X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Ostatnie koncerty na Letniej Scenie Złotych Tarasów

Jorgos Skolias
Opracowanie: Bogdan Krezel
Źródło: Złote Tarasy
Klimatyczna fuzja muzyki żydowskiej, jazzu i folkowych brzmień będzie umilała miłośnikom koncertów w Złotych Tarasach ostatnie dni wakacji. W sobotę, 27 sierpnia, gwiazdą tygodnia na Letniej Scenie będzie Trio Sefardix z charyzmatycznym wokalistą Jorgosem Skoliasem. W konwencji muzyki jazzowej utrzymane będą także koncerty zespołu Daktari, którego będzie można posłuchać we wtorek i środę (30 sierpnia – 31 września) na zakończenie tegorocznej Letniej Sceny Złotych Tarasów.

Trio Sefardix to oryginalny mix muzyki jazzowej oraz metafizycznych wokaliz rodem z Azji. Artyści tworzący projekt wykraczają poza stereotypowe traktowanie instrumentów i poszerzają paletę brzmieniową wykonywanej muzyki. Wokalista, Jorgos Skolias, wychowywał się w wielonarodowym i zróżnicowanym kulturowo środowisku. Jest muzykiem poszukującym indywidualnej formy na zastosowanie ludzkiego głosu w muzyce. Od lat studiuje starodawne techniki wokalne, w rezultacie których opanował technikę śpiewania harmonicznego, inaczej zwanego gardłowym. Ta technika daje złudzenie wydawania kilku dźwięków jednocześnie. W swoich twórczych poszukiwaniach czerpie inspirację z bluesa, rocka oraz muzyki etnicznej. Jorgosa wspierają na scenie bracia Oleś: Marcin i Bartłomiej, którzy od ponad 10 lat tworzą muzykę autorską. Głównym punktem odniesienia jest dla nich jazz. Z niebywałą łatwością przełamują stereotypy. Ciągle udowadniają, że kontrabas i perkusja wystarczą, by tworzyć muzykę kompletną, pełną energii i niespotykanych brzmień. Koncert Trio Sefardix ze względu na dobór muzyków to świeży kęs kultury, który zadowoli nawet najbardziej wytrawnych melomanów.

Daktari
Opracowanie: Złote Tarasy
Źródło: Złote Tarasy
W świat jazzu z elementami brzmień ludowych zabiorą słuchaczy Letniej Sceny artyści tworzący zespół Daktari. Ich muzykę można określić jako energetyczną mieszankę jazzowych improwizacji i folkowych pieśni. To właśnie improwizacja jest mocną stroną zespołu, który dzięki swojemu podejściu do muzyki wniósł sporo ożywienia na polską scenę muzyczną. Na przełomie czerwca i lipca na rynku ukazała się ich debiutancka płyta pt. „This is the last song I wrote about Jews”. Utwory zamieszczone na płycie są luźną, antropologiczną fantazją na temat muzyki ludowej, w szczególności klezmerskiej.

Kalendarium 24.08 – 31.08 2011:
24.08.2011 (środa) – Artur Dutkiewicz Trio
25.08.2011 (czwartek) – Artur Dutkiewicz Trio
26.08.2011 (piątek) – Kuba Sojka
27.08.2011 (sobota) – Sefardix
28.08.2011 (niedziela) – PIN na żywo („Etnofaza”)
29.08.2011 (poniedziałek) – PIN na żywo („Mariusz Adamiak zaprasza”)
30.08.2011 (wtorek) – Daktari
31.08.2011 (środa) - Daktari
Źródło: Hill & Knowlton Poland Sp. z o.o.
Opracowanie: Beata Sadowska
17-09-18 06:38:47