X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Zasłony czy rolety?

rolety
Opracowanie: Lotari
Źródło: Lotari
Gustowna aranżacja okien może być prawdziwą ozdobą wnętrza. Wśród dekoracyjnych trendów prym wiodą niezmienne zasłony i rolety. Projektanci jednak starają się wyjść poza utarte rozwiązania. Jakie metody dekoracji okien są modne we współczesnych aranżacjach wnętrz?

Dobrze dobrana dekoracja okienna nie powinna zmniejszać optycznie wnętrza, ani dopływu światła dziennego. Utarło się, że w dużych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się zasłony, a w małych - rolety - oferta -. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ wybierając sposób aranżacji okna należy wziąć pod uwagę także kolorystykę, wzór i przejrzystość materiałów.

Oprócz wielkości ważnym kryterium podczas wyboru dekoracji okiennej jest również funkcja jaką pełni pomieszczenie. O ile w kuchni musi być jasno, a dekoracyjna oprawa okna powinna być łatwa do utrzymania w czystości, tak w salonie i sypialni dobrze jest wykreować intymny nastrój, który sprzyja odpoczynkowi.

Jakie wnętrze, taka dekoracja okienna
Prakto   Rolety z kolekcji Silver
Opracowanie: Franc Gardiner
Źródło: Franc Gardiner
Kurtyny, zasłonki i udrapowane firany to domena wnętrz aranżowanych na styl klasyczny. Takie dekoracje nie będą się dobrze prezentowały we wnętrzach nowoczesnych o charakterze minimalistycznym. W tym wypadku lepiej sprawdzą się proste, półprzezroczyste zasłony, rolety rzymskie i shuttersy.

Shuttersy z ruchomymi lamelami (żaluzje drewniane) to rodzaj drewnianych okiennic stosowanych we wnętrzach. Są bardzo stylowe, funkcjonalne i łatwe do utrzymania w czystości. Ponadto doskonale pasują zarówno do aranżacji nowoczesnych jak i stylizowanych. W zależności od wielkości i sposobu użytkowania okien, shuttersy mogą składać się z jednego lub kilku paneli, otwierać harmonijkowo lub w systemie przesuwnym.

zasłony
Opracowanie: Dekoria.pl
Źródło: Dekoria.pl
Wnętrza urządzone w stylu galmour kochają błyszczące dodatki. Doskonałą dekoracją będą więc połyskujące firany sznurkowe, które można powiesić także w przejściu do pomieszczenia zamiast drzwi wewnętrznych.

Wśród dekoracji okien do pokoju dziecięcego królują rolety z popularnymi bohaterami z kreskówek. Rolety dziecięce są kolorowe i wesołe, ale w sklepach można kupić także przesuwne panele materiałowe o prostokątnym kształcie, które użytkuje się tak jak zasłony. Ponadto panele nie gniotą się, a materiał jest idealnie naprężony.
Opracowanie: A.B.
19-04-18 07:20:03