X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Jak wybrać rower?

rowery
Opracowanie: Giant Polska
Źródło: Giant Polska
Z pozoru rzecz nie wydaje się trudna. Dysponujemy określoną gotówką, preferujemy konkretny styl jazdy – wybieramy więc rower górski bądź „kolarzówkę”, jak najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb i możliwości finansowych. Możliwości wyboru jest jednak znacznie więcej.

W praktyce okazuje się, że bardzo często wybór odpowiedniego rodzaju roweru może nastręczyć pewnych problemów. Samo rozróżnienie na popularne „górale” i „kolarzówki” również nie jest wystarczające. Monika Zduńczyk z Giant Polska wyjaśnia, skąd wziął się ten upraszczający podział i dlaczego w dalszym ciągu funkcjonuje on w świadomości wielu ludzi, przymierzających się do kupna roweru: „W pewnym stopniu z pewnością jest to pozostałość po latach 90-tych, które odcisnęły swoje piętno na świadomości konsumentów. To wtedy masowo zaczęły pojawiać się w naszym kraju nowe typy rowerów, jednak ofertom poszczególnych producentów daleko było jeszcze do dzisiejszego zróżnicowania. Dawniej, gdy ktoś kupował rower, odbywało się to raczej bez zbytniego wdawania się w szczegóły – po prostu, był to albo popularny „góral”, albo „kolarzówka”. Na szczęście od tego czasu technika poszła znacznie do przodu, konstrukcje rowerów rozwinęły się, a wraz z tym poszerzyły i zróżnicowały się oferty poszczególnych producentów.”

Idealne dopasowanie
rowery
Opracowanie: Giant Polska
Źródło: Giant Polska
W rezultacie praktycznie każdy pasjonat dwóch kółek może zaopatrzyć się dziś w rower idealnie dopasowany zarówno do jego upodobań, stylu jazdy, jak i do poziomu umiejętności. Co więcej, mimo zróżnicowanej oferty, wybór odpowiednio dopasowanego roweru wcale nie musi być trudny. Przed zakupem należy jednak zadać sobie jedno podstawowe pytanie: gdzie najczęściej jeżdżę? Możliwości udzielonych odpowiedzi jest oczywiście wiele, jednak można je zawęzić do trzech głównych grup. Po pierwsze mogą być to utwardzone ścieżki i drogi, po drugie utwardzone nawierzchnie i tzw. lekki teren, na całkowitych bezdrożach kończąc. Dokładnie taki podział w swojej ofercie wprowadziła np. firma Giant. Monika Zduńczyk tłumaczy, dlaczego rozwiązanie takie, mimo swojej prostoty, jest równocześnie w zupełności wystarczające: „Wprowadzony przez nas podział na trzy podstawowe grupy rowerów w zależności od preferowanej nawierzchni, cechuje się jednocześnie sporym zróżnicowaniem w obrębie poszczególnych grup. I tak np. w kategorii On-Road rowerzysta może wybierać z szerokiej gamy rowerów dostosowanych do jazdy po drogach, począwszy od rowerów rekreacyjnych, takich jak np. modele z serii Expression - za niewiele ponad tysiąc złotych, na rowerach w pełni wyczynowych, takich jak choćby modele TCR, skończywszy. Jak widać rozpiętość jest spora, a pomiędzy przykładami, które podałam, można znaleźć też mnóstwo rowerów znacznie bardziej nietypowych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb, takich jak choćby rowery hybrydowe, składane bądź też nawiązujące stylistyką do kultury cycle chic.”

Nie wybieraj w ciemno
Monika Zduńczyk zachęca również, żeby przed wybraniem się do sklepu, samemu zapoznać się najpierw z ofertą, w całości dostępną w wyszukiwarce rowerów na portalu Gianta. Po udzieleniu odpowiedzi na temat interesującego nas segmentu (męskie, damskie bądź dziecięce), preferowanych nawierzchni (On-Road, X-Road, Off-Road) oraz stopnia umiejętności (wyczyn, sport, rekreacja), zostajemy przekierowani bezpośrednio do interesującej nas grupy rowerów. Po kliknięciu w konkretny model możemy zapoznać się z jego dokładną specyfikacją, ceną oraz z dostępnymi wariantami kolorystycznymi i rozmiarami. Tym samym jeszcze przed wybraniem się do sklepu mamy możliwość precyzyjnego zawężenia obszaru naszych rowerowych poszukiwań i nie będziemy zmuszeni do wybierania w ciemno.

Czasy, w których wybór roweru sprowadzał się wyłącznie do podjęcia decyzji „góral czy kolarzówka” są już na szczęście dawno za nami. Dziś każdy, bez względu na wiek, płeć czy umiejętności może dobrać rower odpowiedni do swoich potrzeb. Taki, na którym jazda nie będzie zniechęcać, a w zamian za to dostarczy nam możliwie jak najwięcej przyjemności.
rower
Opracowanie: Giant Polska
Źródło: Giant Polska
Źródło: Vanguard PR
Opracowanie: Robert Siemiński
17-09-18 06:38:16