosnego zakończenia. Ich przeciwnikiem jest zły, hałaśliwy i drapieżny król-kompozytor Lugubros. Jak potoczą się przygody Młodych Zajączków?

Występują:
Kaja Prusinowska – Babcia ( śpiew )
Michał Żak – Jajuńciek ( fujarka, flet drewniany, szałamaja )
Janusz Prusinowski – Wiolinek (skrzypce )
Piotr Piszczatowski – Akordeoniusz (akordeon )
Gabryś Prusinowski – Zbębyszek ( bębenek, instrumenty perkusyjne )

13 sierpnia (sobota), godz. 13.00-14.30, Yurta Nomadów Kultury na Błoniach pod Zamkiem

SPEKTAKLE, SPOTKANIA, POKAZY
Spektakl „Rarytas”
Wolfgang Niklaus i Kwartet Wiejski
Punktem wyjścia – a zarazem osią przedsięwzięcia jest wzorowana na opowieściach chasydów Historia o Pinkasie („Rarytas” z tomu „Barwinkowy wianek” Stanisława Vincenza) opowiadana przez Wolfganga Niklasa. Spektaklowi towarzyszy Żywa muzyka - huculskie i żydowskie melodie, ekstatyczne freilachy, chasydzkie niguny bez słów.
Wieczór ma formę wywiedzioną z tradycji gawędy opowiadanej za stołem, snutej do wtóru muzyki, śpiewu i tańca. Ten rodzaj budowania dramaturgii, wypracowany w ciągu wieków przez prostych ludzi zakłada, że słuchający poddając się nastrojowi płynącej opowieści, zanurza się w potok słów i melodii, by w końcu ruszyć tanecznym korowodem z aktorami, muzykami i pozostałą częścią publiczności – smakując w ten sposób opowieść wszystkimi zmysłami.

13 sierpnia (sobota), godz. 18.00-19.30, Yurta Nomadów Kultury na Błoniach pod Zamkiem

Spektakl „Kusy Janek”
Pełny opis w dziale „Jarmark Jagielloński dla dzieci”
12 sierpnia (piątek), godz. 16.30-17.30, Yurta Nomadów Kultury na Błoniach pod Zamkiem

Spektakl „Jajunciek”
Pełny opis w dziale „Jarmark Jagielloński dla dzieci”
13 sierpnia (sobota), godz. 13.00-14.30, Yurta Nomadów Kultury na Błoniach pod Zamkiem

Dokumenty zanikającej kultury ludowej
Spotkanie z reżyserem, Andrzejem Różyckim i jego filmami
Pełny opis w dziale Kino Jarmarkowe
13 sierpnia (sobota), godz. 20.00-22.00, Dziedziniec Archiwum Państwowego, ul. Jezuicka 13

Tajemnice dawnej fotografii – portrety na szkle, Marcin Sudziński, Roman Kravczenko
Podczas Jarmarku Jagiellońskiego dwaj fotografowie (Roman Krawczenko z Ukrainy i Marcin Sudziński z Polski) będą wykonywać fotografie posługując się techniką mokrej płyty kolodionowej. Technika wynaleziona w 1851r. (F. S. Archer, G. Le Gray) polega na sporządzeniu własnej emulsji na bazie roztworu nitrocelulozy w alkoholu i eterze z dodatkiem soli srebra, pokryciem nią szklanej płyty, naświetleniem i wywołaniem zanim emulsja wyschnie. Fotografia wykonana na przeźroczystym szkle ma właściwości jednocześnie negatywu i pozytywu. Fotografia wykonana na czarnym szkle znana jest jako ambrotyp i jest egzemplarzem unikatowym. Wysuszona i zawerniksowana staje się pięknym, oryginalnym i bardzo trwałym przedmiotem. Fotografowie posługiwać się będą przenośnym warsztatem co pozwoli dodatkowo na przyglądanie się całemu procesowi powstawania fotografii.
12-14 sierpnia (piątek-niedziela), godz. 11.00-18.00, Rynek Starego Miasta

Rumenok
Zespół Rumenok powstał w 2008 roku w ramach projektu – Wioski tematyczne na Polesiu Lubelskim. Nazwa zespołu wiąże się z kultywowaniem lokalnej gwary, która jest mieszaniną 3 języków: polskiego, białoruskiego i ukraińskiego. Rumenok w gwarze to jak się nietrudno domyśleć – rumianek.
Członkinie zespołu Rumenok przy nauce robienia pachnących wianków z kwiatów, traw i ziół opowiedzą o ziołach ich właściwościach i magii.
13 sierpnia (sobota), godz. 14.00-17.00; 14 sierpnia (niedziela), godz. 11.00-14.00, Błonia pod Zamkiem

Szkoła Suki Biłgorajskiej – spotkanie, koncert Kapeli Butrynów
Podczas spotkania Zbigniew i Krzysztof Butrynowie opowiedzą – z perspektywy ludowego lutnika i muzyka - o żmudnych poszukiwaniach informacji o tajemniczym instrumencie, przedstawią koleje „ożywiania” suki, jak również wykonane w ich pracowni instrumenty. Zaprezentują także działalność Szkoły Suki Biłgorajskiej. (prezentacja, film, opowieść). W ramach spotkania będzie można także usłyszeć brzmienie instrumentów podczas koncertu, na którym zaprezentowane zostaną melodie oraz pieśni z okolic Janowa Lubelskiego w wykonaniu Marty Graban-Butryn – śpiew, Zbigniewa Butryna – suka oraz Krzysztofa Butryna – suka, basy, bębenek.
12 sierpnia (piątek), godz. 18.00-19.00, Yurta Nomadów Kultury na Błoniach pod Zamkiem

