X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Rozpracuj ten zestaw!

Serwis Rococo
Opracowanie: Zakłady Porcelany „Ćmielów”
Źródło: Zakłady Porcelany „Ćmielów”
Do kawy: imbryk czy czajnik? Na ciastka: półmisek czy rawier? Co kryje się pod nazwą „garnitur do herbaty”, a czym jest kartoflanka? Porcelanowe serwisy potrafią liczyć nawet kilkadziesiąt różnych elementów. Na przykładzie zestawu Rococo ZP „Ćmielów” wyjaśniamy, co z czym się je, a w czym pije, by w pełni wykorzystać wszystkie możliwości porcelanowej zastawy.

Do kawy… i herbaty
Funkcjonalnie imbryk i czajnik to dwa takie same naczynia – służące do zaparzania i podawania kawy lub herbaty. Krótki rzut oka na jeden i drugi element pozwala jednak wskazać cechy charakterystyczne dla obu tych naczyń. W czajniczkach uwagę przykuwają ich geometryczne kształty kuli lub cylindra. Taka forma ma umożliwić dokładne określenie objętości cieczy, potrzebnej do przyrządzenia naparu. czajniki mają zwykle pojemność 1 litra, a herbatę przygotowuje się na ćwierć, połowę schodami (zobacz domanski.com.pl/oferta.html) dwie trzecie pojemności naczynia. Imbryki są z kolei wyższe i często bardziej zdobne, stanowią wizytówkę gospodarzy podczas relaksujących spotkań przy kawie z najbliższymi. W przypadku imbryków i czajniczków warto jednak pamiętać, że mniejsze znaczenie ma to, którego z naczyń użyjemy do zaparzenia kawy, a którego do herbaty, ważniejszą kwestią jest po prostu podjęcie decyzji o przygotowaniu napoju w porcelanie, a nie w glinianym lub fajansowym naczyniu. – Parzenie gorących napojów w naczyniach porcelanowych ma duże znaczenie dla jakości kawy producent (zobacz przenieś mnie do strony) herbaty, ponieważ pozwala za każdym razem cieszyć się jej świeżym smakiem, bez obaw, że będzie miała posmak wcześniej przyrządzonych w naczyniu napojów – wyjaśnia Joanna Niedziela, Dyrektor Handlowy z Zakładów Porcelany „Ćmielów”. – Ponadto elementy porcelanowe szybciej się nagrzewają i dłużej utrzymują ciepło, co również ma wpływ na jakość przyrządzanego napoju – dopowiada Joanna Niedziela.

Garnitur na wyjątkowe okazje
Serwis Rococo
Opracowanie: Zakłady Porcelany „Ćmielów”
Źródło: Zakłady Porcelany „Ćmielów”
Jeśli zależy nam na godnym przywitaniu gości, warto zaopatrzyć się w garnitur do herbaty, czyli zestaw dla sześciu osób, liczący z reguły od 21 do 22 elementów, w którego skład wchodzą: filiżanki, spodki, talerze deserowe, czajnik, dzbanek oraz cukiernica, a czasem także osobny podgrzewacz lub – jak w zestawie Rococo – czajnik z podgrzewaczem. Garnitur Rococo spełni swoją funkcję również przy podawaniu kawy, a biomorficzny kształt, charakterystyczne dla serwisu „wypukłości” zachwycą gości pięknem porcelanowego rzemiosła.

Jak na tacy
Oprócz imbryków, czajnika i stylowych filiżanek w serwisie Rococo znajdziemy również takie elementy, jak: salaterkę, półmisek, tackę, talerz do ciasta oraz rawier i o ile wygląd i przeznaczenie pierwszych czterech elementów wydają się nietrudne do zdefiniowania, o tyle obecność ostatniego – rawiera – rodzi pytanie, czymże on w zasadzie jest. A rawier to nic innego, jak półmisek przeznaczony do serwowania zakąsek. Słowo pochodzi od francuskiego „ravier” i jest używane na określenie nieco głębszych półmisków, o różnych rozmiarach i dekoracjach.

Ziemniaki – czy wiesz, z czego jesz?
W serwisie Rococo ZP „Ćmielów” nie brakuje także innych nietypowych naczyń służących do podawania zgoła codziennych potraw - kartoflanka to owalna, trochę niższa od tradycyjnej, waza na ziemniaki. Jest wygodna w użyciu i długo utrzymuje ciepło jedzenia, przez co chętnie używają jej panie domu. Dzięki kunsztownym, delikatnym dekoracjom porcelanowa kartoflanka może sprawić, że zwykły, niedzielny obiad zamieni się w wyjątkową ucztę, rodem z XIX wieku.

Porcelanowe smaczki
Myśląc o porcelanowej zastawie, zapominamy czasem, że w jej skład wchodzą nie tylko filiżanki, talerze, półmiski i wazy, ale także niezauważalne, choć nadające charakteru posiłkom naczynia do musztardy, maselnice, kieliszki do jaj czy tacki do przypraw. Są to małe często nierzucające się w oczy produkty, niezastąpione podczas niedzielnych obiadów dla całej rodziny.
Źródło: SFERA GROUP
Opracowanie: Monika Usielska
20-01-02 11:12:20