X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Kuchenna epoka czystości – stojaki na papierowe ręczniki

stojaki
Opracowanie: Casa Bugatti, Skagerak Denmark
Jeśli gotowanie jest pasją, towarzyszy jej zapamiętanie, nieokiełznany, demiurgiczny i dynamiczny akt twórczy. Ta barwna ekspresja przejawia się wyraziście na blacie, podłodze, kuchence, czy na ubraniu gotującego. Tu coś pryśnie, tam kapnie, tu wyleci z impetem z miski. Na tym właśnie polega urok spontanicznego, radosnego gotowania.

Na orzeźwiającej aktywności, a nie reżyserowaniu każdego ruchu, uważaniu, by kuchnia w czasie aktu powoływania do życia smaków, była laboratoryjnie czysta. Bo wtedy gotowanie stałoby się nudą i wiałoby sztucznością. Nawet najlepszy specjalista czymś się poleje, pochlapie, coś mu spadnie, czymś zabrudzi blat. Do świata baśni należy wysłać kucharza w nieskazitelnie czystym fartuchu. Kuchnia jest magicznym miejscem, w którym można wrócić do dzieciństwa, czasu babek z błota i piasku, chwil, kiedy można było ubrudzić się bez konsekwencji, po to tylko, by mieć doskonała frajdę z zabawy.

Ci, którzy kochają gotować z pasją, nie przejmują się, że doprowadzają kuchnię do kolorystycznego chaosu, nim powstanie wszechświat wysublimowanych smaków i komponujących się ze sobą barw. A nie przejmują się z tej prostej przyczyny, że mają pod ręką prawdziwie praktyczny kuchenny wynalazek – stojak na papierowe ręczniki, których aksamitna powierzchnia szybko i sprawnie wchłonie nieprzewidziane efekty działań kuchennego kreatora.

stojaki
Do lamusa odchodzą wiecznie wilgotne, brudzące się ścierki, które po pierwszym starciu z kuchennym żywiołem tracą estetykę i wykrochmaloną kruchość. Teraz, w nowoczesnej, świetnie wyposażonej kuchni królują stojaki na papierowe ręczniki znanych światowych projektantów – włoskiej firmy Casa Bugatti i duńskiej – Skagerak Denmark.

Potężna, drewniana podstawa z buku w kolorze czereśniowym bądź wenge – w przypadku Bugatti oraz drewna teakowego lub litego dębu stojaków Skagerak podtrzymuje stalowy trzpień, na którym pewnie osadzona jest rolka papierowych ręczników.

Co zjawiskowe – współczesne stojaki na ręczniki są fortecami ekologii. Drewniano-stalowa podpora służy przez całe lata, zaś ręczniki, tworzone najczęściej już z papieru pochodzącego z recyclingu, ulegają biodegradacji. Inaczej sprawa ma się w przypadku ścierek kuchennych. Ciągłe ich pranie wymaga używania detergentów, które trafiają, w efekcie, do wód gruntowych. Jak z powyższego wynika, ręczniki jednorazowe są i estetyczne i na topie – bo eko.

Obie firmy – Casa Bugatti i Skagerak Denmark - stworzyły konstrukcje na tyle estetyczną, a zarazem uniwersalną, że będzie pasować stylem do każdej kuchni. Papierowy ręcznik - ten jeszcze nie do końca doceniany, panujący nad rozgardiaszem obiadu pomocnik kuchenny, będzie wspierał się na starannie wykonanym, markowym, luksusowym stojaku.

Lubiący chaos gotowania, który przeradza się w kosmos smaku i estetycznego, kuchennego ładu sklep poleca stojaki na papierowe ręczniki jako współczesne kolumny wspierające dynamiczne gotowanie.

Joanna J. Gawlikowska,
Krystian Wawrzyczek
21-09-17 16:01:02