X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Pawilon dziecięcy na placu zabaw w Utrechcie

W holenderskim mieście Utrecht wybudowano pawilon (połączony z placem zabaw Anansi na Kanaleneiland), w którym dzieci mogą się bawić i odpoczywać. Łączy on w sobie bajkowe dekoracje z wszechstronnością, designem i jakością materiału.

plac zabaw dla dzieci
Opracowanie: Roel Backaert DuPont

Pawilon zaprojektowany przez pracownię Mulders vandenBerk Architecten (zdjęcie autorstwa Roela Backaerta po lewej stronie) jest pierwszą placówką w Holandii, w przypadku której wykorzystano materiał DuPont™ Corian® do pokrycia zewnętrznych ścian budynku. Ponadto, projekt ten również po raz pierwszy wykorzystuje panele Corian® z wykonanymi na nich dekoracjami.

plac zabaw dla dzieci
DuPont™ Tyvek®, zaawansowana technologicznie membrana budowlana, została użyta do ochrony pawilonu przed wilgocią i czynnikami atmosferycznymi, poprawiając tym samym komfort środowiska wewnętrznego budynku.

Wykorzystanie materiału DuPont™ Corian® do wyłożenia zewnętrznych ścian budynku zapoczątkowano z sukcesem dwa lata temu w uznanym na świecie hotelu Seekoo we francuskim mieście Bordeaux. Następnie technologię tę wykorzystano w ogromnym Pałacu Kongresowym hotelu Ivory w Abidżanie, największym mieście Wybrzeża Kości Słoniowej, a także w kilku prywatnych willach w różnych krajach.

plac zabaw dla dzieci
Architekt Chris Van den Berk wspomina: "Rada miejska Utrechtu wybrała nas do tego projektu, ponieważ już wcześniej udowodniliśmy, że jesteśmy w stanie zaprojektować budynek w bardzo krótkim czasie. Poproszono nas o zaprojektowanie miejsca, w którym dzieci będą mogły się bawić i odpoczywać przy nowym placu zabaw dla dzieci Anansi na Kanaleneiland. Budynek umiejscowiony jest na środku placu zabaw, zbudowanego specjalnie z myślą o dzieciach w wieku 4-12 lat."

Pomysłowa fasada pawilonu dziecięcego - minimalistyczna pod względem kolorów, lecz przyciągająca wzrok swym urokiem - jest całkowicie wykonana z paneli Corian® o grubości 12 mm (w wyrazistym białym kolorze Glacier White).

Znaki i wzory naniesione na powierzchnię paneli zainspirowane są bajkami z całego świata. Dzieci mieszkające w okolicy były aktywnie zaangażowane w tworzenie zewnętrznej dekoracji budynku.

W trakcie krótkiej rozmowy zapytano dzieci o ich ulubione bajki. Następnie studio projektowania graficznego DesignArbeid zebrało wszystkie historie i stworzyło na ich podstawie rysunki. Każdy obrazek na danym panelu wydaje się przechodzić płynnie w następny, tworząc swoisty wzór podobny do puzzli. W trakcie zbliżania się do ściany dzieci rozpoznają wybrane przez siebie ulubione bajki.

"Przetestowaliśmy wiele materiałów i sprawdziliśmy, że DuPont™ Corian® jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku naszych wymagań i naszego celu. Możliwość stworzenia indywidualnej 'powłoki' pawilonu, plus wiele innych cech tego materiału - jego gładkość, trwałość, odporność na zadrapania, łatwość czyszczenia i naprawy, estetyczność wizualna - to wspaniała kombinacja dla tej placówki" – mówi architekt Joost Mulders.

Ściany pawilonu wyposażone są w specjalne rozwiązanie techniczne, chroniące przed wilgocią i czynnikami atmosferycznymi. Woda deszczowa odprowadzana jest za fasadę dzięki pokryciu struktury pawilonu materiałem DuPont™ Tyvek® Roofliner (typ 2460B), zaawansowanej technologicznie membranie budowlanej.

Konstruowanie pawilonu
DuPont™ Tyvek® to gama jednorodnych membran o niezwykłych własnościach technicznych. Membrany DuPont™ Tyvek® są paroprzepuszczalne, a jednocześnie wodoszczelne. Spowodowane jest to opatentowanym przez DuPont procesem produkcji: miliony mikrowłókien łączy się razem tworząc "labirynt", który jest izolatorem wody, a jednocześnie para wodna może przedostać się przez naturalne szczeliny (pory) w strukturze. Jaki jest rezultat zainstalowania DuPont™ Tyvek®? Budynek oferujący długotrwałą ochronę przed warunkami atmosferycznymi oraz znakomity komfort wnętrz.
plac zabaw dla dzieci

Joost Mulders i Chris Van den Berk opisują dziecięcy pawilon zabaw jako optymistyczny budynek w sąsiedztwie tętniący życiem: "Dzięki wykorzystaniu pięknie udekorowanych płyt DuPont™ Corian® do wyłożenia elewacji budynku, stał się on zabawnym, energicznym i zauważalnym miejscem. Uważamy, że kontrast pomiędzy płaską i białą powierzchnią zewnętrzną a żywym, kolorowym wnętrzem jest wielkim sukcesem i świetnym rozwiązaniem".

Zlokalizowana w Amsterdamie pracownia Mulders vandenBerk Architecten działa na wielu płaszczyznach, począwszy od projektu produktu, aż do planowania miasta. Mulders vandenBerk Architecten tworzą i realizują innowacyjne projekty architektoniczne, wnętrz oraz projekty miejskie dla szerokiego spektrum klientów.

***
DuPont™ Corian® – markowy produkt firmy DuPont. Używany jest w szerokim zakresie aplikacji w różnych segmentach rynku: hotelarstwo, służba zdrowia, catering, miejsca użyteczności publicznej oraz handel. Stosowany jest również w miejscach prywatnych, w wyposażeniu wnętrz: meblarstwo, oświetlenie, przedmioty dekoracyjne. Ten zaawansowany materiał powierzchniowy jest nieporowaty, odporny na zaplamienia, łatwy w czyszczeniu, trwały, odnawialny oraz naprawialny. Dostępny jest w 100 kolorach. DuPont™ Corian® może być wykorzystany teoretycznie i praktycznie do każdego rodzaju projektu.

DuPont™ Tyvek® - to nietkany, nadający się do powtórnego przetworzenia materiał, dostarczający komercyjnym i prywatnym budynkom wyjątkową kombinację ochrony, trwałości i wentylacji. DuPont™ Tyvek® to naturalnie paroprzepuszczalna, wodoodporna, mocna, odporna na promieniowanie UV jednorodna membrana. DuPont™ Tyvek® oferuje spokój, niezawodną ochronę i łatwą instalację. Od momentu wynalezienia go przez firmę DuPont, około 40 lat temu, aplikacja materiału miała wpływ na to, w jaki sposób wiele struktur zostało zaprojektowanych, zaplanowanych i zbudowanych.
Źródło: DESANDE Marketing & Communications
Źródło: DuPont™
18-06-22 15:19:34