Pieśni Bagien – głosy Polesia
Koncert śpiewaczek ze wsi Rozdziałowicze (Białoruś) leżącej w sercu Polesia – jednego z najbardziej tajemniczych zakątków Europy, połączony z pokazem fotografii z poleskich wypraw autorstwa Pawła Kołodziejczyka. Mocne głosy, przyzwyczajone do donośnego śpiewu zarówno przy zbieraniu żurawin na rozległych torfowiskach jak i w trakcie weselnych czy polowych obrzędów. Archaiczne, wielogłosowe pieśni śpiewane od wielu pokoleń w najważniejszych momentach roku i ludzkiego życia. I obrazy: wioski wśród niedosuszonych bagien, doliny dzikich rzek, zjawiskowi śpiewacy, euforyczni pijacy, rybacy z „Rybhozu”, krowy i psy. Ślady pradawnej kultury wciąż żywe w postsowieckim sosie.
Zespół Zawica (Rodziałowicze, rejon Hancewicze – Białoruś) w składzie: Sofia Rabcewicz, Sofia Rabcewicz, Hanna Rabcewicz, Tatiana Rabcewicz, Ludmiła Rabcewicz
Paweł Kołodziejczyk – członek Polskiego Związku Fotografów Przyrody, współpracownik organizacji ekologicznych, od lat dokumentuje przyrodę, krajobraz i kulturę Polesia.

Spotkanie przygotowuje Towarzystwo dla Natury i Człowieka.

13 sierpnia (sobota), godz. 20.00-21.30, Yurta Nomadów Kultury na Błoniach pod Zamkiem

ZWIEDZANIE I HISTORIA LUBLINA
Noc Świątyń

W 2011 r. w związku z 510. rocznicą Unii Mielnickiej z 1501 r., Noc Świątyń poświęcona zostanie przede wszystkim relacji katolicyzmu i prawosławia. Oczami wyobraźni cofniemy się do czasów Aleksandra Jagiellończyka, wielkiego księcia litewskiego, a następnie króla Polski. Wnuk Władysława Jagiełły (wyznania katolickiego) poślubił córkę wielkiego księcia moskiewskiego Helenę (wyznania prawosławnego). Dzieje ich specyficznego związku staną się dla nas zachętą do podróży do przeszłości w sferze kultury religijnej.
Noc Świątyń, rozpoczęcie przed Ratuszem.
Organizator: Lubelskie Stowarzyszenie Turystyki Kulturowej „Zachód – Wschód”
13 sierpnia (sobota), godz. 19.00 – rozpoczęcie przed Ratuszem

Spotkanie Zachód – Wschód na rowerach
Prezentacja Lublina jako miasta spotkania Zachodu ze Wschodem, zarówno poprzez Unię Lubelską, jak i inne wydarzenia historyczne. Do tego celu wykorzystana zostanie ścieżka pieszo-rowerowa począwszy od ul. Graffa do Zalewu Zemborzyckiego, na której wyznaczone zostaną przystanki, czyli miejsca spotkania z przewodnikiem (m.in. punkty widokowe). Impreza przeznaczona jest dla osób pełnoletnich i innych z uprawnionymi opiekunami. Prowadzona będzie rejestracja uczestników.
Organizator: Lubelskie Stowarzyszenie Turystyki Kulturowej „Zachód – Wschód”
14 sierpnia (niedziela), godz. 11.00 – rozpoczęcie na ścieżce pieszo-rowerowej przy zbiegu ul. Mełgiewskiej i Graffa

„ןילבול ןיא ןדיי - Żydzi w Lublinie”
Spacer po terenie byłej dzielnicy żydowskiej w Lublinie to okazja do zapoznania się z wielowiekową historią Żydów w mieście oraz jego zabytkami. Trasa obejmująca dzielnicę Podzamcze, ulice Starego Miasta oraz ulicę Lubartowską ubarwiona zostanie opowieściami o dawnych mieszkańcach miasta, którzy od XIV wieku współkształtowali jego społeczny, ekonomiczny, polityczny, kulturowy i religijny charakter.
Spacer poprowadzi Edyta Nowak ze Stowarzyszenia „Studnia Pamięci”
14 sierpnia (niedziela), godz. 16.00-18.00, miejsce zbiórki: Plac Zamkowy (przy schodach)

Lubelscy przewodnicy
Pięciu lubelskich przewodników bezpłatnie oprowadzi Państwa po Starym Mieście i Jarmarku Jagiellońskim.
12-14 sierpnia (piątek-niedziela), od godz. 11.00 do 18.00, początek zwiedzania o pełnych godzinach
Miejsce zbiórki: Plac Łokietka – punkt informacyjny
Opracowanie: Agnieszka Wojciechowska
18-07-12 07:09:02