X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

W świecie sushi i ryżu

Ryż do sushi
Opracowanie: www.sawexpl.com
Źródło: www.sawexpl.com
Nieco znużeni ciężką polską kuchnią coraz częściej wybieramy się w dalekie gastronomiczne podróże, które przenoszą nas w odległe, egzotyczne krainy o niespotykanym i oryginalnym klimacie.

Polacy pokochali sushi. Świadczą o tym nowo powstające restauracje specjalizujące się właśnie w tej najbardziej znanej japońskiej potrawie, a także coraz większy wybór wyspecjalizowanych produktów do sushi na sklepowych półkach. Sushi stało się również niezastąpionym punktem kulinarnych spotkań z przyjaciółmi, ponieważ jego przygotowanie to rytuał, to o wiele więcej niż tradycyjne gotowanie. Historia tej przekąski sięga VI w. n.e., wtedy bowiem wspomniano o niej w literaturze po raz pierwszy. Początkowo sushi nie zawierało w sobie ryżu, składało się jedynie z solonych ryb i małż, przyprawianych na ostro. Z czasem zaczęto wzbogacać kawałki tego dania o ryż, który pierwotnie przyspieszyć miał fermentację.

Dziś ziarno to jest podstawowym i najważniejszym składnikiem narodowej potrawy Japończyków i trudno nawet sobie wyobrazić, że mogło być inaczej. Świat sushi jest wyjątkowy i wyszukany. To kulinarne połączenie poezji smaku i estetyki sztuki. Ceremonia przygotowania i spożywania tej potrawy wiąże się z wieloma rytuałami, których celebrowanie sprawia, że kolacja nabiera niepowtarzalnego charakteru. Najpierw wyrazisty, marynowany imbir, który oczyszcza kubki smakowe; potem odrobina ostrego i aromatycznego chrzanu wasabi oraz kilka kropel słonawego sosu sojowego – już bezpośrednio na sushi – i tak doprawioną przekąskę możemy w końcu położyć na języku. Chociaż kuchnia japońska kojarzy nam się z pałeczkami, w przypadku sushi nie są one konieczne – Japończycy spożywają tę potrawę palcami. Przygotowanie sushi w domu nie jest trudne, należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze, sekretem smacznego sushi jest odpowiedni ryż – to on jest niezastąpioną podstawą każdego rodzaju tej wyjątkowej potrawy i nadaje jej charakterystyczny, lekko kwaskowaty smak. Zupełnie nie nadaje się do tego popularny w naszym kraju ryż długoziarnisty – w przeciwieństwie do niego ryż do sushi ma niewielkie, okrągłe ziarenka. Powinien być też najwyższej jakości, co zagwarantuje powodzenie kulinarne w przygotowaniu tejże potrawy. Godny polecenia jest specjalistyczny ryż do sushi Sugoi, który idealnie się klei po ugotowaniu – w końcu Sugoi znaczy: rewelacyjny, więc dokładnie tego należy się spodziewać po tym ryżu. Ryż do sushi Sugoi po ugotowaniu tworzy gęstą, lepką masę, dającą się dowolnie formować. W przypadku użycia niewłaściwego ryżu nasze sushi stanie się nieapetyczną, bezkształtną masą. Po drugie, przed gotowaniem ryż należy dokładnie wypłukać (delikatnie, aby nie połamać ziarenek), a gdy jest już gotowy, dostatecznie go ostudzić – w przeciwnym wypadku nori wchłonie całą wodę i potrawa stanie się gumowata.

Jeśli jesteśmy zupełnymi laikami w kwestii przyrządzania sushi, możemy posłużyć się przygotowaną specjalnie do tego celu instrukcją na opakowaniu ryżu Sugoi, prezentującą krok po kroku nie tylko przygotowanie wszystkich półproduktów, ale ukazującą także różne warianty i formy samej przekąski, jak np. maki, nigiri, czy temaki. To takie proste. Może dziś wieczorem wybierzemy się do Japonii?
Źródło: PR Solutions
Opracowanie: Kamila Nowakowska
17-09-18 06:38:10