X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Pierwsza pomoc pozwala ratować życie

Wszyscy uczniowie szkoły średniej oraz każdy, kto starał się o prawo jazdy, ma świadomość jak istotna jest pierwsza pomoc przedmedyczna. Przedmiot określany jako Przysposobienie Obronne powinien wpoić młodzieży zasady udzielania pierwszej pomocy. Do tego celu używane były m.in. fantomy jak i również prezentowane na nich sztuczne oddychanie i przywracanie akcji serca.
Apteczka samochodowa
Źródło: czarmed.pl
Instruktor wpajał uczniom wymóg zakupienia apteczki samochodowej oraz instruował ich w jaki sposób z niej korzystać. Przeważnie instruował również, jak opatrywać rany w przypadku złamań otwartych, co robić w momencie zachłyśnięcia, zemdlenia czy na przykład oparzenia.

Defibrylator AED potrzebny w każdej firmie Zazwyczaj mądrzy i dbający o uczniów dydaktycy aranżowali wyprawy do regionalnych centrów krwiodawstwa, pogadanki z policjantami a także personelem medycznym. Przytaczali mrożące krew w żyłach opowieści o tragicznie się kończącej nieznajomości podstawowych zasad pierwszej pomocy. Z takich lekcji najczęściej dużo się wynosiło. Niektóre osoby przez następne kilkadziesiąt lat są świadomi w jaki sposób bez szwanku usunąć z pojazdu ofiary wypadków co zrobić w przypadku niekontrolowanego krwotoku, a nawet czym jest defibrylator aed.

Polecamy też

Nie zapomnij o apteczce!

Apteczka samochodowa
Źródło: czarmed.pl
Nadchodzą wakacje, a więc czas wyjazdów. Pakując walizki i przygotowując auto do trasy, nie wolno zapominać o apteczce. Jej posiadanie może kiedyś nam lub bliskim ocalić życie.


Pierwsza pomoc przedmedyczna - na wagę życia Inaczej sprawa wygląda w przypadku nauki podczas kursu na prawo jazdy. 30 godzin wykładów musi wystarczyć na całościowe całkowite poznanie kodeksu drogowego, technicznej obsługi auta, oraz właśnie zasad pierwszej pomocy przedmedycznej. Nierzadko poświęcone są jej dwie godziny, w czasie których przedstawiciel służby medycznej przerabia z kursantami zadania testowe. Nie ma w nich mowy przykładowo o konieczności zaopatrzenia się na urlop apteczki turystycznej, ani o ćwiczeniach na reduktorach tlenowych. O ratującym życie defibrylatorze AED, który przywraca krążenie, nikt nie wspomina.

Apteczka konieczność – konieczność, nie dobra wola Co roku kilkadziesiąt tysięcy osób traci życie w wyniku wypadków na drogach. Niektórych ofiar można byłoby uniknąć dzięki solidnie przeprowadzonym kursom pierwszej pomocy przedmedycznej i posiadaniu apteczki samochodowej. na wakacyjny urlop mamy obowiązekrównież zabierać apteczkę turystyczną, która odporna jest na różnego rodzaju wstrząsy, ścieranie i wodę oraz polecany bezdotykowy termometr.
1 2