X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Wok - co warto o nim wiedzieć

wok
Opracowanie: Silit
Źródło: Silit
Kuchnia to najważniejszy element niejednego domu . Jest miejscem gotowania posiłków, a także częstokroć odgrywa rolę pełnego rodzinnego ciepła centrum spotkań. Jeszcze nie tak dawno jedynymi wykorzystywanymi tam naczyniami służącymi przygotowaniu posiłków były garnki, rondle i patelnie. Dzisiaj zaobserwować można pewną zmianę. W polskich kuchniach obecny jest wok.

Rodzaje woków
W polskich realiach wok to wciąż mało poznane urządzenie. Tymczasem w Azji jest on najpowszechniejszym naczyniem w kuchni. Wyglądem przypomina patelnię, choć różni się od niej zaokrąglonym kształtem oraz dużo większą szybkością przyrządzania posiłków. Wyróżniamy kilkaparę rodzajów tychże naczyń biorąc za przesłankę materiał ich wykonania. Są to: woki żelazne, woki żeliwne, woki ze stali węglowej, woki emaliowane i woki z powłoką nieprzywierającą.

Jak najlepiej gotować w woku
Na ogół stosowaną metodą przygotowania posiłków w woku jest smażenie i mieszanie na silnie rozgrzanym oleju. Ta metoda, zwana stir-frying sprawia, iż składniki które stosuje się do przygotowania potrawy nie tracą wartości odżywczych. Dzieje się tak, dlatego, że wrzący olej smaży powierzchnię, rozgrzewając tylko wnętrze. Ważne jest, aby zawartość woka bardzo często mieszać. Dzięki temu unikniemy przylegania dania do naczynia. Trzeba także pamiętać, aby od razu smażyć składniki, które trudniej ulegają wpływowi temperatury. Drugą, praktykowaną metodą gotowania w woku jest deep-fry, czyli przygotowywanie na dużej ilości oleju.

Wok żeliwny przyjął się w Polsce
Woki w Chinach wykonywane są często z żelaza. W Polsce natomiast dużym zainteresowaniem cieszą się woki żeliwne. Ten rodzaj naczynia jest polecany ze względu na surowiec, z którego (przejdź do serwisu-kliknij to łącze) jest wykonany. Wok żeliwny nie tylko błyskawicznie się rozgrzewa i bardzo długo trzyma ciepło, ale również zapobiega przywieraniu potraw.

Grunt to rozeznanie
Bez względu na to jaki rodzaj woku będzie służył w naszej kuchni, dokonując jego zakupu należy się porządnie rozeznać w kategorii materiału, z którego został wykonany. Obecnie wiele jest imitacji oryginału, które niczym nie różnią się od zwykłej, dobrze nam znanej patelni.
Opracowanie: A.T.
19-02-07 07:18:02