X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Okno w łazience

Wyzwanie aranżacyjne: okno w łazience
Opracowanie: FRANC GARDINER
Źródło: FRANC GARDINER
Łazienka to pomieszczenie, w którym, żeby czuć się w pełni komfortowo musimy mieć zapewnioną stuprocentową prywatność. Jeżeli w projekcie domu pojawia się okno, stajemy przed wyzwaniem – jak należy je zaaranżować, żeby jednocześnie móc korzystać z dziennego światła, a w razie potrzeby zasłonić wnętrze.

Projektanci, zdając sobie sprawę ze specyfiki pomieszczenia jakim jest łazienka, zazwyczaj sytuują otwory okienne niedużych rozmiarów wyżej niż w innych częściach domu. Nawet jeśli sposób ulokowania okna - czytaj w serwisie - zapewnia nam prywatność, to odpowiednio dobrana aranżacja sprawia, że wnętrze staje się bardziej przytulne i czujemy się w nim komfortowo.

Częstym rozwiązaniem, które pojawia się w łazienkach jest stosowanie szyby z mlecznego, matowego szkła bądź użycie luksferów. Zyskujemy efekt rozproszonego, delikatnego światła, a dzięki specyfice materiału okno pozostaje nieprzejrzyste. Dla kreatywnych ciekawym pomysłem jest stworzenie witrażu – wnętrze jest osłonięte, a lekko zabarwione światło daje ciekawy, wielokolorowy efekt. Wada? Szkło wychładza się dużo szybciej, przez co jesienią i zimą możemy odczuwać pewien dyskomfort termiczny, a jak wiadomo – łazienka powinna być najcieplejszym pomieszczeniem w domu.

Wyzwanie aranżacyjne: okno w łazience
Opracowanie: FRANC GARDINER
Źródło: FRANC GARDINER
Okna z tworzywa sztucznego są dużo szczelniejsze i lepiej izolują wnętrze przed temperaturą na zewnątrz. Do ich zasłonięcia możemy użyć tradycyjnie firanek, ale nie jest to najlepszy materiał do wilgotnych i zaparowanych łazienek. Dodatkowo wiąże się montażem karniszy, które niekoniecznie pasują stylistycznie do kafelków i ceramiki łazienkowej. Idealnym rozwiązaniem okazują się rolety: „Tkaniny używane do produkcji rolet wykonane są najczęściej z tworzyw sztucznych, dzięki czemu wykazują dużo mniejszą nasiąkliwość. W odróżnieniu od firanek ściśle przylegają do okna. Takie rozwiązanie sprawia, że zajmują mniej miejsca – jest to szczególnie istotne przy niedużych metrażach. Białe, nierzucające się w oczy kasety naturalnie wtapiają się w łazienkowy wystrój” – o zaletach stosowania rolet w łazience mówi Kamila Prałat, ekspert firmy Franc Gardiner.

Roleta to eleganckie i proste rozwiązanie, które dzięki zintegrowaniu z oknem oszczędza miejsce. Co więcej, nieprzebrana ilość kolorów, wzorów i rodzajów tkanin pozwala uzupełnić wystrój i stworzyć stylistycznie jednolitą kompozycję. Roleta to rozwiązanie skrojone na miarę łazienkowego okna: praktyczna i łatwa obsługa pozwalająca na płynną regulację światła w pomieszczeniu to strzał w dziesiątkę – jednym pociągnięciem sznurka zasłaniamy i odsłaniamy okno, w zależności od zapotrzebowania.
Opracowanie: Filip Godecki
22-10-07 11:01:28