X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Sprawdź sprężyny w zawieszeniu

Krajowe drogi nie przedłużają życia samochodom. Przede wszystkim w okresie zimowym zawieszenie może korodować. Dlatego dobrym pomysłem jest skontrolowanie samochodu – można wtedy wymienić sprężyny. Jak i kiedy sprawdzić zawieszenie auta?
Sprężyny
Źródło: http://www.vanel.com
Pomijając sprawę nierówności na polskich drogach, zima to czas trudny na jezdni. Sól i piasek razem z ulubionym błotem inicjują korozję. Szybciej jesteśmy zmuszeni wymieniać tłumiki, lecz również amortyzatory i sprężyny. O tych ostatnich najczęściej zapominamy, robiąc tym samym błąd. Uszkodzona sprężyna w dowolnym momencie może zawieść.

Polecamy też

Jak działają sprężyny progresywne?

Sprężyny
Źródło: http://www.vanel.com
Fanom motoryzacji nie trzeba tłumaczyć, jaką funkcję pełni zawieszenie w aucie. Producenci i oczywiście właściciele starają się ulepszać samochody, wpływając na wygodę w czasie podróży. Sprężyny oczywiście wpływają na bezpieczeństwo pasażerów i pewność kierowcy. Czy dobrym pomysłem są sprężyny progresywne?


Sprężyny w samochodzie Często przy przeglądach i naprawach nie pamiętamy o sprężynach śrubowych, które są bardzo istotną częścią zawieszenia. Utrzymują ciężar samochodu również przy postoju, decydują o wysokości prześwitu pod autem i kumulują energię. Poza tym przejmują wszystkie wstrząsy, kiedy podróżujemy po nierównych drogach. Niestety zbierają wszystkie zanieczyszczenia.

Osłona sprężyny niszczy się, a goła konstrukcja stalowa niestety rdzewieje.

Zainspirował Cię nasz wpis? Masz ochotę pozostawić pewne komentarze na nasz temat? Będzie to dla nas niezwykle miłe doświadczenie.

Jazda z tego powodu staje się zagrożeniem, bo w niespodziewanie sprężyna pęknie. Dobrze wiedzieć, że stare sprężyny obniżają skuteczność hamulców o około 5%, a na to w zimie nie powinniśmy sobie pozwolić.

Chevrolet
Opracowanie: Mototarget.pl
Źródło: © Mototarget.pl
Czas sprawdzić zawieszenie Ważne jest to, że zużycie sprężyn śrubowych zależy przede wszystkim od wielkości samochodu, nie od liczby kilometrów. Im większe auto, tym częściej musimy sprawdzać stan sprężyn i zmieniać je.

Spodobał Ci się ten wpis? Zatem gorąco zapraszamy do kolejnych naszych postów, które będą o bliskiej dziedzinie.

W tym celu trzeba pojechać na stanowisko pomiarowe i zbadać geometrię samochodu. Gdy jest nieprawidłowa, to oznaka, że należy kupić nowe sprężyny.

Wymiana sprężyn Fachowcy w serwisie nie będą mieli z tym większego problemu. Jeśli oczywiście chcemy zająć się tym sami, potrzebny będzie zwykły ściągacz sprężyn. Może okazać się raczej, że jednorazowy zakup narzędzi jest droższe niż wizyta w warsztacie. Ważne jest to, że zawsze trzeba zmienić sprężyny na osi i nie należy wymieniać ich po tej samej stronie auta. Najlepiej poszukać wśród części zamiennych – nie ma konieczności kupna firmowych sprężyn.
19-09-03 07:05:03