X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Etat czy nie dla programisty

Zagadnienie, które widzisz w temacie mojego tekstu, jest niebywale ważne dla każdego młodego człowieka, który planuje pracować jako informatyk. Muszę z miejsca podkreślić, że praca na etacie i freelance mają znaczące wady i plusy. W dalszej części tekstu opiszę pokrótce atrybuty tych typów zatrudnienia.
internet
Opracowanie: TwojaBateria.pl
Źródło: TwojaBateria.pl
Informatyk na etacie nie boi się o swój zarobek. Regularnie ma na konto przelewaną sumę. Pracodawca płaci za niego składki dla państwa – na przykład na emerytury. informatyk freelancer ma zdecydowanie gorszą sytuację. Umowa o dzieło nie zapewnia w ogóle składek na ZUS i emeryturę. Jego dochody stają się niesystematyczne i zależą często od szczęśliwego trafu.

Kiedy czytasz o posiadającej interesującą Ciebie treść nowej witrynie, to w pierwszej kolejności zweryfikuj info (https://merservice.pl/uslugi/outsourcing/) w kontekście źródeł, z których pobiera ona dane.

freelancer może ucieszyć się tym, że jego dochód jest opłacalniej opodatkowany. W wypadku zakontraktowania utworów (programy), pięćdziesiąt procent dochodu uznaje się za koszt uzyskania. Tak przewiduje aktualne prawo fiskalne i musimy trzymać nadzieję, że ten przywilej przetrwa wszelkie cięcia.


Polecamy też

Informatyk na kontrakcie

Bezpiecznie w sieci
Opracowanie: PointB
Źródło: PointB
Freelancer informatyk ma dobrze. Nie muszą nosić niewygodnych garniturów. Nie muszą wstawać rano i stać w korkach. Pracując jako kontraktowy informatyk samodzielnie określają sobie czasy rozpoczęcia i sfinalizowania pracy. Da się siedzieć bez spodni przed ekranem, nie zwracając uwagi na żadne zwyczaje. Nikt nie patrzy przez ramię, nie wydaje poleceń. Nieśmiali oczywiście doceniają brak styczności z resztą świata. Wszystko wydaje się bardzo fajne. Ale czy na pewno? Jakie problemy zauważają informatycy pracujący jako freelancerzy?


E-biznes, internet
Opracowanie: sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Freelancera nie obchodzą stałe godziny pracy. Pracuje, gdy sam uzna to za konieczne. Nie musi opuszczać mieszkanie, może komfortowo sobie zasiąść przed własnym komputerem i nie zajmować myśli dress codem. Zatrudniony na stałe jest zobowiązany do meldowania się w miejscu pracy o wczesnych godzinach rannych i jest stale obserwowany przez szefostwo. Poza tym w wielu przedsiębiorstwach nakazuje się niekomfortowy ubiór. Ciągły nadzór nad postępami w pracy posiada jednak dużą korzyść. Programista freelancer może wpaść w pułapkę braku motywacji. Nie każdy jest w stanie sobie poradzić z określeniem własnego schematu pracy. Brak motywacji wyklucza zatrudnienie jako freelancer. To brutalna prawda, którą nie każdy umie zrozumieć.


W chwili, gdy wstawiasz w Google sformułowania np. „praca programista lub „wynajmę informatyka" dokładnie zbadaj warunki zatrudnienia.

Ta wskazówka z serwisu przypadnie Ci do gustu, gdyż także mówi o poruszanym w powyższym materiale dylemacie. Co równie ważne, robi to w porywający sposób.

Dokładnie rozważ, która z opcji zatrudnienia tobie odpowiada i nie skapituluje z naturalnymi predyspozycjami.
Źródło: Itkontrakt.pl
21-10-05 07:01:22