X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Rekuperacja- system wentylacji z odzyskiem ciepła

rekuperator
Opracowanie: Dospel Sp. z o.o.
Źródło: Dospel Sp. z o.o.
Stale rosnące koszty energii mobilizują nas do jej oszczędzania. Warto zatem wiedzieć, iż starty ciepła zimą powodowane są w dużym stopniu przez wentylację – tracimy je wraz z powietrzem usuwanym z pomieszczeń. Doskonałym rozwiązaniem tego problemu będzie zastosowanie rekuperacji, czyli systemu wentylacji (strona www o kratkach wentylacyjnych ozdobnych) nawiewno – wywiewnej z odzyskiem ciepła.

Świeże powietrze w domu to gwarancja dobrego samopoczucia jego mieszkańców. Niestety, nadal zbyt mało uwagi przywiązuje się do konieczności opracowania systemu poprawnie działającej wentylacji. Skutkuje to zazwyczaj tym, że na ścianach we wnętrzu nowo wybudowanego domu już po roku pojawia się grzyb. Często też dziwimy się, dlaczego nie oszczędzamy na ogrzewaniu tyle, ile zakładaliśmy, decydując się wyłącznie na wentylację grawitacyjną i jednocześnie inwestując pieniądze w nowoczesny piec do centralnego ogrzewania. Warto uświadomić sobie, że na taki stan rzeczy wpływa właśnie tradycyjna metoda wentylacji, która wywiewa nam ciepło z domu.

Najlepszym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy przy jednoczesnym zapewnieniu stałej wymiany powietrza jest wentylacja z rekuperacją.

Rekuperacja to rozwiązanie, polegające na odzyskiwaniu ciepła za pomocą wymiennika ciepła czyli rekuperatora. Wymienniki ciepła są stosowane w centralach wentylacyjnych, będących głównym elementem mechanicznego systemu wentylacyjnego nawiewno – wywiewnego.

Zadaniem rekuperatorów jest odzyskiwanie energii poprzez ogrzewanie chłodnego powietrza czerpanego z zewnątrz ciepłem z powietrza usuwanego z pomieszczenia. Dzięki tym urządzeniom powietrze doprowadzane do domu nie jest zbyt intensywnie wychłodzone, a tym samym potrzeba zdecydowanie mniej energii na podtrzymanie optymalnej temperatury. Na szczególną uwagę zasługuje konstrukcja rekuperatorów, która sprawia, że strumienie powietrza przepływają w oddzielnych, sąsiadujących komorach – powietrze zużyte, usuwane z pomieszczenia nie miesza się w ten sposób ze świeżym, zasysanym do budynku.

Firma Dospel posiada w swojej ofercie centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła . Wśród dostępnych na rynku rekuperatorów wyróżnia je zastosowany w nich wymiennik przeciwprądowy. W porównaniu do wymiennika krzyżowego charakteryzuje go o wiele bardziej efektywny odzysk ciepła z wywiewanego powietrza, dzięki któremu DAYTONA 250 czy DAYTONA 350 FUTURA są w stanie odzyskać nawet do 95% energii. Aspekt ten ma niebagatelne znaczenie dla domowego budżetu, który, szczególnie zimą, może być bardzo nadwyrężony, zwłaszcza w sferze kosztów ogrzewania budynku. Przy projektowaniu centrali DAYTONA 350 FUTURA zastosowano silnik działający na prąd stały, co dodatkowo wpływa na ekonomiczność użytkowania tego urządzenia.

System wentylacyjny z rekuperacją to kompromis pomiędzy oszczędzaniem energii i związanych z nim kosztów, a właściwą wentylacją (zobacz na https://gappy.pl/kratki-wentylacyjne-ozdobne,76) pomieszczeń. Pozwoli nam na zachowanie pełnej kontroli nad wymianą powietrza, co ma duże znaczenie dla jego jakości, przy jednoczesnym ograniczeniu strat ciepła. Dzięki niemu powietrze w naszym domu będzie zawsze świeże i o optymalnej temperaturze.

Dospel Sp. z o.o.
Opracowanie: E.C.H.O. Communications
19-01-29 14:18:05