Podłoga to serce każdego wnętrza. Nadaje mu odpowiedni klimat. Pokazuje, w jakim stylu utrzymane zostanie pomieszczenie jeszcze zanim pojawią się w nim meble. Poniżej znajdują się wskazówki dotyczące wyboru podłogi, aby wnętrze było trendy. To także kompendium wiedzy o tym, co modne i polecane przez specjalistów. Wnętrze zaprojektowane zgodnie z radami stylistów ma szansę stać się wzorem do naśladowania.
Funkcjonalna i odważna
Taka jest podłoga sezonu 2010. Modne pokrycie podłogowe ma być wygodne w użytkowaniu i zaskakujące. Propozycje projektantów na najbliższe miesiące wymagają sporej odwagi od ich nabywców. Warto jednak przełamać stare przyzwyczajenia i wprowadzić do naszych wnętrz powiew świeżości. Efekt to radość z tworzenia aranżacji unikalnych.
W tym roku specjaliści radzą by bez zahamowań łączyć kolory, struktury i dowolne materiały. Np. w
dywanach włókna o wysokim włosiu komponujemy z krótkim, gęstym runem. Popularne jest też łączenie runa z paskami skóry naturalnej lub syntetycznej oraz
filcu. Ten ostatni od dawna cieszy się zainteresowaniem artystów i projektantów, jednak w produkcji masowej jest nowością. Filc świetnie nadaje się do farbowania oraz formowania z niego nowych kształtów. Hitem ostatnich targów pokryć podłogowych w Hanowerze DOMOTEX były dywany z zszytych ze sobą filcowych kamieni, koniczynek czy małych motylków. Wykonany w ten sposób dywan to mocny punkt wystroju, który zaskakuje pomysłowością. Wierzącym w moc czterolistnej koniczyny przynieść może również szczęście. Jego kolor natomiast wpasowuje się doskonale w kolorystykę modną w tym sezonie.
Coco i Pop
Wielbicieli Andego Warhola ucieszy fakt, że popartowe barwy są znów na topie. Czerwień, błękit, żółć, pochodne oranżu, różu i fioletu to hity 2010. Odważne barwy dodadzą mieszkaniu energii. Pobudzą zmysły i zdopingują do działania. Zrównoważone spokojnymi barwami dodatków świetnie sprawdzą się w miejscach przeznaczonych do pracy i twórczej zabawy.
Również wielbiciele podłóg twardych, drewna i paneli, mogą liczyć na żywe barwy pod stopami. Dzięki nowoczesnym technologiom udało się połączyć tradycyjne piękno drewnianych słojów z szerokim wyborem kolorystycznym. Podłogi barwione to trend ostatnich miesięcy. W wyniku zastosowania specjalnych mieszanek oleju, wosku i barwnika deski te mogą być zabarwione właściwie na każdy kolor. Już niebawem w kolekcjach dostępnych w sieci
KOMFORT znajdziemy m.in. zielone, żółte, pomarańczowe czy czerwone podłogi. W dodatku użyta w procesie produkcji technika wstrzeliwania barwnika w strukturę drewna powoduje, że kolor nie ulega zatarciu mimo intensywnego i długoletniego użytkowania.
Drewniane podłogi pięknie zdobią pomieszczenia, przywołując w domu atmosferę luksusu. Dzięki odważnej kolorystyce dodatkowo zyskały one walory nowatorskiego i ekskluzywnego materiału aranżacyjnego.
Nie wszyscy lubią ostro
Co jeśli żywe kolory nie należą do naszych faworytów? Dla tych, którzy wolą spokojniejsze barwy specjaliści polecają monochromatyczność i trend Black&White w połączeniu z geometrycznymi wzorami. Obok kwadratów, zaokrąglonych prostokątów, pasków, kółek i zygzaków w nowoczesnym wnętrzu nie powinno zabraknąć wzorów z motywem poplątanej nitki czy ażuru. Trend ten to nawiązanie do powracającej w modzie stylistyki z lat 80tych. Takie kształty wielu z nas widziało już na tapetach popularnych blisko 30 lat temu. Promowany wzór najbliższych miesięcy to pepitka od Coco Channel.
