X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Bądź moralny dla kręgosłupa

Jogging
Opracowanie: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Problem z wyprostowaniem, przeszywający ból, bezsenność. To tylko niektóre skutki zaniedbania kręgosłupa. Jak wynika z badań, aż 80 % społeczeństwa cierpi na różnych etapach swojego życia na ból pleców, co stawia ten problem w czołówce chorób cywilizacyjnych. Czy można jakoś uchronić się przed tym kłopotliwym schorzeniem?

Jeśli się nie ruszamy, źle śpimy czy kiepsko odżywiamy to nasz kręgosłup (https://vivamedica.pl/terapia-kregoslupa) nie pozostanie nam dłużny. Ból pleców jest wymieniany, zaraz po nadciśnieniu, jako druga z najczęstszych dolegliwości w Polsce (według Narodowego Testu Zdrowia Polaków przeprowadzonego przez Katedrę i Klinikę Chorób Wewnętrznych, nadciśnienia Tętniczego i Angiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Ale stosując kilka prostych zasad możemy skutecznie zapobiec problemom i cieszyć się sprawnością przez długie lata.

Lubi się ruszać…
Kręgosłup wspierany jest przez mięśnie brzucha i przykręgosłupowe. Jeśli nie mamy ze sportem zbyt wiele wspólnego, są one coraz słabsze i nie podtrzymują odpowiednio kręgów. Wtedy właśnie pojawia się ból. Najlepszym lekarstwem dla naszego kręgosłupa jest pływanie, jazda na rowerze i bieganie. To pierwsze najczęściej polecają lekarze i fizjoterapeuci, głównie dlatego, że odciąża nogi. – Podczas pływania wszystkie mięśnie muszą ze sobą współpracować, a to najlepiej je rozwija. Jazda na rowerze i bieganie będą przynosiły podobny efekt, ale trzeba pamiętać o wybraniu właściwego sprzętu – tłumaczy fizjoterapeuta Sebastian Łokaj. Ważne też, aby na co dzień w miarę możliwości zamiast kolejnej wycieczki samochodem np. do najbliższego sklepu, wybrać się na spacer. Nawet w domu czy w pracy możemy wykonywać proste ćwiczenia, jak choćby prostowanie pleców czy rozciąganie się. Jeśli ruch będzie systematyczny – ale nie forsowny – to uchroni nas przed nadwagą i dolegliwościami.

Bądź moralny dla kręgosłupa
Opracowanie: Tempur
Źródło: Tempur
…dobrze wyspać…
Kręgosłup potrzebuje regeneracji, dlatego po ciężkim dniu warto zapewnić mu właściwy odpoczynek. Zła pozycja podczas snu może powodować ucisk na kręgi - porównywalny z przedmiotem o masie 75 kg. Dlatego najlepiej jest spać na boku z ugiętymi nogami. Warto też wybrać odpowiedni materac, który będzie podpierał szyję i plecy. – Dobry materac nie powinien być ani zbyt miękki, ani zbyt twardy. Najlepsze są modele wypełnione materiałem termoelastycznym, które dopasowują się do kształtu ciała i neutralizują nacisk – tłumaczy Jacek Poznański, ekspert z firmy Tempur Polska. Problemem może być też duża i miękka poduszka. Jej luźne wypełnienie nie stanowi odpowiedniej podpory dla odcinka szyjnego kręgosłupa, dlatego często budzimy się z bolącym lub odrętwiałym karkiem. – Poduszkę należy dobrać do pozycji snu, budowy ciała i stanu zdrowia. Dla osób chcących zadbać o kręgosłup szyjny zwykle najlepsze są poduszki o ergonomicznym, profilowanym kształcie. Zapobiegają one napięciu mięśni i stabilizują kark, dzięki czemu chronią nas przed bólem – dodaje ekspert.

…i dobrze zjeść!
Ale dobrze nie znaczy dużo. Odpowiednia dieta pomoże zapobiec nadwadze i otyłości, które poprzez zwiększenie nacisku na kręgi powodują ból kręgosłupa. Rezygnacja z dużej ilości słodyczy i tłustych produktów to podstawa. Warto jednak wzbogacić swoje posiłki choćby o twaróg czy kefir, które zawierają wapń i białko. Elementy te są budulcami kręgów, a więc mają ogromny wpływ na ich funkcjonowanie. - Równie dobrym źródłem wapnia są rośliny strączkowe czy sezam, który zawiera 10 razy więcej wapnia niż krowie mleko – zauważa dietetyk Aleksandra Mąka. – Istotne jest także to, aby ograniczyć kofeinę i alkohol, gdyż ograniczają one przyswajanie wapnia.

Zbilansowana dieta, bogata
w witaminy jest równie istotnym elementem dbania o nasz kręgosłup jak ruch i odpoczynek. Najważniejsze jest to, aby pamiętać, że żadne z tych czynników w odosobnieniu nie dadzą oczekiwanych efektów. Jeśli jednak zaczniemy dbać o kręgosłup kompleksowo, uchronimy się przed bólem. I będziemy cieszyć się sprawnością przez lata.
Źródło: Inplus PR
Opracowanie: Mateusz Matković
19-07-15 11:04:05