X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Segregacja odpadów

Nareszcie zainteresowaliśmy się środowiskiem, a utylizacja odpadów śmieci nie jest abstrakcją. Nawyk oddzielania plastiku od innych śmieci to już właściwie standard. Jednak to nie wystarczy. Wyrzucanie śmieci jest dosyć trudne.

Odpady
Źródło: www.utylinia.pl
Wiele osób uważa, że sortowanie odpadów nie byłoby rzadkością, gdyby w każdym miejscu umieszczono odpowiednio oznakowane śmietniki na odpady: zielone (szkło), niebieskie (papier), żółte (plastik) . Rzeczywiście – największe bloki mają takie, ale nie jest to powszechne. Nieobecność specjalnych śmietników to tylko wymówka, bo tam, gdzie faktycznie są, lokatorzy zwykle o nich zapominają.

Odpady zanim je wyrzucimy należy odpowiednio przyszykować. Jeśli wyrzucamy szklane butelki, musimy zdjąć zakrętki, a zeszyty i gazety, koniecznie muszą być bez metalowych elementów. Nie da się ukryć, że wyrzucamy butelki z plastiku bez zgniatania i zakręcone – postarajmy się, w końcu to nie wydaje się trudne.

Co zrobić ze starą baterią? Typowe mieszkania pełne są groźnych śmieci. Nie tylko odpady przemysłowe mogą szkodzić. Baterie i lekarstwa ciągle wyrzucamy zwykłych pojemników. Ta sama sytuacja dotyczy sprayów na owady i wielu trujących farb. W supermarketach można znaleźć określone śmietniki na odpady spożywcze niebezpieczne, chociaż nie wszyscy ich używają. Nie obchodzi ich, że sortowanie odpadów to obowiązek, w końcu to sami je tworzymy.

Zbiórki odpadów W czasie odnawiania mieszkania i zwykłych porządków w mieszkaniach powstają problemy, gdzie wyrzucić zepsutą chłodziarkę albo inny sprzęt AGD. Po co się zastanawiać, wszyscy wiele razy spotkali AGD tuż pod blokowym śmietnikiem. Żeby z tym walczyć, w wielu miejscach przygotowywany jest odbiór odpadów takich jak np. niesprawny sprzęt elektroniczny i oczywiście utylizacja. Trzeba się szybko zorientować. W stolicy Dolnego Śląska akcja zbierania niebezpiecznych odpadów jest organizowana w dużych centrach handlowych kilkakrotnie w ciągu roku. Każdy oddaje stare telewizory i zamienia ja na upominek. Poza tym miasta otwierają punkty, odbierające za darmo takie odpady od mieszkańców. Oprócz tego działają przedsiębiorstwa, których zajęciem jest odbiór i utylizacja odpadów niebezpiecznych (zobacz).


Polecamy też

Sortownik odpadów- sprytny sposób na porządek

sortownik odpadów
Opracowanie: Franke Polska Sp. z o.o.
Lubisz porządek. Wszystko masz odpowiednio poukładane – ubrania kolorystycznie, buty zgodnie z porą roku, książki alfabetycznie, a szklanki według kompletu? Chcesz też zrobić coś dla środowiska i zacząć segregować śmieci, ale kilka worków o różnym przeznaczeniu psuje Twoje poczucie estetyki. Jest na to pewien sprytny sposób.
18-11-15 07:14:02