Zgodnie z trendem Black&White w podłogach drewnianych i panelach nadal pozostają modne deski bielone i bardzo ciemne. Bielenie daje efekt rozjaśnienia drewna, przy zachowaniu jego naturalnego odcienia i jest charakterystyczne dla wnętrz utrzymanych w stylu skandynawskim. Podłogi tego typu mają dar rozpogadzania każdego wnętrza. Powiększają optycznie małe przestrzenie i dodają im światła, a dużym pomieszczeniom nadają lekkości. Ciemne podłogi natomiast są konkretne, wyraziste i zdecydowane. Zachwycają i intrygują głębokimi tonami. Mogą się stać najważniejszym elementem designu, który wniesie powiew egzotyki i tajemniczości. Zastosowanie bardzo ciemnych lub też zupełnie białych desek spowoduje, że oszczędne w wyrazie wnętrze stanie się bardziej ekstrawaganckie.
Ważne, żeby błyszczało
Nastał czas dla lubiących efektowne dodatki w
aranżacji wnętrz. Połyskujące, widoczne elementy wystroju są dziś modne. Do popularnych w zeszłym sezonie dywanów ze złotą nitką, z dodatkiem jedwabiu i wiskozy dołączyły podłogi na tzw. wysoki połysk. Dywany z metaliczną przędzą pojawiły się w ubiegłym roku, jako propozycja pokrycia podłogowego świetnie nadająca się do wnętrz eklektycznych i egzotycznych. Lekko połyskujący dywan -
zweryfikuj u źródła - doskonale dopełni wystrój w klimacie tureckim.
Pokrycia podłogowe na wysoki połysk (high gloss) to natomiast kontynuacja trendu błyszczących pokryć podłogowych z roku 2008/9. Tym razem jest to propozycja do wnętrz bardziej stonowanych i eleganckich, ale z nowoczesnymi akcentami.
Pomysł ten to kolejny powrót do tendencji z lat 80tych – mebli na wysoki połysk. Szafy, w których można się przejrzeć jak w lustrze są już popularne w Europie Zachodniej. Trend ten przeniósł się również na drzwi i podłogi. Korelacje wyposażenia i wykończenia wnętrza wymuszają zastosowanie podobnych materiałów. Dlatego pokrycia podłogowe high gloss to zdaniem specjalistów trend najbliższych kilku miesięcy.
W Polsce premiera podłóg wyprodukowanych tą techniką przewidywana jest na Maj. Wysokie nabłyszczenie powierzchni uzyskane zostało dzięki użyciu polimeru w procesie wykończenia panela. Dzięki temu powierzchnia jest tak równa, że ani oko, ani dłoń nie dostrzeże na niej żadnych fałd. Co ciekawsze zastosowana technologia powoduje, że błysk na podłodze pozostanie nienaruszony przez lata.
Raj dla Eco-pozytywnych
Z każdym rokiem zwiększa się tempo naszego życia i bardziej odczuwamy potrzebę zbliżenia się do przyrody. Relaksu i uspokojenia szukamy na łonie natury. „Eko” to styl życia wyrażający się w fascynacji przyrodą, a także w poważnym podejściu do ekologii. Kierunek ten widoczny jest też w świecie mody i projektowania, jako alternatywa dla ostrych i ekstrawaganckich projektów w stylu pop artu i optic artu. Trend ten szczególnie zauważalny jest w kolorystyce. Paleta barw w stylu „Eko” to powrót do natury. Emanuje subtelnością i ciepłem. Dominują w niej zielenie, beże, brązy i pomarańcze. Bladym odcieniom kory, rdzy i musztardy towarzyszą delikatne pastele wiosennych kwiatów i liści. Zastosowanie w domowym wnętrzu tak dobranej kompozycji kolorów sprzyja wypoczynkowi i poczuciu harmonii z otaczającym światem.
Pokrycia podłogowe w barwach natury pasują do pomysłowo urządzonych wnętrz, w których ważnymi elementami dekoracyjnymi są przedmioty inspirowane naturą. Kosze wiklinowe, lniane narzuty i zasłony czy ceramiczne gadżety doskonale skomponują się z
wykładziną dywanową w kolorze piasku czy pastelowej zieleni. W efekcie powstać może lekkie, współczesne wnętrze.
