X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Minimum kształtu, maksimum sałaty

misy
Opracowanie: Stelton
Niepodzielny władca sałaty samą swą obecnością i wykwintem majestatu uwzniośla swojego liściastego sługę. Każda sałata napuszy się z dumy, obnosząc przed całym światem nadęte, zielone ego, gdy trafi do miski najsłynniejszego duńskiego projektanta – Arne Jacobsena.

Ta znana na całym świecie postać, projektant-wizjoner, autor genialnie pomysłowych mebli i budynków, uległ też urokowi projektowania ekskluzywnych wytworów sztuki użytkowej. Stanowiąca element serii AJ Cylinda Line, powstałej w 1967 roku, a do dziś będącej wyznacznikiem arcynowoczesnych kształtów, misa do sałaty, kusi genialną prostotą.

Idealnie wklęsła półkula misy wspiera się dostojnie na walcu z litej, satynowanej stali szlachetnej. Efekt jest porażający. Monumentalna w prostocie, prymitywnie piękna, emanuje nieśmiertelnością skrajnie podstawowych form. Ekskluzywny kształt jest ucieleśnieniem idei prostoty.

Misa do sałaty firmy Stelton, która wyszła spod ręki jednego z najsłynniejszych designerów wszechczasów przestaje być sprzętem, a staje się przeżyciem. To swoista Mona Lisa współczesnego stołu. Potężna, bo ważąca półtora kilograma monolityczna forma projektu Jacobsena, jest "ubranym w design" objawem ludzkiego geniuszu.
Rewelacyjne w koncepcjach współpracującego przez lata ze znaną duńską firmą Stelton Jacobsena, skandynawskiego króla stali, jest to, że powstały w końcu lat 60-tych projekt sprawia wrażenie, jakby powołano go do życia zaledwie wczoraj. Seria AJ Cylinda Line nigdy się nie zestarzeje, zawsze będzie na wskroś nowoczesna.

szczypce do sałaty
Dodatkiem do Mony Lisy stołu jest ascetyczny komplet sztućców do sałaty. Sztućce, zaprojektowane w roku 1972, również wyszły spod ręki Jakobsena. Do dziś stanowią niedościgły wzór najbardziej uniwersalnych i arcyergonomicznych sztućców. Zmyślne szczypce do sałaty wykonano tak, by wklęsła powierzchnia jednej części pasowała do otworu w drugiej. Dzięki temu można sprawnie przenosić nawet duże porcje sałaty.
Złączone sztućce tworzą symbol pierwiastka żeńskiego i męskiego – wcielają ideę Jin i Jang. Mieszczą się w ten sposób, razem ze stalową, majestatyczną misą-salaterą z serii AJ Cylinda Line w panteonie przedmiotów z nieśmiertelną duszą.

Zestaw do sałaty duńskiego mistrza form – Arne Jakobsena – wspiął się na designerski Olimp. Do dziś nie udało się nikomu zrzucić projektanta i jego dzieł z piedestału. Stelton i geniusz Jakobsena ukształtowały mody na całe dekady.

Urzeczony i zamarły w zachwycie sklep kontempluje fenomen nieprzemijającego luksusu zamkniętego przez Jakobsena w misie i sztućcach o formach najpierwszych.

Joanna J. Gawlikowska
Krystian Wawrzyczek
18-11-07 07:14:03