X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Kawa prostoty i geniuszu pełna

dzbanki do kawy Stelton
Opracowanie: Stelton
Każdy przejaw ludzkiego działania, każdy moment dnia winien być okraszony czymś niepowtarzalnym lub pięknym. Na pozór trudne do osiągnięcia wyzwanie, staje się proste, gdy założyć, że na stole pojawi się dzbanek z kusząco pachnącą kawą.
Dzbanek inny od reszty, bo będący żywą legendą designu, stający się prawdziwymi "cesarskimi szatami" dla samej kawy. Stworzony przez jednego z największych guru światowej sztuki użytkowej, Arne Jacobsena, firmowany przez duńską markę Stelton dzbanek do kawy, jest niemal królewski w swoim dostojeństwie.

Pochodzi z powstałej w 1967 roku serii zastawy stołowej AJ Cylinda Line. Zadziwia, iż do dziś ta specyficzna, agresywno-współczesna forma jest synonimem najnowszych trendów w sztuce użytkowej. Projekt nie zestarzał się ani na jotę, ciągle budzi emocje. I wiecznie się podoba. Na tym polega geniusz Jacobsena, który powołał do życia na pozór zwykły przedmiot, który pokonał czas.

Smukły, 25 centymetrowy walec o pojemności 1,5 litra w gustowny sposób rozbity jest dwoma dynamizującymi formę elementami – spłaszczonym z jednej strony długim dziobkiem do nalewania, z drugiej – zachowującym ostrą geometrię kształtów uchwytem. Istotnym jest, że Jacobsen był nie tylko geniuszem designu, ale i ergonomii. Dziobek umieszczony jest prawie u podstawy dzbanka, dzięki czemu za sprawą delikatnego ruchu dłoni można nalać parującą kawę do filiżanki. Z kolei w uchwycie znajduje się pomysłowe, nie tylko ozdobne wycięcie, które pozwala zaczepić palec wskazujący o uchwyt. Dzbanek lekko obraca się na palcu. Proporcje konstrukcji kawowego dzbanka są doskonale rozplanowane – na wysokości zakończenia uchwytu, po drugiej stronie luksusowego, stalowego walca wtopiony w bryłę jest dziobek, który kończy się tradycyjnym ścięciem, jak w starych czajnikach.
Dodatkowy element dekoracyjny i bardzo funkcjonalny, równoważący proporcje całości, stanowi pokrywka dzbanka, która wnika w stalowy walec.

Dzbanek do kawy z serii AJ Cylinda Line projektu Jacobsena, rozpoczął serię zastawy o niepospolitych formach – dzbanka do herbaty, cukiernicy i dzbanuszka na mleko. Ustawione na stole do serwowania kawy czy herbaty prezentują "ubrane w design" odkrycia geniuszu - nietuzinkowe projekty i skandynawską prostotę.

Sklep ceniąc nieśmiertelność kształtów powołanych do życia przez Jacobsena, podpowiada, jak sprawić, by każdy dzień był absolutnie wyjątkowy za sprawą dzbanka do kawy marki Stelton.

Joanna J. Gawlikowska
Krystian Wawrzyczek
18-06-22 15:18:57