Trend neo-natury to nie tylko kolory. Powrót do korzeni to również wzory: gałęzi, sylwetki drzew pozbawionych liści, wariacje na temat słojów drewna i wijących się liści. Modne są też motywy kamieni różnej wielkości, płaskie - realistyczne oraz reliefowane, a także motywy zwierzęce. Najnowsze wzory, które pojawią się w tym sezonie na dywanach, panelach i wykładzinach elastycznych to: cętki, pióra pawia i innych egzotycznych ptaków oraz futra.
Zgodnie z kierunkiem Vintage Skin drapieżnego pazura naszemu wnętrzu dodadzą również dywany ze skór naturalnych i imitacji oraz panele o strukturze przypominającej skórę jaszczurki, krokodyla czy węża. Choć panele te zaprojektowane zostały z myślą o niezwykle ekskluzywnych i odważnych wnętrzach zachęcamy do kreatywnego wykorzystania ich również w innych aranżacjach. Każdej dodadzą uwodzicielskiego, zwierzęcego wyglądu i modernistycznego wykończenia.
Dla osób o bardziej tradycyjnym guście proponujemy podłogi, których dekory inspirowane są sztuką Vintage Glamour oraz motywami etnicznymi. Czyli jeśli na naszej podłodze mają pojawić się kwiaty to niech będą eleganckie, bogato stylizowane i pełne przepychu, wprost z kunsztownych żakardów z czasów Secesji. Gdy zamarzymy o wiejskiej sielance kupmy dywan ze wzorem folklorystycznym. Wycinanka opoczyńska na podłodze przeniesie nas do czasów świetności kultury ludowej. Pasuje nie tylko do wnętrz w klimacie etnicznym. Będzie też ciekawym i energetycznym elementem modernistycznego wystroju.
Wehikuł czasu
Kolejny nurt, który bardzo wyraźnie prezentowany jest we współczesnej sztuce użytkowej to kult rzeczy starych. Choć nie dosłownie. Nie koniecznie dom ma być dessom. Ale jeśli chcemy by mieszkanie miało dusze to dobrze, jeśli kilka elementów wystroju będzie przynajmniej wyglądało na wiekowe.
W zakresie designu pokryć podłogowych w roku 2010 tendencja ta najwyraźniej widoczna jest w branży podłóg drewnianych. Podłogi stylizowane na stare tzw. postarzane cieszą się od kilku miesięcy coraz większym zainteresowaniem.
Wiekowe posadzki drewniane, które służyły przez długie lata, zachwycają swoją niepowtarzalną kolorystyką, bogactwem faktur drewna czy śladów użytkowania. Które w tym przypadku są zupełnie naturalne i nikogo nie rażą. Niestety wysłużone podłogi nie zawsze nadają się do ponownego zastosowania. Wynika to często ze stosowania w trakcie ich produkcji dawnej metody konserwującej lub utraty właściwości samego drewna. Rozwiązaniem są właśnie "podłogi (
przejdź dalej) postarzane". Wykonane z nowego drewna i za pomocą nowoczesnych technologii, choć wyglądają zabytkowo, gwarantują wieloletnią trwałość. Aby uzyskać wrażenie starej podłogi deski są strugane w taki sposób, by włókna zostały przerwane. Efektem jest imitacja niedoskonałości ręcznej obróbki drewna.
Sęki i pęknięcia
To kolejny motyw charakterystyczny dla rzeczy starych a nadal modnych. Sęki i pęknięcia w strukturze deski to elementy uważane do niedawna za wady drewna. Dzisiaj są one cenionym zabiegiem zdobiącym podłogę. Świetnie sprawdzą się zarówno w stylowej kuchni, jak i nowoczesnym salonie. To propozycja dla wszystkich, którzy chcą, aby ich mieszkanie miało niepowtarzalny charakter i duszę.
Jak przekonują nas styliści, możliwości aranżacyjne podłóg są w tej chwili praktycznie nieograniczone. Bogactwo kolorów, wzornictwa oraz użytych do produkcji materiałów powoduje, że każde wnętrze może stać się dzięki nim wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. W takim wnętrzu zawsze będziemy czuć się komfortowo i wygodnie.