X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Wszystkie smaki jadalni

Prowansja na wyciągnięcie ręki
Opracowanie: ROGALA
Źródło: ROGALA
Jadalnia to wciąż punkt centralny w naszych domach. To tam spędzamy czas z rodziną, biesiadujemy w niedzielę, zapraszamy gości. Niejednemu jadalniany stół kojarzy się z dzieciństwem i ciepłą atmosferą. Podpowiadamy, jak zaaranżować jadalnię, by podtrzymać niezapomniany klimat domowego ogniska.

Jadalnia w pokoju
Najłatwiejsze zadanie czeka tych, którzy mogą sobie pozwolić na jadalnię oddzieloną od salonu. Wówczas cała aranżacja koncentruje się wokół stołu, który powinien móc zmieścić wszystkich członków rodziny, ale mieć taki wymiar, by nie zdominować całego pomieszczenia. Kształt mebla dobiera się do kształtu jadalni – w dużych pomieszczeniach najlepiej będą wyglądać stoły podłużne lub kwadratowe. Jadalnię dobrze urządzić w jasnym pokoju, do którego będzie wpadać jak najwięcej dziennego światła. Pamiętajmy, że jadalnia to pomieszczenie funkcjonalne – nie warto zastawiać jej dużą ilością mebli. Wystarczy zgrabny kredens czy komoda, w której zmieści się zastawa stołowa, obrusy i elementy ozdobne.

Kącik jadalniany
Jadalnia na świeżym powietrzu
Opracowanie: Rogala
Źródło: Rogala
Kolejne rozwiązanie to jadalnia połączona z kuchnią – czyli kącik jadalniany. To bardziej popularny układ w polskich mieszkaniach. By mieć swobodę ruchu, warto ograniczyć aranżację jedynie do stołu i krzeseł, które w zupełności zapełnią przestrzeń. Dobrze, by meble były oddalone od ściany na odległość około 60 cm. W małym kąciku najlepiej zaprezentuje się stół okrągły. W tego typu połączeniach warto zadbać także o odpowiednie materiały na ściany i podłogi. Niewielką jadalnię warto ozdobić tapetą w jasnych odcieniach, dzięki której rysy i zabrudzenia na ścianach będą mniej widoczne.

Na podłodze warto położyć kamienne płytki, które są o wiele bardziej odporne na zużycie i będą pięknie się prezentować przez wiele lat – podkreśla Wacław Gawroński, ekspert firmy kamieniarskiej Rogala. – W tym sezonie nadal króluję ciepłe jasne kolory – kremowy odcień trawertynu Romano można zestawić z drewnianym stołem. Jadalnia (dodatkowe informacje) nabierze niepowtarzalnego charakteru.

Dwa oblicza kuchennej wyspy
Praktycznym rozwiązaniem jest także kącik jadalniany przy wyspie kuchennej – oszczędza miejsce i daje ciekawy efekt estetyczny, ponieważ blat, który pokrywa wyspę, płynnie przechodzi w stół. Takie połączenie najlepiej sprawdzi się tam, gdzie jest mniej domowników, którzy często jadają w biegu. W wyspę pięknie wkomponuje się np. egzotyczny granit Exodus od Rogali.

Jadalnia na świeżym powietrzu
Na zakończenie propozycja dla szczęśliwych posiadaczy tarasów – to świetne miejsce na śniadanie i poranną kawę czy rodzinny obiad latem. Taras wyłożony trawertynem, drewniane elementy i meble z egzotycznego palisandru – to dopiero jadania!
Opracowanie: Barbara Jagoda
19-02-08 07:18:03