X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Montaż podłogi - jak uniknąć pułapek

Montaż drewnianej podłogi
Opracowanie: Galeria Parkietu
Źródło: Galeria Parkietu
Właściwy montaż podłogi z desek litych przesądza o jej trwałości i wyglądzie. Na co zwrócić szczególną uwagę, aby podłoga cieszyła oko i służyła nam przez lata opowiada specjalista z Galerii Parkietu, Dawid Więckowski.

Najpopularniejszym sposobem montażu desek litych jest przyklejanie ich bezpośrednio do podkładu (najczęściej do wylewki). Można je również przybijać gwoździami do płyty OSB, w tym przypadku gwoździe nie są widoczne z zewnątrz, ponieważ przechodzą przez "pióra", a nie przez wierzchnią warstwę desek. Trzecia opcja, to montaż desek na tzw. "pióro i wpust" bez stosowania kleju. Mówimy wówczas o podłogach pływających, które nie są przymocowane na stałe do podłoża.

Na jakie etapy prac należy zwrócić uwagę podczas montażu desek litych - "na klej"?
Szczególną uwagę należy zwrócić na jakość podkładu, do którego przyklejamy deski - najczęściej jest to wylewka cementowa. Taka wylewka powinna być, twarda, równa, wolna od pęknięć, nie zabrudzona plamami po poprzednich pracach. Bardzo ważne jest wykonanie dylatacji konstrukcyjnej i obwodowej. Przed rozpoczęciem klejenia gruntujemy wylewkę: najlepiej, aby klej i grunt były tej samej firmy. Przed gruntowaniem należy wylewkę dokładnie odkurzyć. Klej rozprowadzamy grzebieniem, a samo przyklejenie deski powinno następować jeszcze w czasie "otwartym" kleju (zanim zastygnie), tak aby minimum 80% powierzchni deski było przyklejone do podkładu. W przypadku klejenia do płyt OSB trzeba pamiętać o ich przeszlifowaniu, aby pozbyć się znajdującego na nich wosku, a następnie dokładnie je odkurzyć. Takich płyt już się nie gruntuje.

Jakie są zasady wykonywania dylatacji w przypadku klejenia desek litych do podkładu?
Klejąc lite deski należy pamiętać o pozostawieniu przy ścianie wolnej powierzchni dla pracy drewna. Przyjmuje się minimum 5 mm, odległość ta zależy jednak od gatunku drewna, wielkości pomieszczenia, kierunku kładzenia desek, faktu łączenia ich z innymi powierzchniami (np. z płytkami ceramicznymi). Dylatację przy ścianie zazwyczaj przykrywa się listwą przypodłogową, natomiast tam, gdzie jest ona widoczna, wypełnia się elastycznym materiałem, najczęściej korkiem lub akrylem np. w kolorze drewna. Dodatkową dylatację - w ramach tych samych desek - wykonujemy wówczas, gdy pomieszczenie jest duże, a deski klejone są po szerokości na łącznym odcinku ok. 6 metrów. Odległość ta uzależniona jest od wymiarów deski i rodzaju użytego drewna.

W jakich sytuacjach deski lite montowane są wzdłuż, a kiedy w poprzek pomieszczenia lub skośnie? Na jakie etapy pracy (docinanie, kierunek szlifowania) zwrócić tu uwagę?
Jest wiele "zasad" układania desek litych, nie zawsze żyją one ze sobą w zgodzie. "Zasada światła" mówi, że deski kleimy prostopadle do jego źródła, łączenia desek są wtedy mniej widoczne. W celu zmiany optycznej pomieszczenia - skrócenia lub jego poszerzenia- deski - deska jesionowa - montujemy poprzecznie. "Zasada techniczna" zakłada natomiast montowanie desek wzdłuż pomieszczenia. Im liczba desek ułożonych obok siebie jest mniejsza, tym większa stabilność podłogi. Każda deska pracuje (rozszerza się i kurczy) głównie po szerokości. Ta zasada pozwala na uniknięcie dodatkowej dylatacji przez całe pomieszczenie w ramach tej samej posadzki. Skośny montaż desek firma wykonuje rzadko - taki sposób montażu wymaga zastosowania większej ilości desek, podnosząc tym samym cenę wykonanej podłogi. Dla osiągnięcia najlepszego efektu- bez względu na kierunek ułożenia desek - ostatnie cyklinowanie powinno wykonać się wzdłuż zamontowanych desek. Należy jednak pamiętać, że jeżeli szerokość pomieszczenia jest mniejsza niż 2 metry, szlifowanie wzdłuż desek jest prawie niemożliwe. Takie szczegóły najlepiej uzgodnić z parkieciarzem przed rozpoczęciem prac. Generalnie każde klejenie desek zaczynamy od miejsca najbardziej widocznego - np. od łączenia z płytkami ceramicznymi, albo od drzwi, a kończymy przy ścianach. Działania te mają na celu wyeliminowanie w widocznych miejscach małych, nieatrakcyjnych dla oka, elementów, które są wynikiem docinania desek do wymaganych wymiarów.

Czasami używa się legarów, w jakich przypadkach jest to konieczne?
Montaż litych desek na legarach stosuje się przy wykonywaniu tarasu drewnianego. Lite deski (najczęściej egzotyczne) przybijane są wkrętami do wcześniej zamocowanych legarów (najczęściej także z litego drewna egzotycznego). Najpopularniejszymi gatunkami są: Bangkirai, Massaranduba, Angelim Pedra, Modrzew Syberyjski. W zasadzie nie stosuje się już montażu desek na legarach w zamkniętych pomieszczeniach. Jeżeli taki montaż jest wykonywany, to w wyjątkowych sytuacjach, kiedy podłoże jest bardzo krzywe. Przytwierdza się wówczas płytę OSB do podłoża, a następnie do płyty przykleja deskę. Moim zdaniem najlepszym sposobem montażu desek litych jest przyklejanie ich bezpośrednio do odpowiednio przygotowanego podłoża. Chodząc po takiej posadzce, możemy mieć pewność, że nie będzie wydawać głuchych odgłosów, które możemy usłyszeć np. przy panelach montowanych pływająco. Dzięki grubej warstwie użytkowej i stabilności posadzki (cykliniarka inaczej pracuje na podłodze pływającej, a inaczej na przyklejonej), posadzkę możemy wielokrotnie cyklinować. Podłoga " na klej" jest stabilniejsza pod względem pracy drewna. Niektórzy specjaliści uważają, że taki montaż ogranicza ogólną pracę drewna nawet o 50% w porównaniu z podłogą pływającą.
Źródło: Galeria Parkietu
Opracowanie: Galeria Parkietu
22-05-27 11:08:02