X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Szlachectwo japońskiego noża

nóż japoński
Opracowanie: Tojiro
Źródło: www.SmakProstoty.pl
Niektóre noże japońskie są wyjątkowo szlachetne. I słowo to można rozumieć wielorako. Są skrajnie orientalne, należą do najwyższej, uświetnionej tradycją, ortodoksyjnej kasty, która nigdy nie zhańbiła się mezaliansami z Europą. Noże Deba, czy Yanagi Sashimi, zwane też Yanagibą z serii Aogami i Aogami Damast, stworzone przez markę Tojiro, od wieków są niezmienne. Choć kochane w Europie, nakazują gotującemu dostosować się do swojej nożowej natury, nie ulegając, jak inne typy ostrzy, tzw. europeizacji. Były, są i będą japońskie.

Noże Deba i Yanagi Sashimi pozwalają się delikatnie tylko obłaskawić. Z jednej strony chcą być wykorzystywane zgodnie ze swoim przeznaczeniem – do oprawiania i porcjowania ryb, czy owoców morza (Deba) oraz przyrządzania egzotycznego sushi lub sashimi (Yanagiba). Z drugiej strony pozwalają też na prawdziwie europejskie eksperymenty – czyli używania noży Deba i Yanagi do znanych nam kuchennych czynności (siekania, szatkowania, porcjowania mięs i warzyw) oraz przygotowywania tradycyjnych, polskich potraw. Niemniej – proces ten musi zachować typowo japońskie reguły – być przeprowadzany z maestrią, sprawnie i bez kompromisów. Jeśli kroić nożami Deba lub Yanagi z linii Aogami lub Aogami Damast, marki Tojiro, nie można pozwolić sobie na ignorancję, czy uchybienie ich doskonałości. Te noże wymagają mistrzostwa i czci dla swoich umiejętności.

Szlachectwo takich noży rozpatrywać też można w kategoriach maestrii wykucia. Noże japońskie Deba i Yanagi, z serii Tojiro Aogami, wykuwane są ręcznie przez mistrzów rzemiosła, którzy przez całe lata kształcą swoje talenty nierozerwalnie połączone z wielowiekową tradycją tworzenia mieczy i noży. Gdy trzyma się w ręku nóż z linii Aogami, czy Aogami Damast, czuć wręcz, że powstał za sprawą człowieka, dla którego poza stworzeniem perfekcyjnego noża nic więcej się nie liczy. Dlatego – można o nich mówić, że są nożami, w których „płynie błękitna krew”.

nóż japoński
Opracowanie: Tojiro
Źródło: www.SmakProstoty.pl
Dwa typy stali Aogami o różnej zawartości węgla tworzą ultratwarde, perfekcyjne, jednostronnie ostrzone klingi noży z linii Tojiro Aogami. Z kolei linię Aogami Damast tworzy aż kilkadziesiąt warstw stali Aogami skuwanych jedna w drugą w tradycyjnej japońskiej kuźni. Dzięki temu obie linie noży wykraczają swoją jakością i trwałością poza pojęcie noża jako takiego. Obie serie szczycą się twardością kling na poziomie 63 stopni HRC w skali Rockwella, co jest absolutnym ewenementem w świecie noży. To też potwierdza ich szlachectwo. Wystarczy wspomnieć, iż, tzw. dobry nóż charakteryzuje się twardością stali na poziomie 56-57 stopni w skali Rockwella, przy czym pojęcie „różnicy 1 stopnia w skali” rozumieć należy podobnie, jak zestawione ze sobą metr i kilometr.

I jeszcze jeden dowód na szlachecka naturę noży Tojiro Aogami i Aogami Damast – doskonale ergonomiczna, formowana w kształt tzw. kasztana rękojeść z jasnego drewna HO połączona jest z klingą skuwką z bawolego rogu, która dostojnie rozdziela dwa antagonizmy – dzikość ostrza i subtelny mistycyzm drewna.

Sklep poleca ręcznie kute noże japońskie Tojiro Aogami i Aogami Damast jako te, które chcą kroić niemal same i przenoszą gotującego w czasy japońskiej, szlacheckiej bezkompromisowości i zasad rodem z kodeksu bushido.
Opracowanie: J. Gawlikowska, K. Wawrzyczek
18-06-22 15:20:21