X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Wina z Włoch są drugie na świecie

Opracowanie: hlkljgk
Nie trzeba być entuzjastą wina, by znać takie nazwy jak Chianti, Marsala bądź Bardolino. Owe wina włoskie to jedne spośród najbardziej znanych a także lubianych win na świecie. Nic w tym dziwnego. Włochy zaliczają się najstarszych regionów, zajmujących się uprawą winogron.

Aktualnie na terenie państwa hodowanych jest ponad 2000 rozmaitych odmian winogron. Działa tam więcej niż milion winnic. Generują one około 15% globalnej produkcji wina. Włochy to ogólnoświatowy potentat w owej dziedzinie, natomiast wina włoskie to marka sama w sobie.

Wino białe

Do wytworzenia białego wina używa się przede wszystkim jasne kiście. Co nie znaczy, iż ciemna klasa tych owoców się do tego nie przydaje. Białe wino sporządza się z wykorzystaniem fermentacji czystego moszczu, czyli soku ze świeżo wyciśniętych owoców. Najbardziej znane białe wino we Włoszech to Soave. Dużą popularność zawdzięcza dobrej cenie i wyśmienitym walorom smakowym. To wino mające względnie lekki aromat. Degustując je poczujemy migdałową nutę. Smakując tego białego wina posiada się nieodparte wrażenie lekkości oraz harmonii.

Czerwone wino

Jak wcześniej w wspominaliśmy, białe wino sporządza się za pomocą fermentacji czystego soku, z kolei czerwone wino tworzy się w przy pomocy skórek oraz pestek winogron. Występuje ono w rozmaitych odcieniach czerwieni: od purpury, przez rubinowy, ceglasty, wiśniowy, po czarno -czerwony. Czerwone wino sporządza się z ciemnych winogron nazywanych potocznie czarnymi. Jedno spośród najbardziej znakomitych czerwonych win włoskich to z pewnością Bardolino. To wino wytrawne produkowane w prowincji Werona. Zalecane do pierwszych dań, salami, pieczeni a także serów. Powinno się je podawać w temperaturze pokojowej.

Włosi – fani wina

Do śniadania, obiadu, kolacji. Win włoskich nie powinno zabraknąć w kuchniach Włochów podczas żadnego z posiłków. Zatem nie zdumiewa fakt, iż mieszkańcy Italii prowadzą jeśli chodzi o spożywanie wina. Mówiąc zajmują drugie miejsce na świecie. Jeden mieszkaniec tego kraju wypija rokrocznie 70,8 litra wina.
Opracowanie: M.G.P.
19-05-16 07:02:04