X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Właściwości nowoczesnych przędz

Bielizna aktywna Gatta Active
Opracowanie: Gatta Active
Źródło: Gatta Active
W trosce o poprawę komfortu noszenia ubrań coraz powszechniej stosuje się naukę w przemyśle odzieżowym. Obecne możliwości technologiczne sprawiają, że włókna syntetyczne stają się coraz doskonalsze i w wielu aspektach przewyższają naturalne. Jednym z najbardziej zaawansowanych materiałów jest polipropylen (PROLEN®) wykorzystywany do produkcji m.in. skarpet, bielizny bezszwowej i odzieży sportowo-rekreacyjnej.

Przędze polipropylenowe obok przędz poliamidowych, poliestrowych tworzą podstawową bazę surowcową dla przemysłu włókienniczego. Szerokie zastosowanie PROLEN®-u wynika z właściwości zapewniających aktywne wspieranie funkcji naszego organizmu. Najważniejszymi cechami przędz propylenowych jest bardzo niska waga – nici są lżejsze od wody i aż o 50% od bawełny – oraz prawie zerowa absorpcja wilgoci. Dzięki temu ubrania są lekkie i wygodne, a transportowanie wody na zewnątrz poprawia komfort noszenia, gdyż skóra nawet po większym wysiłku pozostaje sucha. Dodatkowo odzież z PROLEN®-u jest odporna na plamy i zabrudzenia, a podczas prania nie zbiega się i nie deformuje. Co więcej, szybko schnie, nie wymaga prasowania i jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Rozwój bakterii na skórze
Opracowanie: Gatta Active
Źródło: Gatta Active

Dla poprawy właściwości przędzy polipropylenowej opracowano metodę, która zapobiega rozmnażaniu się bakterii i grzybów na materiale oraz powierzchni skóry. Środek zawierający jony srebra jest aplikowany do masy włókna, dzięki czemu właściwości utrzymują się w wyrobie mimo wielokrotnego prania. Przędza ta jest wykorzystywana do produkcji odzieży termoaktywnej gatta Active. Prolen® Micro-Siltex zabezpiecza odzież przed powstawaniem nieprzyjemnych zapachów i podrażnianiem skóry, utrzymując jednocześnie świeżość podczas codziennego noszenia oraz intensywnego uprawiania sportu.

Termiczna przewodność włókien
Opracowanie: AVERE
Źródło: AVERE

Miłośników włókien naturalnych z pewnością zainteresuje możliwość tworzenia dzianin w wyniku łączenia PROLEN®-u np. z wełną. Taka kombinacja sprawia, że ubranie zachowuje właściwości przędzy polipropylenowych, a dodatkowo dzięki wełnie jest cieplejsze i bardziej naturalne.
Źródło: 38PR
Opracowanie: Katarzyna Górecka
17-09-18 06:38:42