X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Nowości techniczne u stomatologa

Kto z nas nie ma w pamięci przerażających do szpiku kości odwiedzin u dentysty pod koniec lat osiemdziesiątych? Te brudne pokoje publicznej przychodni, z obsypanymi z tynku sufitami pomalowanymi farbą olejną niektórych przerażają do dziś. Kompletu makabrycznego obrazu dopełniała nie do końca uśmiechająca się pani stomatolog, z okropnym, świergoczącym wiertłem, które zaraz wejdzie niepewnie w nasze biedne, niczego niepodejrzewające szkliwo.
Mały Pacjent u dentysty
Opracowanie: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
Na szczęście, od tego czasu wiele się zmieniło. Zaczynając od samych przychodni, do wykształcenia stomatologów (w końcu stomatologia to jedna z dziś najczęściej obleganych specjalizacji na medycynie, a podnoszące poziom świadczenia usług kursy stomatologiczne są na porządku dziennym). Największa zmiana zaszła jednak w wyposażeniu stomatologicznym. Nie zobaczymy już teraz starych i tak źle się kojarzących wierteł pochodzących z późnego PRL, ani wypełnień zębów po założeniu, których zapach z buzi był nie do zniesienia przez kilka dni.

Polecamy też

Czas na skuteczną depilację laserem

Czas na skuteczną depilację
Opracowanie: Dreamstime
Źródło: Dreamstime
Najnowsze metody epilacji laserowej są nie tylko bezpieczne dla skóry, ale także skuteczne i bezbolesne. Już nawet po dwóch wizytach w gabinecie kosmetycznym możemy trwale pozbyć się uciążliwego owłosienia. Na jakie zabiegi warto się zdecydować i czym różnią się one od tradycyjnej depilacji?


Dzisiejsza technologia stomatologiczna poszła w stronę jak najmniejszego bólu, w końcu strach przed wizytą u stomatologa jest bardzo powszechny nie tylko w Polsce. Dziś standardem są wiertła wysokoobrotowe, które są zdecydowanie cieńsze, a przez co bardziej precyzyjne od swoich wcześniejszych modeli. Wiercenie (wiercenie otworów w betonie) nimi sprawia mniejszy ból, niż zabiegi wykonywane wiertłami tradycyjnymi.

Kolejnym elementem wyposażenia nowoczesnego gabinetu są supernowoczesne lasery stomatologiczne, pozwalające na wykonywanie skomplikowanych zabiegów na zębach i dziąsłach z dużo większą niż dotąd dokładnością.

Jeżeli ten artykuł jest dla Ciebie ekscytujący, sprawdź naszą informację przedstawiającą podobny temat. Najprawdopodobniej ona również Cię zainteresuje.

Dodatkiem (ale jakże ważnym!) jest to, że operacje, w jakich korzysta się z laserów są zupełnie bezbolesne.

Specjalistyczne zabiegi obecnie jedynie z laserem. Doświadczony lekarz, mając na wyposażeniu taki laser diodowy o rozmiarach długopisu, jest w stanie w kilkanaście minut wykonać zabieg zakładania nici retrakcyjnych. W odróżnieniu od operacji, przy których wykorzystuje się tradycyjne narzędzia, w tym wypadku nie mamy niebezpieczeństwa zetknięcia przyrządów z stalowymi wypełnieniami, co może prowadzić do porażenia pacjenta prądem. Laser diodowy wypala malutkie otwory, które są dokładnie odsłonięte, co niebywale ułatwia stomatologowi pracę.
20-02-06 07:10:40