X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Równowaga herbacianego wszechświata

dzbanki na herbatę
Opracowanie: Stelton
Przywołajmy chińską mądrość – prawdziwą duchową równowagę zyskuje się podczas picia herbaty. Ten dobrze zaparzony napar dodaje ciału witalności, a duszy pozwala na moment osiągnąć wyciszenie i harmonię.
By stworzyć prawdziwie zrównoważony mikrowszechświat swojego codziennego wędrowania, trzeba celebrować podawanie herbaty i delektować się jej aromatem. Sycić się nią można jednak nie tylko za sprawą zmysłu smaku, ale i wzroku, a to dzięki geniuszowi współczesnych designerów, którzy odziewają herbatę w niepospolicie zmyślne kształty.

Kultowy dzbanek do jedynego w swoim rodzaju, eleganckiego serwowania herbaty powstał już w 1967 roku dzięki wizjonerowi kształtu – duńskiemu guru designu i sztuki użytkowej – Arne Jacobsenowi przez lata współpracującemu z firmą Stelton. Projekt dzbanka czaruje wytwornością stali szlachetnej, której lekko satynowa powierzchnia skrywa herbaciany wszechświat aromatu. Jak cała, niezwykle pomysłowa i ciesząca się ogromną sławą seria zastawy stołowej AJ Cylinda Line, dzbanek na herbatę zachwyca genialnie wyważonymi proporcjami. Trzon tworzy stalowy cylinder ponad litrowego dzbanka, który zamknięty jest prostą w kształcie, wnikającą w korpus pokrywą. Smukły, zwężający się ku górze dziobek wystaje nieco ponad korpus cylindra. To, co ujmuje w serii AJ Cylinda Line, to nisko osadzony dziobek i genialnie pomysłowo profilowana rączka, które pozwalają sprawnie nalewać herbatę. Z wyjątkową elegancją projektu współgra jego wielka ergonomia. Dzięki wycięciu na palec w uchwycie dzbanka można bez wysiłku serwować gorący napar. Dzbanek, niejako ulegając sile ciężkości dziobka, będzie delikatnie przechylał się w kierunku oczekującej na aromatyczne doznanie filiżanki.
Wytworny, ascetyczny w kształcie, będący obiektem kultu na całym świecie produkt znanej duńskiej marki Stelton jest częścią serii zastawy stołowej, na którą składa się dzbanek do herbaty, cukiernica, dzbanuszek na mleko oraz zaparzasz do kawy i dzbanek na wodę.

Czas przy herbacie nalewanej wdzięcznym gestem z dzbanka z serii AJ Cylinda Line to chwile wyjątkowego smaku i harmonii. Wtedy rzeczywistość nabierze nowego znaczenia, a herbata da siłę do stawiania czoła losowi.

Ceniący pełne subtelnego wdzięku, zapachu, smaku doznania wywołane nieśmiertelnym designem projektu Jacobsona sklep z rozmarzeniem przymyka oczy, delektując się herbatą ubraną w dzbanek na herbatę ze stali szlachetnej Steltona.

Joanna Gawlikowska,
Krystian Wawrzyczek
19-02-06 07:17:03