X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Światło w Twoim mieszkaniu

Odpowiednio dobrane oświetlenie w kuchni
Dobre oświetlenie naszego mieszkania potrafi wyeksponować to co jest interesujące, a zakryć przedmioty i miejsca mniej ciekawe. Odpowiednio dobrany rodzaj światła, jego barwa, oprawa oraz umiejscowienie umożliwia stworzenie niepowtarzalnego klimatu i nastroju.
To w jaki sposób zostanie oświetlone nasze mieszkanie zależy od potrzeb i naszego gustu. Niektórzy bardzo dobrze czują się w pomieszczeniach jasnych, rozświetlonych a inni w miejscach o małym natężeniu światła. Dobierając odpowiednie oświetlenie warto zwrócić uwagę na styl wnętrza – inne oprawy będą pasować do wnętrz nowoczesnych, a inne do stylowych.


Warto zadbać, aby w każdym mieszkaniu były trzy rodzaje oświetlenia: ogólne, miejscowe oraz dekoracyjne.

Oświetlenie ogólne - zwane również podkładowym, powinno oświetlać równomiernie całe pomieszczenie zapewniając w nim dobrą widoczność. Lampy powinny dawać światło rozproszone lub odbite od ścian i sufitu. Bardzo dobrze nadają się do tego żyrandole, plafoniery, lampy wiszące lub też halogeny zamocowane na linkach i zawieszone na suficie.
Oświetlenie punktowe - umieszczane jest zazwyczaj w miejscach, w których wykonujemy różnego rodzaju czynności. Powinno być ono jasne, nie oślepiające i skupione. W tym celu bardzo dobrze sprawdzą się lampy stojące, stołowe i podłogowe. Dobrze aby oprawy lamp umożliwiały ustawianie kierunku padania światła.
Oświetlenie dekoracyjne - czyli akcentujące, stosowne jest najczęściej do budowania kompozycji wnętrza. Dzięki niemu można wydobyć barwę, strukturę powierzchni oraz kształt przedmiotu. Często delikatne światło stosowane jest do podświetlenia wnęk, kolumn, obrazów czy roślin. W stosowaniu światła dekoracyjnego ważne jest, aby oświetlało cały przedmiot.

Podczas wybory odpowiedniej lampy do naszego mieszkania warto zwrócić uwagę na materiał z jakiego jest ona wykonana. Najtrwalsze są lampy szklane i mosiężne. Natomiast mniej trwałe są wykonane z papieru – mogą ulec uszkodzeniu podczas odkurzania.
Istotne jest także natężenie światła. W miejscach, w których chcielibyśmy mieć silne światło, warto powiesić lampę z odbłyśnikiem wzmacniającym światło. W innych miejscach można zdecydować się na lampy z przyciemnionego szkła lub z zabudowanym abażurem – na przykład z wikliny, tkaniny lub kolorowych szkiełek.
Wysokość na jakiej wisi nasza lampa zazwyczaj jest regulowana. Jednak do niskich mieszkań warto kupić plafon, który jest umieszczany przy suficie.

Kiedy wybierzemy już pasującą do wnętrza oprawę lampy, warto zastanowić się nad rodzajem światła. Różnią się one przede wszystkim długością świecenia, wydajnością, ceną oraz barwą.
Żarówka jest powszechnie stosowanym źródłem światła. Te tradycyjne, mają bańki przezroczyste lub matowe. Natężenie światła zależy od mocy żarówki. Bardzo często producenci oferują wersje z bańkami o różnych kształtach i kolorach.
Żarówki halogenowe dają światło podobne do dziennego. Potrafią one świecić dwa razy mocniej niż tradycyjne i prawie trzy razy dłużej.
Innym rodzajem oświetlenia mieszkania są świetlówki. Dają one różne barwy światła. Zużywają one zazwyczaj pięć razy mniej energii niż tradycyjne żarówki, a świecą nawet do 15 razy dłużej. Zapalają się one szybko i świecą równomiernie. Bardzo dobrze nadają się do miejsc, w których światło włączane jest na długo.
Najczęściej wykorzystywane są:
- świetlówki zintegrowane – mają one przeróżne kształty, zbliżone do tradycyjnych żarówek. Układ stabilizujący znajduje się w świetlówce, dzięki czemu można je stosować zamiennie z tradycyjnymi żarówkami.
- świetlówki niezintegrowane – zazwyczaj mają one kształt prostej rury, litery U lub tez koła. Wymagają one oprawy mającej układ stabilizująco- zapłonowy.

Diody LED można stosować jako zamienniki żarówek tradycyjnych i halogenowych. Świecą one nawet kilkanaście razy dłużej od tradycyjnych żarówek. Bardzo dobrze sprawdzają się w lampach, które świecą przez dłuższy czas.

Dobierając odpowiednie oświetlenie mieszkania, warto pamiętać o barwie i nasyceniu światła. Każde pomieszczenie, w zależności od pełnionej funkcji, wymaga innego rodzaju iluminacji.
Oświetlenie łazienki powinno mieć barwę zbliżoną do światła dziennego. Warto zadbać, aby wokół lustra było ono równomiernie rozprowadzone. W tym pomieszczeniu bardzo dobrze sprawdzą się reflektorki halogenowe.
W pomieszczeniach takich jak pokój dzienny czy sypialnia warto zadbać aby światło było ciepłe i podkreślało kolorystykę wnętrza. Natomiast w kuchni najważniejsze jest oświetlenie blatu kuchennego. W tym celu zazwyczaj pod szafkami montowane są lampki. Równie istotne jest oświetlenie stołu przy którym spożywane są posiłki. Najlepiej zamontować dwie lub nawet trzy lampy wiszące. Natomiast w przedpokoju przydatne będą lampy górne jak i boczne, zwłaszcza w pobliżu lustra.
Opracowanie: Anna Dębiec
20-10-06 07:19:28